Παναιγιάλειος

Αναγνωστόπουλος   67' Πλατέλλας Πολίτης
Δεληζήσης     Τσερκέζος
Σόουζα     Ιντζίδης
52'Παυλίδης     Στίκας
Τζανακάκης     Παπαχρήστος
Βαλεριάνος     Γκούμας
Ιντζόγλου     Μπρους
Μουμίν     73'Κόκκορης
Πασάς     Καζναφέρης
89'Μπούρμπος     Αρναρέλλης
Στεφάνοβιτς     Γεωργακόπουλος
60'Πλατέλλας      58'Σταμάτης
Κάσσος     Σκαρτσίλας
Διαμαντόπουλος      79'Κοντοχρήστος

Είχε Πλατέλλα ο ΑΡΗΣ, 1-0 τον Παναιγιάλειο

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ, κέρδισε τον Παναιγιάλειο στο Αίγιο με 1-0, με γκολ του Πλατέλλα που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του ΑΡΗ στο 68’!!!

Ο τεχνικός του ΑΡΗ διάλεξε να ξεκινήσει αυτό το παιχνίδι με τον Παναιγιάλειο για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος, με παίκτες που θα μπορούσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του συστήματος παράταξης 4-2-3-1.

Ο Διαμαντόπουλος ήταν ο μοναδικός φουνταριστός με εξτρέμ τους Κάσσο-Πασά και στον άξονα τον Στεφάνοβιτς με μπακ απ τους Μουμίν-Ιντζόγλου. Οι Δεληζήσης-Σόουζα αγωνίστηκαν σε θέσεις στόπερ ενώ οι Τζανακάκης-Βαλεριάνος ανέλαβαν τις θέσεις των πλάγιων μπακ. Ο Αναγνωστόπουλος κάθησε κάτω από τα γκολ ποστ.

Ο ΑΡΗΣ δεν μπήκε δυνατά από την αρχή στην αναμέτρηση η οποία κύλησε όπως θα περιμέναμε για επίπεδο ομάδων Φούτμπολ Λιγκ. Αρκετά δυναμικό παιχνίδι, πολλές φορές άτεχνο και ασύνδετο ως προς το στήσιμο των ομάδων στο χορτάρι.

Σε αυτό το σημείο να επισημάνουμε το λάθος του Ιντζόγλου ο οποίος έχασε τον παίκτη που μάρκαρε, αναγκάστηκε να τον σταματήσει με τράβηγμα της φανέλας, για να δεχτεί την κίτρινη κάρτα μόλις στο 2’. Έτσι πήρε το ρίσκο να συνεχίσει σε μία θέση όπως αυτή του αμυντικού χαφ, η οποία γνωρίζουμε πως απαιτεί συνεχή μαρκαρίσματα!!!

Μέχρι και το εικοσάλεπτο ο αγώνας δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Αμυντικό παιχνίδι, χωρίς κίνηση από τους επιθετικούς με συνέπεια οι όποιες ενέργειες, να σταματούν πάνω στους κατά τα άλλα αργούς αμυντικούς. Ενώ οι προσπάθειες να παιχτεί κάθετο ποδόσφαιρο υπήρξαν μηδενικές.

Οι φάσεις που έφτασαν στο μισάωρο, μέχρι τους δύο τερματοφύλακες στερήθηκαν δύναμης ως προς την πορεία της μπάλας προς το τέρμα.

Στο 39’ μετά την κεφαλιά που επιχείρησε ο Πασάς σε τυφλή σέντρα του Στεφάνοβιτς από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Διαμαντόπουλος έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Πολίτης!!! Αυτή και η μοναδική καλή στιγμή του αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή μετά τη σύγκρουση στον αέρα μεταξύ του Σόουζα και του Γεωργακόπουλου και των τραυματισμών τους στο κεφάλι. Μάλιστα ο Πορτογάλος αμυντικός των φιλοξενούμενων διακομίστηκε στο νοσοκομείο του Αιγίου καθώς άνοιξε το κεφάλι του, πρήστηκε και θα χρειαστεί ράμματα, ενώ ο παίκτης των γηπεδούχων μάτωσε και παρά το ότι συνέχισε τον αγώνα, μετά από λίγα λεπτά αποσύρθηκε λόγω διάσεισης.

Στη θέση του Σόουζα μπήκε ο Παυλίδης, ενώ τη θέση στα στόπερ κάλυψε ο Ιντζόγλου. Αμέσως μετά μπήκε και ο νεοαποκτηθείς Πλατέλλας για το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΑΡΗ.

Η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά μέχρι και το 65’ ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε καλύτερα τα κενά της αμυντικής γραμμής του αντιπάλου της, αλλά οι τελικές προσπάθειες δεν ήταν οι ενδεδειγμένες. Όπως στην περίπτωση του Σταματή στο 62’ ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Αναγνωστόπουλο, αλλά την τελευταία στιγμή κόπηκε από τον Δεληζήση σε μία στιγμή ολιγωρίας.

Οκτώ λεπτά μετά την είσοδο του ο Πλατέλλας με σουτ χρίστηκε σκόρερ στο 68’, μετά από ωραία πάσα προς τα πίσω από τον Διαμαντόπουλο, ο οποίος είχε πλάτη στο τέρμα στο ύψος του πέναλτι.

Με την είσοδο των πιο επιθετικογενών Παυλίδη-Πλατέλλα ο ΑΡΗΣ ανέβηκε πιο ψηλά στο γήπεδο, πίεσε και κατάφερε να προηγηθεί. Γενικότερα ο αγώνας άνοιξε ως προς το σκέλος προσπάθειας επίτευξης τέρματος και από τις δύο πλευρές.

Στο 87’ ο Διαμαντόπουλος χάνει πολύ καλή ευκαιρία μετά από είσοδο του Πασά από πλάγια θέση δεξιά, ο οποίος έδωσε τη μπάλα στον πρώτο με τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι του Πολίτη.

Εν συνεχεία ο ΑΡΗΣ θέλησε να διατηρήσει το σκορ, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βγουν μπροστά γι την ισοφάριση.

Σε γενικές γραμμές ο ΑΡΗΣ παρουσίασε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο πήγε το παιχνίδι στη δύναμη και πιο συντηρητικά, ενώ στο δεύτερο και μετά τις αλλαγές Παυλίδη-Πλατέλλα άνοιξε το σκορ και πήρε τους πρώτους βαθμούς στον όμιλο του Κυπέλλου. Από την άλλη μεριά η ομάδα του κ.Κουρμπανά στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, δυσκολεύοντας τον ΑΡΗ με τις ξαφνικές αντεπιθέσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ κάλυψε και πολλά χιλιόμετρα χωρίς να δίνει γήπεδο.

Αυτό που κρατάμε από αυτό το παιχνίδι είναι πως ο ΑΡΗΣ δεν πρέπει να φοβάται να πάρει πρωτοβουλία του αγώνα, να παίζει περισσότερο κάθετα προς το τέρμα, δίνοντας μπάλα στα εξτρέμ του και περισσότερες ευκαιρίες στον φορ του.