38΄Μπούρμπος

Γκατζολάρι
Πλατέλλας     Αντωνιάδης
Διαμαντόπουλος     Τσολακίδης
51'Μπαργκάν     Σοφιάνης
Κάσσος     Γιανιτζόγλου
65'Καπνίδης     46'Καρακώστας
Πασάς     Δωματάς
Τζανακάκης     63΄Σισέ

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, τότε μπορούμε να είμαστε αισιόδοξοι. Ο Άρης έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της ΦΛ επικρατώντας του Αιγινιακού με 5-0, καθώς ήταν καταιγιστικός, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος.

Το παιχνίδι έγινε σε καλές σχετικά συνθήκες, αφού η πρωινή βροχή δε συνεχίστηκε και ένας αχνός ήλιος έκανε την εμφάνιση του κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά το παιχνίδι δεν συγκέντρωσε το ενδιαφέρον πολλών φίλων της ομάδας, καθώς στις κερκίδες δεν παραβρέθηκαν πάνω από 2000 οπαδοί του Άρη. Ωστόσο ο κόσμος χάρηκε τη σημερινή άνετη επικράτηση, αφού ήρθε μετά από ωραία εμφάνιση, ενώ βάση ευκαιριών το σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο.

Οι κίτρινοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Πλατέλλα, που δείχνει πως φέτος θα είναι το βαρόμετρο της ομάδας, ενώ διακρίθηκαν ιδιαίτερα και οι Κάσσος και Παπάς, χωρίς βέβαια οι υπόλοιποι να υστερήσουν. Πολύ καλός έδειξε και ο Καπνίδης που από τη στιγμή που πέρασε στο παιχνίδι έδειξε να μην έχει χάσει το κέφι και την επαφή με τα δίχτυα, ενώ κεφάτος ήταν και ο Μπαργκάν που πέρασε στο Β΄μέρος και αυτός.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ευκαιρία, καθώς στο 3' ο Γκατζολάρι σούταρε ψηλά άουτ από ευνοϊκή θέση! Στη συνέχεια ο Άρης κυριάρχησε και έχασε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες μέχρι να σκοράρει το 1-0 με τον Πλατέλλα, στο 17'. Τότε ο Κάσος έδωσε μια παράλληλα πάσα στον συμπαίκτη του, που μέσα από την μεγάλη περιοχή με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0. Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και σύντομα πέτυχε το δεύτερο γκολ του με ωραίο αριστερό σουτ του Πασά, πάλι μέσα από την μεγάλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν και έχασαν μια δεύτερη ευκαιρία στο 30', με σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Καντιμοίρης. Ωστόσο ο Άρης χτύπησε αμέσως μετά, καθώς μετά από εκτέλεση κόρερ έκανε το 3-0, με ωραία κεφαλιά του Κάσσου.

Στο 38 είχαμε μια αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη, με τον Βαλεριάνο να περνάει έξω και να δίνει τη θέση του στον Μπούρμπο! Στο 40 ο Άρης πετυχαίνει τέταρτο γκολ, αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Το 3-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Άρη να έχει σχεδόν πετύχει τον σκοπο του, δηλαδή να πετύχει μια εύκολη και όχι αγχωτική νίκη.

Στο δεύτερο μέρος ο προπονητής του Αιγινιακού έκανε δύο αλλαγές, αλλάζοντας και τον τερματοφύλακα Τόλλιο. Ο Άρης συνέχισε να έχει την υπεροχή με τον Πλατέλλα να προσπαθεί να βρει διαδρόμους για να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη ευκαιρία του Άρη ήταν στο 51' όταν ο Διαμαντόπουλος δεν ευστόχησε στο γυριστό σουτ του. Ο Διαμαντόπουλος αντικαταστάθηκε λίγα δευτερόλεπτα μετά και ο Μπαργκάν πέρασε στη θέση του στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν και στο 61' είχαν ένα καλό σουτ από τον Δωματά που δεν ανησύχησε όμως τον Καντιμοίρη που μπλόκαρε.

Όπως ήταν φυσικό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο Β΄μέρος αλλά αυτό σίγουρα είναι καλύτερο από το να έχουμε το άγχος του γκολ, κατάσταση που συναντήσαμε πολλές φορές στο περσινό πρωτάθλημα. Στο 65΄πέρασε στο παιχνίδι ο Αντώνης Καπνίδης, που επανήλθε μετά τον τραυματισμό του που κατά σύμπτωση είχε συμβεί στο φιλικό αγώνα στο Αιγίνιο, πάλι εναντίον του Αιγινιακού.

Ο Αντώνης μόλις μπήκε έδωσε το στίγμα του, καθώς στο 72' έχασε μεγάλη ευκαιρία με αμυντικό να σώζει στη γραμμή την κεφαλιά του φορ μας. Αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Καπνίδης βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και αξιοποίησε τη σέντρα του Μπαργκάν από τα δεξιά, γράφοντας το 4-0! Καλός ήταν και ο Μπαργκάν, που στο 84' θα μπορούσε και να σκοράρει, αλλά κλώτσησε αέρα από ευνοϊκή θέση. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Μπαργκάν πέτυχε τελικά το γκολ που ζητούσε, όταν έγινε αποδέκτης πάσας από τον Καπνίδη και σκόραρε με σκουτ από τα δεξιά. Ο διαιτητής Φωτιάδης σφύριξε αμέσως μετά τη λήξη, μετά από 3 λεπτά καθυστερήσεων και ο Άρης τελικά πέτυχε με εύκολο τρόπο τη νίκη που τόσο χρειάζονταν για τη ψυχολογία του στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Δεν χωράει περαιτέρω ανάλυση, καθώς η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν τεράστια, πράγμα που δείχνει και η κατοχή που ήταν κοντά στο 70 - 30 υπέρ της ομάδας μας!

Επόμενο ραντεβού για τη δεύτερη αγωνιστική της ΦΛ στα Τρίκαλα, εναντίον της ομώνυμης ομάδας, στις 5 Νοεμβρίου, με την ελπίδα η ομάδα μας να συνεχίσει το νικηφόρο ξεκίνημα της...