Σόουζα     Ανδρέου
Μουμίν     Αγροδήμος
Ιντζόγλου     Μαυρέας
Πλατέλλας     86'Χαραλαμπόπουλος
80'Μπαργκάν     Καρακατσάνης
Ντούνης     Σουλίδης
90'Μαραγκός     33'Συράκος
Μιλούνοβιτς     Χατζής
61'Παυλίδης     Ιβανίδης
 Διαμαντόπουλος     61'Κανούλας

Πέρασε από το Αλκαζαρ ο ΑΡΗΣ, 2-0 τον Απόλλωνα Λάρισας

Πέρασε από τη Λάρισα ο ΑΡΗΣ, κερδίζοντας τον τοπικό Απόλλωνα με σκορ 2-0, έχοντας τη συμπαράσταση των φίλων του που βρέθηκαν στην πόλη της Θεσσαλίας.

Αλλαγές επεφύλαξε ο τεχνικός του ΑΡΗ Δημήτρης Σπανός σε αυτό το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα Λάρισας, στο γήπεδο Αλκαζάρ.

Στο πρώτο μισό αυτό του αγώνα ο ΑΡΗΣ ήλεγξε το ρυθμό, κατάφερε να πάρει από νωρίς την πρωτοβουλία και σε γενικές γραμμές παρουσιάστηκε καλύτερος από τον αντίπαλο.

Ο Μιλούνοβιτς προστέθηκε μετά από καιρό σε αγώνα πρωταθλήματος, δίπλα στον Διαμαντόπουλο ως δεύτερος προωθημένος. Σε επίπεδο τακτικής η διάταξη από το συνηθισμένο 4-2-3-1, που χρησιμοποιεί ο Έλληνας τεχνικός στο 4-4-2 σε ευθεία γραμμή.

Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση αυτό του Ντούνη από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, στο 8’ με τη μπάλα να βγαίνει λίγο άουτ.

Στο 10’ σουτ από πλευράς Απόλλωνα με τον Αγρόδημο για να μπλοκάρει ο Καντιμοίρης.

Καθαρό χέρι στο 22’ δε δόθηκε πέναλτι από τον ρέφερι της αναμέτρησης. Ο Μιλούνοβιτς έκανε τη μπαλιά με τον αμυντικό να σταματάει την πορεία της μπάλας προς το τέρμα, εκμεταλλευόμενος το πλεονέκτημα σταματώντας τη και διώχνοντας στη συνέχεια.

Κεφαλιά του Μιλούνοβιτς από κόρνερ του Πλατέλλα λίγο έξω, στο 36’.

apollonlarisas aris2

Ο Ιντζόγλου με μία έξυπνη βαθιά διαγώνια μπαλιά από τη γραμμή του κέντρου και από δεξιά θέση, βρήκε πολύ ωραία τον Ντούνη ο οποίος πλάσαρε εύστοχα σε πρώτο χρόνο τον αντίπαλο τερματοφύλακα, για να ανοίξει το σκορ στο γήπεδο Αλκαζάρ στο 39’.

Τελευταία φάση του ημιχρόνου, σουτ του Ντούνη στο 45’ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παιτέρη.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο αντίπαλος ανέβασε την άμυνα του λίγο πάνω από κέντρο, με τους κιτρινόμαυρους να πιέζουν παίρνοντας μέτρα προς την αντίπαλη εστία.

Ο Μουμίν έκανε διεκδικήσιμη τη μπάλα στο κέντρο, οι Λαρισαίοι έκλεψαν τη μπάλα, βγήκαν στην κόντρα από δεξιά με τη μπάλα να βγαίνει στο ύψος του πέναλτι, με τον Καρακατσάνη να πλασάρει τον Καντιμοίρη, ο οποίος δε βγήκε αρκετά καλύπτοντας το τέρμα του, με τη μπάλα να ξύνει το δεξί κάθετο δοκάρι. Η φάση στο 56’!

Με την αλλαγή του Μιλούνοβιτς στο 61’ και την είσοδο του Παυλίδη που πήγε πίσω από τον Διαμαντόπουλο, η ομάδα του ΑΡΗ άλλαξε τη διάταξη της σε 4-2-3-1, μετά και την ευακιρία των γηπεδούχων, θέλοντας να ελέγξει καλύτερα το ανοιχτό παιχνίδι και προς την εστία του.

Διπλή φάση στο 71’ για τον Απόλλωνα, αφού πρώτα ο Καντιμοίρη θα διώξει τη μπάλα μετά από το κόρνερ, με τη μπάλα να πηγαίνει προς το τέρμα του με πολλά φάλτσα. Σε δεύτερο χρόνο και ενώ η μπάλα βγήκε εκτός περιοχής, με τον Αγρόδημο να κάνει το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Πολύ καλή κεφαλιά του Διαμαντόπουλου στο 79’ λίγο άουτ η μπάλα.

Στο 88’ ο Σιράκος πήρε την κεφαλιά λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, ύστερα από ωραία σέντρα από αριστερά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

apollonlarisas aris4

Στο 89’ ο Διαμαντόπουλος με ευθύ σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, 2-0, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού ο αντίπαλος ήταν απειλητικός σε ορισμένες περιπτώσεις, απέναντι στο ρευστό 1-0!

Οι γηπεδούχοι επί της ουσίας όντας καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά δέχτηκαν το γκολ στο τέλος. Ειδικότερα σε ένα κενό διάστημα για τους Θεσσαλονικείς μεταξύ 55-75 και την ευκαιρία με την κεφαλιά του Σιράκου.