Σόουζα     Σωτηράκος
Νέτο Ντάρσι Ντόλτσε      Σταμούλης
Χαριτωνίδης     Σιάννης
Πίτου Γκαρσία     Παπατόλιος
76'Μακουτά     Ζάχαρος
Ρόβας Βασίλης     Ντάγρας
46'Καπνίδης Αντώνης     87' Καρδάσης
Ντούνης     Λύρας
Παυλίδης Παύλος     88'Χαραλαμπόπουλος
Ίλιτς     Πλαβούκος
77'Μπαρκάν      83'Ρανιέλσον
Τάτος Ανδρέας     Μεζίνι

Κέρδισε, μείωσε και ετοιμάζεται να κεράσει ...τσικουδιά

Ο Άρης έπαιξε όσο χρειάζονταν και κέρδισε χάρη στην προσπάθεια του Β΄μέρους τον Αχαρναϊκό με 2-0, μειώνοντας τη διαφορά από τη Λαμία στους -8 βαθμούς. Τώρα όλα τα βλέμματα στρέφονται προς το Ηράκλειο, όπου το ερχόμενο Σάββατο αντιμετωπίζει τον ΟΦΗ, στον πρώτο από τους 3 συνεχόμενους τελικούς που θα κρίνουν τον προβιβασμό στην Α κατηγορία.

Ο Άρης δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος, έχοντας την υπεροχή, αλλά πολύ λίγες και ανούσιες ευκαιρίες. Ωστόσο οι παίκτες μας μπήκαν δυνατά στο Β΄μέρος και ο Ντούνης στο 49' άνοιξε το σκορ με ωραίο δεξί σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από απόκρουση σέντρας του Νέτο. Ήταν ένα όμορφο γκολ που έλυσε τα πόδια των παικτών μας και στη συνέχεια έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Λίγο αργότερα ο Καπνίδης έγινε παραλήπτης της μπάλας μέσα στην περιοχή των φιλοξενουμένων, γύρισε το σώμα του, αλλά το πλασέ πέρασε λίγο έξω. Στο 74' ο Τάτος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με χτύπημα φάουλ, ενώ στην επιστροφή ο Σόουζα πλάσαρε και την μπάλα έδιωξε αμυντικός στη γραμμή με ...το χέρι! Ο διαιτητής έδειξε παραδόξως να συνεχιστεί το παιχνίδι, καθώς ο επόπτης δεν είχε δει τίποτα! Μήπως είναι η νέα μορφή διαιτησιών που βλέπουμε τελευταία και είναι αποτέλεσμα της εξυγείανσης που προαναγγέλουν; Πάντως η φάση ήταν καθαρό πέναλτυ και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό που δεν δόθηκαν, ενώ για λίγο απειλήθηκε και ένταση με τους παίκτες των δύο ομάδων. Ο Τάτος όμως λίγο έκανε το 2-0 με κτύπημα πέναλτυ! Ήταν μια εκτέλεση φάουλ του Μπαργκάν από αριστερά που βρήκε αυτή τη φορά ξεκάθαρα σε χέρι αμυντικού, και αυτή τη φορά ο διαιτητής δεν μπορούσε να αρνηθεί! Ο Άρης με 2-0 κλείδωσε το παιχνίδι και τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς μεγάλες συγκινήσεις.

Άλλωστε το σημαντικό της σημερινής αναμέτρησης ήταν οι βαθμοί και αυτό ακριβώς πήρε η ομάδα μας, ενώψει της δύσκολης συνέχειας.

Άριστη η άμυνα μας με τον Χαριτωνίδη και τον Σόουζα να συνεργάζονται πολύ καλά, ενώ είδαμε τον Νέτο στο δεξί άκρο της άμυνας να παίζει το καλύτερο παιχνίδι του στον Άρη φέτος. Η άμυνα μας είναι χωρίς παθητικό εδώ και πολλά παιχνίδια (1 γκολ στα τελευταία 11 ματς αν δεν κάνω λάθος). Τα χαφ λειτούργησαν μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, όπως έπρεπε, ενώ στην επίθεση ο Ίλιτς δεν τράβηξε. Με χαρά είδαμε τον Μπαργκάν να επιστρέφει, όπως και ο Μαλουτά που ήταν καλός στα λίγα λεπτά που έπαιξε. Ο Καπνίδης όπως πάντα αγωνιστικός, ο Ντούνης μέτριος, αλλά με το σημαντικό γκολ του. Οι υπόλοιποι μέτριοι έως καλοί.

Ο κόσμος στήριξε την ομάδα, με περίπου 3000 να δίνουν ρυθμό και παλμό στην κερκίδα. Τώρα πάμε στο Ηράκλειο για να προσφέρουμε εμείς την τσικουδιά στους κρητικούς... Και μετά όλα θα κριθούν στο Βικελίδης!