Σόουζα  75'Καπνίδης Αντώνης    Πρίντεμπς
 Χαριτωνίδης  83'Ταυλαρίδης    Σταματάκης
Καράμπελας Νίκος     Γραικός Θωμάς
Πίτου Γκαρσία      53'Στόγιος
73'Καπνίδης Αντώνης     Κανσέτση
Παυλίδης Παύλος      Ζέλιος
 Τάτος Ανδρέας     Κορομηλάς
67'Ταυλαρίδης     32'Καμπούρης
Ίλιτς     Αγγελούδης Νίκος
Ντόγος Στέφανος      50'Δημόπουλος
Ντούνης Μάρκος      Αρναούτογλου
 78'Μιλούνοβιτς     Τσούπρος

Χαμόγελο ανόδου στο δεύτερο μέρος. Νίκη-ανάσταση με 4-0!

Αν αυτή είναι η βελτίωση που περιμέναμε, τότε μπορούμε να χαμογελάμε. Ένας Άρης που στο πρώτο μέρος δεν είχε να ...ζηλέψει τίποτα από τον κακό Άρη των τελευταίων παιχνιδιών, μεταμορφώθηκε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και παίζοντας απλό αλλά εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, πέτυχε 4 γκολ, είχε δοκάρι και πάρα πολλές τελικές για ένα πολύ μεγαλύτερο σκορ!

Το τελικό 4-0 ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσε να περιμένει ο Άρης, καθώς την ίδια στγμή η Λαμία σκόνταφτε και πάλι, αυτή τη φορά στα Τρίκαλα και έτσι η διαφορά μας από τους Φθιώτες έφτασε πλέον στο -3! Η νίκη, ο τρόπος που ήρθε στο δεύτερο μέρος και το δώρο της Λαμίας συνέβαλαν όλα μαζί ωστε να περάσουμε όλοι μας ένα πολύ όμορφο απόγευμα, μια ευχάριστη Τετάρτη, μετά από πολύ καιρό!

Ας τα πάρουμε από την αρχή...

Όχι πολύς κόσμος στο γήπεδο, παρά τις άριστες καιρικές συνθήκες. Στις κερκίδες παραβρέθηκαν πάνω από 3000 άτομα, δίνοντας τον δικό τους παλμό στον αγώνα.

Ο Κωστένογλου ξεκίνησε επαναφέροντας στην άμυνα τον Μπούρμπο αλλά και τον Ντόγο στην επίθεση. Ιδιαίτερα για τον δεύτερο ήταν έκπληξη, καθώς ο νεαρός είχε αγωνιστεί ελάχιστα φέτος αλλά και πέρυσι. Ωστόσο ο νεαρός δεν ήταν κακός, ιδιαίτερα στο Β΄μέρος.

Πριν την έναρξη τηρήθηκε ένα λεπτό σιγής εις μνήμη του Θωμά Γιώτα, που είχε φύγει περυσι τέτοιο καιρό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε πολύ χαλαρό ρυθμό, με τον Άρη να προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς την εστία της Ελευσίνας. Οι φιλοξενούμενοι με μαν-του μαν επάνω στους Τάτο και Πίτου κατάφεραν να μπλοκάρουν το δημιοργικό τμήμα του Άρη που μάταια συνέχισε να προσπαθεί να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη ευκαιρία ήταν για την Ελευσίνα στο 19', με αντεπίθεση του Αγγελούδη και σουτ του Πρίντεπς αλλά ο Διούδης ήταν παρών και αποσόβησε τον κίνδυνο. Ο Πρίντεπς έχασε και δεύτερη ευκαιρία στο 22'. Υποψία φάσης για τον Άρη στο 27', όταν ο Τάτος έπιασε σουτ που βρήκε σε χέρι αντιπάλο και ο διαιτητής έδωσε φάουλ έξω από την περιοχή. Η εκτέλεση του Πίτου έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που πλησίασε ο Άρης σε γκολ στο πρώτο ημίωρο. Στο 30' ο Άρης είχε την πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία, όταν σε γύρισμα του Τάτου μέσα στην περιοχή της Ελευσίνας, ο Ντούνης απέτυχε από το ύψος του πέναλτυ να βρει εστία. Πέρα από εκείνο το πεντάλεπτο, 27' έως 32΄, ο Άρης σε καμία  περίπτωση δεν έπεισε και πάλι. Στο τελευταίο τέταρτο τίποτα το αξιοσημείωτο δεν συνέβη και οι δύο ομάδες πήρανε τον δρόμο για τα αποδυτήρια με μηδέν σε όλα...

Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες μπήκανε χωρίς αλλαγές. Ο Άρης όμως έδειξε πιο επιθετική διάθεση, με τον Ίλιτς να είναι ο κινητήριος μοχός της ομάδας μας. Πρώτη καλή φάση στο 47' όταν ο Σέρβος πήγε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα αλλά το σκαφτό του σουτ πέρασε άουτ.

Ευτυχώς δεν ζήσαμε την επανάληψη της Μυτιλήνης. Ο Άρης ευτύχησε και σκόραρε στο 51', στην πρώτη ουσιαστική φάση στα καρέ της Ελευσίνας. Λυτρωτής ήταν ο Τάτος, που τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα που του έβγαλε ο Καράμπελας από τα αριστερά! Ο Ανδρέας με κεφαλιά νίκησε τον Μακρυνιώτη και άνοιξε το σκορ, γλυτώνοντας μας από το άγχος των περασμένων αγώνων.

Ο Άρης αναθάρρησε, πήρε φόρα και στο 55' έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά το σουτ του Ίλιτς βρήκε το οριζόντιο δοκάρι! Ότι όμως δεν πέτυχε ο Ίλιτς στο 55', το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα: Ο Σέρβος από το κέντρο της περιοχής της Ελευσίνας έπιασε, μετά από πάσα του Μπούρμπου, δυνατό αριστερό σουτ και νίκησε τον τερματοφύλακα για δεύτερη φορά, δίνοντας τη σιγουριά της νίκης στον Άρη! Καλές ευκαιρίες έχασε και ο Ντούνης που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μακρυνιώτη στο 64' και στο 66'. Ο Ταυλαρίδης πέρασε στο 67΄στη θέση του Τάτου, επιστρέφοντας μετά τον τραυματισμό του. Ο Άρης δεν έχει καμία σχέση με την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου. Η πίεση συνεχίστηκε και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία μετά από την άλλη. Στο 70' σουτ του Μπούρμπου πέρασε μόλις άουτ. Ο Ντούνης φλέρταρε και πάλι με τον γκολ αλλά απέτυχε και πάλι στο 73', ενώ ο Καπνίδης πέρασε στη θέση του κουρασμένου Πίτου.

Ο Καπνίδης που είχε χάσει το πέναλτυ στη Λαμία, ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών που κέρδισε ο Άρης σε χέρι του Δημόπουλου. Ο Αντώνης αυτή τη φορά πέτυχε το γκολ και το σκορ ανέβηκε στο 3-0 μέσα σε πανηγυρισμούς του κόσμου στην κερκίδα! Όλα πια είναι πιο εύκολα. Ο Ταυλαρίδης έγραψε και αυτός το όνομα του στους σκόρερς, όταν μετά από κόρνερ πέτυχε με διπλή προσπάθεια και κεφαλιά το 4-0!

Το τελικό σφύριγμα άφησε τους πάντες ικανοποιημένους και τον Άρη να ανεβαίνει περισσότερο βαθμολογικά πλησιάζοντας τη Λαμία.

Για το παιχνίδι μπορούμε να πούμε πως ενώ στο πρώτο μέρος κανένας δεν ήταν διακριθείς, στο δεύτερο μέρος όλοι ήταν εξαιρετικοί! Το έχουμε ξαναπεί πως τα σκαμπανεβάσματα της ομάδας δεν είναι θέμα προετοιμασίας και σωματικής ετοιμότητας, αλλά ψυχολογίας, που φαίνεται πως ο Άρης τη βρήκε μετά το 45'.

Μακάρι να συνεχίσει έτσι..

Τα Τρίκαλα πάντως μας κλείσανε πονηρά το μάτι, αλλά μας περιμένουνε την Κυριακή για να τσεκάρουν αν τελικά αξίζουμε την άνοδο!