Διούδης Σωκράτης  31' Πίτου Γκαρσία    Λαζαρίδης
 Τσουμάνης Νίκος      Γκούμας
 Σόουζα      Κουρέλλας
 Χαριτωνίδης      Τσερκέζος
 67' Ιντζίδης Χρήστος      84'Ψιάνος
 Τζανακάκης      Παντελάκης
 Παυλίδης Παύλος     Μαρτίνεζ
 Πίτου Γκαρσία      Μάντζης
 Τάτος Ανδρέας      68'Στογιάνοφ
 46'Νέτο Ντάρσι Ντόλτσε      Μπουγαΐδης Μαυρουδής
 Ανάκογλου      Νικόλτσης
 60'Καπνίδης Αντώνης      Τιάγκο
 Μπαργκάν      Θέος
 Ίλιτς      63'Μίλιτς

Λαμπάδα στο ύψος του Πίτου Γκαρσία! Αγχώδης νίκη επί του Κισσαμικού

Η ισορροπία του Άρη στο τεντωμένο σκοινί συνεχίζεται. Οι κίτρινοι μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος και ένα κακό δεύτερο, κατόρθωσαν μεν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης από τον ακίνδυνο Κισσαμικό, ωστόσο με τέτοιες εμφανίσεις είναι πιο εύκολο να κάνεις εσύ την γκέλα παρά οι ομάδες που ακολουθείς.

Ο Άρης ήταν κακός, ιδιαίτερα στο Β' μέρος, δίνοντας την μπάλα στους φιλοξενούμενους που αν δεν ήταν τόσο χαμηλής ποιότητας σίγουρα θα μπορούσαν να ζητήσουν κάτι περισσότερο από μια ήττα με 1-0. Ευτυχώς για τον Άρη, οι φιλοξενούμενοι δεν ήξεραν πως να μετουσιώσουν την υπεροχή τους στο Β'΄μέρος και έτσι ο Άρης κέρδισε το παιχνίδι... Σημασία φαινεται πως είχε η αποχώρηση του Τάτου στο ημίχρονο, αλλαγή που έδωσε το κέντρο μας στους αντίπαλους και διαμόρφωσε τη μορφή του αγώνα.

Ο Κωστένογλου ξεκίνησε την ομάδα χωρίς πολλές εκπλήξεις. Ο Χαριτωνίδης φαίνεται να κερδίζει μια θέση στα αριστερά στην άμυνα, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Ίλιτς υποστηριζόμενος από ένα ισχυρό κέντρο..

Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά δεν διεκδίκησε καμία δάφνη ποιότητας. Ο Άρης είχε μεν από την αρχή την υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιωδώς τους αντίπαλους του. Οι λίγες φορές που απείλησε τον Λαζαρίδη δεν είναι καν άξιες αναφοράς, ενώ και ο Κισσαμικός δοκίμασε να πατήσει στην περιοχή του άρη αλλά αναποτελεσματικά.

Τη ρουτίνα έσπασε ο Πίτου Γκαρσία που ευτυχώς σκόραρε με υπέροχο αριστερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Κισσαμικού, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άρη. Ήταν ένα όμορφο γκολ που ξεκόλλησε τον Άρη από την μετριότητα και του έδωσε μια ανάσα, καθώς το γκολ ήρθε στο 31' και ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα κυλούσε στο Χ. Πράγματι, ο Άρης μετά το γκολ του, ανέβασε στροφές και πίεσε πιο δυνατά, δημιουργώντας όμως ουσιαστικά μόνο μια ευκαιρία για γκολ, όταν ο Τάτος πήρε την μπαλιά από τον Μπαργκάν, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά απέτυχε να τον πλασάρει με επιτυχία.

Στο δεύτερο μέρος ο Κωστένογλου πέρασε εκτός τον Τάτο, αντικαθιστώντας τον με τον Νέτο που πήρε θέση στα χαφ. Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρος χαρακτηρίζονται από μια πρωτοβουλία κινήσεων των φιλοξενούμενων, που πήραντην κατοχή και πλησίασαν στην περιοχή του Διούδη, χωρίς όμως να γίνονται απειλητικοί προς το παρόν. Από τον Άρη είδαμε μια υποψία φάσης, όταν ο Πίτου έβγαλε ωραία σκαφτή μπαλιά προς τον Ίλιτς μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 56' ο Ίλιτς έδρασε ασταπιαία μετά από σέντρα του Μπαργκάν, τσίμπησε την μπάλα από τον τερματοφύλακα, αλλά το δυαντό σουτ του έδιωξε με το σώμα ο Μπουγαϊδης στη γραμμή.

Στο 60' πέρασε στο παιχνίδι ο Καπνίδης στη θέση του Ανάκογλου, με τον Άρη επιτέλους να έχει ένα πιο επιθετικό σχήμα. Στο 66' ο Χαριτωνίδης τραυματίζεται δυστυχώς περνάει εκτός για να αντικατασταθεί από τον Ιντζίδη. Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούν να έχουν κατοχή, ενώ χάνουν μεγάλη ευκαιρία όταν σέντρα σχεδόν παράλληλη περνάει επάνω από τον Διούδη αλλά και απο επιθετικό του Κισσαμικού που δεν μπορεί να την σπρώξει στην άδεια εστία στο 75'. Το παιχνίδι είναι πλέον αμφίρροπο. Ο Τζανακάκης έχει ένα ωραίο σουτ στο 75' που περνάει λίγο άουτ, ενώ το πρόβλημα για τον Κωστένογλου φαίνεται να είναι ένας τραυματισμός του Πιτου που δείχνει να μην πατάει καλά αλλά να μην υπάρχει άλλη αλλαγή για τον Άρη. Ο Πίτου σφίγγει τα δόντια και συνεχίζει μέχρι το τέλος.

Το τελικό σφύριγμα ανακούφισε τον κόσμο στην κερκίδα που φυσικά και δεν χάρηκε με τη σημερινή εμφάνιση...

Με τέτοια εμφάνιση είναι φυσικό να μη διακρίνουμε παίκτες του Άρη. Θα δώσουμε τα εύσημα μόνο στον σκόρερ Πίτου Γκαρθία που πέτυχε το ωραίο γκολ που ευτυχώς μας έδωσε τη νίκη, αλλά και αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά τραυματίας...