Άρης

Τρίκαλα

Αναγνωστόπουλος     Αποστολίδης
Τζανακάκης     Πάνος
62'Ντούνης     82'Ενλουντούλου
Παυλίδης     60'Τσιπρας
70'Χαντί     Ζγκούρι
Πλατέλλας     89'Γκόλιας
Διαμαντόπουλος     Γιαννιτσάνης

Σκοντάφτουμε, αλλά δεν πέφτουμε! Άτυχοι και αδικημένοι με τα Τρίκαλα

Τρίτα κουλούρια στο Βικελίδης φέτος, και ο Άρης σε ένα κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος πέταξε δύο βαθμούς που επέτρεψαν στους διώκτες του να μυρίσουν λίγο κορυφή! Και αυτό γιατί μετά τη σημερινή ισοπαλία του Άρη, ο ΟΦΗ πλησίασε στο -4 και η Πάτρα στο -6 διατηρώντας ελπίδες αφού όλα δείχνουν πως υπάρχει ακόμη πολύ δρόμος.

Ο Άρης ήταν καλός στο Β΄μέρος, χάνοντας ένα ολόκληρο πρώτο ημίχρονο σε μια μετριότητα. Ωστόσο η ομάδα μας ανέβασε στροφές στην επανάληψη, πίεσε, έχασε ευκαιρίες, αλλά βρήκε μπροστά του μια καλή ομάδα που τον πίεσε σε όλο το μήκος του γηπέδου και κυνήγησε και αυτή τις πιθανότητες της για κάτι καλό. Επίσης οι κίτρινοι βρήκαν μπροστά τους για ακόμη  μια φορά εχθρική διαιτησία, με το τρίο να παίζει καθαρά υπέρ των φιλοξενουμένων, να αρνείται πέναλτυ στην ομάδα μας και γενικά να είναι ανεκτικό στο πολύ σκληρό παιχνίδι με το οποίο έπαιζαν οι παίκτες των Τρικάλων.

Το κάλεσμα που είχαν κάνει κατά τη διάρκεια της εβδομάδας ο Καρυπίδης και οι παίκτες μας, αλλά και ο καλός καιρός, συντέλεσαν ώστε να μαζευτεί αρκετός κόσμος στο γήπεδο, περίπου 12.000. Το κλίμα ήταν άκρως ποδοσφαιρικό, αλλά δυστυχώς έδειξε να επηρεάζει περισσότερο τους παίκτες μας που μπήκαν στο παιχνίδι αγχωμένοι και νευρικοί. Παρότι ο Πλατέλλας μπήκε με κέφι και διάθεση, η ομάδα μας δεν μπόρεσε να μπει με προϋποθέσεις σκοραρίσματος στην αντίπαλη περιοχή για το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Από το 25' μέχρι το 32' το παιχνίδι έδειξε να παίρνει φωτιά, στο τεραίν, αλλά και στην κερκίδα, λόγω κάποιων ανάποδων σφυρισμάτων του διαιτητή. Αποδέκτες των παραπόνων έγιναν και οι επόπτες με τον τέταρτο διαιτητή, με τον Μυροφορίδη, αλλά και τον Σπανό να εκνευρίζονται.

Το πρώτο μέρος δεν είχε κάτι αξιοσημείωτο και έτσι χάθηκαν 45 λεπτά για την ομάδα μας, που δεν έλαβε πρωτοβουλίες, δεν δημιούργησε καλό ποδόσφαιρο, αλλά τον περισσότερο χρόνο ήταν εκνευρισμένη.

Στο Β΄μέρος οι παίκτες μας μπήκαν όπως συνηθίζουν φέτος, δυνατά και άρχισαν σύντομα να σφυροκοπούν την αντίπαλη εστία. Στο 51' ηρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, όταν κεφαλιά του Κάσσου αποκρούστηκε με δυσκολία από τον Αποστολίδη.  Στο 55' οι κίτρινοι διαμαρτυρήθηκαν μάλλον δικαιολογημένα, για πέναλτυ, καθώς η μπάλα βρήκε το χέρι του Πάνου, μέσα στην περιοχή των Τρικάλων, αλλά ο διαιτητής Τάσης δεν είδε τίποτα! το 56' ήταν η σειρά του Διαμαντόπουλου να χάσει ευκαιρία, ενώ και τα Τρίκαλα είχαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 57', όταν Δεληζήσης έκανε ένα από τα λίγα φετινά του λάθη και ευνοήθηκε ο Μιλοσάβλιεφ που από πλεονεκτική θέση σούταρε απελπιστικά ψηλά, άουτ.

Να τονίσουμε πως στο δεύτερο μέρος παρότι ο Άρης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, το ίδιο έκαναν και τα Τρίκαλα, που εφάρμοσαν ένα εξαντλητικό πρέσιγκ σε όλο το γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν στην περιοχή τους και κυνήγησαν όλες τις φάσεις με νεύρο και πολλές φορές βίαιο τρόπο που έφτανε το αντιαθλητικό. Ωστόσο οι διαιτητές δεν τιμώρησαν σε πολλές περιπτώσεις παίκτες των Τρικάλων, ενώ όταν και οι παίκτες μας αντέδρασαν και χτύπησαν με τη σειρά τους τους αντιπάλους, δέχτηκαν πολλές κάρτες και παρατηρήσεις από τον διαιτητή. Πολλές ήταν και οι καθυστερήσεις, καθώς οι φιλοξενούμενοι "τραυματίζονταν" συχνά, ίσως λόγω του υπερβάλλοντα ζήλου τους!

Στο 62΄είχαμε σουτ του Παυλίδη που πέρασε λίγο άουτ, ενώ ακίνδυνα πέρασε στο 78' ένα φάουλ του Πλατέλλα από καλό σημείο. ΚΑτόπιν ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να είναι κουρασμένες από τον πολύ έντονο ρυθμό των πρώτων 25 λεπτών του δεύτερου μέρους. Ο Άρης κράτησε την υπεροχή, αλλά ήταν ολοφάνερο πως η ανυπαρξία στην επίθεση μας δεν θα έφερνε γκολ. Οι αμυντικοί αυτή τη φορά δεν έδωσαν τη λύση και έτσι το παιχνίδι δυστυχώς έληξε 0-0, για τρίτη φορά μέσα στο Βικελίδης φέτος!

Το αποτέλεσμα απογοήτευσε την κερκίδα και ενθάρυνε τους διωκτες μας που νίκησαν και πλησίασαν.

Στα ωραία του αγώνα ήταν το κλίμα στην κερκίδα και το "οικουμενικό " σύνθημα εναντίον των ομάδων του ΠΟΚ και του παοκ, που ακούστηκε σε όλο το γήπεδο μετά από χρόνια! Φαίνεται πως ερχόμαστε πραγματικά!