Ταυλαρίδης     Βαλλιάνος
 Σόουζα      Κομεσίδος
Ντούνης     63'Αντουκόρ
Ρόβας     Νάστος
46'Καράμπελας     Χαντί
Πίτου Γκαρσία     38' Όστοϊτς
67' Καπνίδης Αντώνης     Μπόατεγκ
Ίλιτς     Όγκμποε
Τάτος     Μιλοσάβλιεβ
67'Μπαργκάν     Βουό

Καταδικαστική ισοπαλία στο Ηράκλειο...

Ο Άρης στάθηκε τυχερός και πήρε μια ανέλπιστη ισοπαλία στο Ηράκλειο, ευστοχώντας ουσιαστικά στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι με τον σύνηθη λυτρωτή του, Αντώνη Καπνίδη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έχασαν πολλές ευκαιρίες και ουσιαστικά αδικούνται από το σκορ που όμως δεν ευνοεί ούτε τον Άρη που διατηρεί πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες για τη δεύτερη θέση.

Οι κίτρινοι ήταν ανούσιοι, απρόσωποι και ουσιαστικά ανύπαρκτοι στον αγωνιστικό χώρο. Η προσπαθεια τους για το διπλό άρχισε λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, όταν και ο ΟΦΗ έμεινε με 10 παίκτες. Τότε ο Άρης πίεσε έχασε ευκαιρίες και με το χαμένο σουτ του Τανακάκη στο 94΄έχασε την μεγάλη ευκαιρία να κλέψει μια μεγάλη νίκη που δενβ θα του έξιζε, αλλά θα τον ανακούφιζε στην προσπάθεια του για άνοδο.

Οι περισσότεροι παίκτες της ομάδας μας ήταν σαν να μην μπήκαν ποτέ στο γήπεδο, αφού Ντούνης, Ρόβας, Ίλιτς, Πίτου και Παυλίδης πέρασαν σαν αόρατοι από την περιγραφή του αγώνα. Ο Τάτος προσπάθησε, αλλά μόνο στα τελευταία λεπτά, ενώ η άμυνα μας διακρίθηκε γιατί ήταν μόνιμα αποσχολημένη από τους επιθετικούς του ΟΦΗ. Ιδιαίτερα ο Διούδης, ήταν για ακόμη μια φορά ο κορυφαίος του Άρη.

Ας θυμηθούμε πως φτάσαμε στο τελικό αποτέλεσμα...

Στο παιχνίδι παραβρέθηκαν περίπου 50 φίλοι του Άρη από την Κρήτη αλλά και από την υπόλοιπη Ελλάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφριά πρωτοβουλία των κινήσεων, έναντι του Άρη που είχε καθαρά βλέψεις για παιχνίδι αντεπιθέσεων. Ο Ταυλαρίδης ξεκίνησε με ένα ελαφρύ τραυματισμό και αγωνίστηκε με μπανταρισμένο το κεφάλι. Τίποτα ιδιαίτερο στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, με τον Άρη να μην μπορεί να γίνει επικίνδυνος, αλλά ούτε να κινδυνεύει.

Στο 23' η πρώτη επικίνδυνη φάση για τους γηπεδούχους, όταν ο Βουό βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, σχεδόν μπροστά στον Διούδη, αλλά κόπηκε από την άμυνα, μέσα στην μικρή περιοχή της ομάδας μας. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, μετά από μια ωραία φάση, όταν ο Παντίδος μοίρασε ωραία στον Μιλοσάβλεφ στα αριστερά, και αυτός με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη.

Στο 31' ο Νάστος με τον Τάτο εκτόνωσαν τα νεύρα τους στον αγωνιστικό χώρο, με περισσότερους παίκτες να εμπλέκονται στην "παρεξήγηση" ανάμεσα στους δύο παίκτες. Τιμωρήθηκαν με κίτρινη κάρτα οι δύο αρχικά εμπλεκόμενοι, ενώ οι πιο οξύθυμοι Παντίδος και Μπούρμπος είδαν την κόκκινη κάρτα και φυσικά τον δρόμο για τα αποδυτήρια!Κίτρινη δέχτηκε και ο Ντάρσι Νέτο, στον πάγκο. Η εκτέλεση του φάουλ που κέρδισε ο Άρης, ήταν η πρώτη επιθετική ενέργεια του Άρη, με τον Παυλίδη να κάνει τελικώς ένα πρώτο χλιαρό και άστοχο σουτ. Ο ΟΦΗ βρέθηκε στο 39' κοντά στο 2-0, όταν κεφαλιά του Βουό έφυγε λίγο άουτ.

Το ημίχρονο βρήκε τον Άρη να είναι πίσω στο σκορ, έχοντας παρουσιάσει τον γνωστό κακό εαυτό του, αφού για ακόμη μια φορά σε ένα παιχνίδι μεγίστης σημασίας, οι παίκτες του φάνηκαν να έχουν όρεξη περισσότερο για καφέ παρά για ποδόσφαιρο.

Συγκίνηση προκάλεσε η παρουσία του Ευγένιου Γκέραρντ σε αναπηρικό καροτσάκι. Ο παλιός τεχνικός της τοπικής ομάδας χειροκροτήθηκε από την κερκίδα αλλά και υπήρξε αποδέκτης εγκάρδιου ασπασμού από τον τεχνικό του Άρη Κωστένογλου και του γυμναστή της ομάδας μας Καρύδα. Το ίδιο έπραξε και ο Νίκος Παπαδόπουλος, τεχνικός του ΟΦΗ και πρώην παίκτης του Άρη, αλλά και της κρητικής ομάδας.

Ο Κωστένογλου άλλαξε στο ημίχρονο τον Ρόβα με τον Καράμπελα. Ο Μπόατεγκ είχε το πρώτο καλό σουτ για το Β΄ημίχρονο, που πέρασε λίγο άουτ στο 48'. Στο 50' ο Βούο "παίζει" με τον Διούδη, καθώς μπήκε από αριστερά και ανάγκασε τον πορτιέρο του Άρη να βγει πολύ μακριά για να κόψει την προσπάθεια του παίκτη του ΟΦΗ, που τελικά ευτυχώς δεν καταλήγει στα δίχτυα μας για δεύτερη φορά.  Στο 54΄αποβάλλεται και ο γενικός αρχηγός του Άρη, Κάκκαλης που αποχωρεί από τον πάγκο για διαμαρτυρίες. Ο ΟΦΗ στο πρώτο τέταρτο του Β΄μέρους είναι πιο επικίνδυνος, με τον Άρη να έχει ανοιχτεί, αλλά χωρίς λόγο, αφού δεν πατάει στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις. Στο 60΄ένα χλιαρό άγγιγμα της μπάλας από το πόδι του Τάτου που κατευθύνεται στην εστία του ΟΦΗ αργοκυλώντας, είναι ότι καλύτερο έκανε ο Άρης στο παιχνίδι έως τώρα. Ο Άρης κερδίζει χώρο τώρα, αλλά χωρίς να μπορεί να κάνει ευκαιρίες. Ο Κωστένογλου τραβάει έξω τον Πίτου και τον Παυλίδη, περνώντας μέσα τον Μπαργκάν και τον Καπνίδη στο 67'. Η ομάδα πλέον έχει πλήρες επιθετικό σχήμα, με πιο αδύναμο κέντρο, 23 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Ο Αντώνης έκανε και πάλι το θαύμα του στο 73', λίγα μόλις λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο. Έγινε παραλήπτης σέντρας από τα δεξιά και με άπιαστη κεφαλιά ισοφάρισε το παιχνίδι, ουσιαστικά στην πρώτη φάση της ομάδας μας στο παιχνίδι, δίνοντας ελπίδες και  πάλι στους κίτρινους! Στην επόμενη φάση, ο ΟΦΗ χάνει εκπληκτική ευκαιρία, με τον Διούδη να λέει όχι δύο φορές στους αντίπαλους που προσπάθησαν να παραβιάσουν την εστία μας με κεφαλιά και σουτ! Το ίδιο συμβαίνει ένα λεπτό αργότερα, με τον Διούδη να διώχνει και πάλι πριν τον Βουό. Μετά την ισοφάριση ο ΟΦΗ κυνήγησε πιο δυναμικό το δεύτερο γκολ, παίρνοντας κεφάλι, ενώ ο άμεσα ενδιαφερόμενος Άρης συνέχισε τον ίδιο ανιαρό ρυθμό του, σαν το γκολ του Καπνίδη να ήταν απλά η εξαίρεση του κανόνα που ήθελε σήμερα τον Άρη να είναι στείρος και χωρίς πάθος... Στο 88' ο ΟΦΗ έμεινε με 9 παίκτες, αφού τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Μάνος. Στα 4 λεπτά των καθυστερήσεων οι κίτρινοι με αριθμητικό πλέον πλεονέκτημα έχασαν ευκαιρία στο 91' με παρόμοια κεφαλιά του Καπνίδη μετά από σέντρα του Τάτου. Η μπάλα όμως βγήκε άουτ. Στο 92' ο Τάτος έπιασε σουτ που βρήκε σε αμυντικούς. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Ίλιτς κόβεται από τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Η μπάλα πάει στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Τζανακάκης εκεί χάνει την ευκαιρία να γίνει ο ήρωας της χρονιάς, όταν αστοχεί στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ!

Ο Άρης έτσι μένει με τον βαθμό της ισοπαλίας, κάτι που δεν ικανοποιεί φυσικά, καθώς οι ελπίδες για την άνοδο είναι μόνο μαθηματικές...