Χαριτωνίδης      Παρέδες
 Σόουσα      Σισοκό
 Νέτο Ντάρσι Ντόλτσε      Μπουχαλάκης
 Ντούνης Μάρκος      Μάρτινς
 75'Παυλίδης Παύλος      77'Ρομάο
 Πίτου Γκαρσία      Ελιονούσι
 Καπνίδης Αντώνης      71'Σεμπά
 Μακουτά      Μανθάτης
 70Άνάκογλοτ      Ανσαριφάρντ
 Μπαργκάν      Καρντόσο

Αποχαιρέτησε ο Άρης τον θεσμό του κυπέλλου, φεύγοντας όμως με ψηλά το κεφάλι, αφού μετά από καλή εμφάνιση, αποκλείστηκε χάρη σε γκολ του Σισοκό στο 54' και του Νικολάου στο 85', από τον Ολυμπιακό.

Οι κίτρινοι που στάθηκαν σαν ίσος μπροστά σε ίσο, κρατούσαν το 0-0 μέχρι τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Τελικά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε την πρόκριση για τους οκτώ της διοργάνωσης, ενώ οι κίτρινοι μπορούν πλέον να επικεντρωθούν στη δύσκολη συνέχεια του δικού τους Γολγοθά, του πρωταθλήματος της football league και την άνοδο στην σούπερ λίγκα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με περίεργες συνθέσεις, καθώς οι προπονητές αποφάσισαν να δοκιμάσουν παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο στη βασική ενδεκάδα. Ιδιαίτερα ο Αναστόπουλος, που κατά την είσοδο του στο γήπεδο χειροκροτήθηκε από την κερκίδα, θέλησε να ξεκουράσει αρκετούς από τους παίκτες του βασικού κορμού, ενόψην των επόμενων δύσκολων αγώνων της ομάδας μας.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός πήρε και διατήρησε την κατοχή από την αρχή, αλλά ο Άρης αμύνθηκε με αποτελεσματικότητα και προσπάθησε να βγει και μπροστά, χωρίς όμως να μπορεί να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή με προϋποθέσεις. Έτσι το παιχνίδι κύλησε χωρίς αξιοσημείωτες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες στα πρώτα 25 λεπτά. Στο 17΄βέβαια ο Ντούνης δεν βρήκε την μπάλα μετά από γύρισμα του Μπαργκάν. Στο 25' ο Αναγνωστόπουλος στη δεύτερη φετινή του εμφάνιση έδειξε τα αντανακλαστικά του, όταν απέκρουσε ωραία κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, μετά από εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα μπλόκαρε γυριστή κεφαλιά επιθετικού του Ολυμπιακού. Στο 35΄μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν σουτ του Σισοκό έγλυψε το κάθετο δοκάρι του Αναγνωστόπουλο και βγήκε άουτ. Ο μαχητικός Καπνίδης υποδείχτηκε λάνθασμένα οφσάιντ ένα λεπτό αργότερα. Αν έφευγε κανονικά ίσως να γίνονταν επικίνδυνος.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους σοβαρή επίσκεψη στα καρέ του Άρη, όταν η άμυνα των κιτρίνων ολιγώρησε και από κοντά ο Σισοκό νίκησ ετον Αναγνωστόπουλο. Ο Άρης απείλησε από στημένη φάση, αλλά μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίτου, ο Σόουζα δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα. Βρίσκονταν στο ύψος του πέναλτυ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή, είχε ευκαιρίες, δοκάρι με τον Καρντόσο. Αναμενόμενο ήταν να διευρύνει το σκορ στο 85', όταν ο Νικολάου πήδηξε πιο ψηλά από όλη την άμυνα μας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου.

Σίγουρα ήταν ένα γερό τεστ για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, που του επέτρεψε να μετρήσει τις δυνάμεις κάποιων παικτών του, να δει τι υποστήριξη μπορεί να έχει η ομάδα από τις "ρεζέρβες", και φυσικά να ξεκουράσει πολύτιμα στελέχη του κορμού της ομάδας, ενόψην της δύσκολης συνέχειας που μας περιμένει τις επόμενες βδομάδες.