Άρης

ΑΟΧ Κισσαμικός

Αναγνωστόπουλος 17'Λέο   Λαζαρίδης
Μπούρμπος   24'Διαμαντόπουλος Μαρκοπουλιώτης
76'Κανακούδης    42'Διαμαντόπουλος Παντελάκης
 Δεληζήσης  61'Λέο   Ζιούλης
Σόουζα    85'Παπάς Αρναούτογλου
Ιντζόγλου     Γκίνη
Τζανακάκης     Λεμονής
Παυλίδης     Τασιούλης
81'Μπαργκάν     58'Χαλκιαδάκης
Κάσσος     Βρεττός
60'Πασάς     77'Αποστολίδης
Πλατέλλας     Ζυδάς
Διαμαντόπουλος     Λέο
Ντούνης

Περιβολ-ΑΡΗΣ στα Χανιά...3-2 τον ΑΟΧ Κισσαμικό!

Νικητής πέρασε από τα Περιβόλια ο ΑΡΗΣ που κέρδισε τον ΑΟΧ Κισσαμικό Χανίων με σκορ 3-2!

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο 15λεπτο του αγώνα, με τον ΑΡΗ να προσπαθεί να πιέσει από τα πλάγια, αλλά και να ελέγξει το παιχνίδι στο κέντρο.

Στο 17’ ο δραστήριος στα πρώτα λεπτά Λεό θα εκμεταλλευτεί λανθασμένη εκτίμηση τόσο του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Αναγνωστόπουλου, όσο και της άμυνας που επέτρεψε σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ύστερα από στημένη φάση, για να ανοίξει το σκορ σε 1-0!

Ο Δημήτρης Σπανός διάλεξε να παρουσιάσει ομάδα χωρίς καθαρόαιμο κόφτη, αφού στο κέντρο αγωνίζονται οι Ιντζόγλου-Παυλίδης με τον δεύτερο να οπισθοχωρεί σε αυτή τη θέση, μετά από λιγοστά παιχνίδια στην αρχή του πρωταθλήματος!

Ο Διαμαντόπουλος δέχτηκε τη μπάλα πολύ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ύστερα από κόντρα στο χώρο του κέντρου και με δυνατό σουτ κεραυνοβολεί τον Λαζαρίδη για το 1-1 στο 24'!

Εν συνεχεία οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να ανεβάσουν την πίεση τους μπροστά από το κέντρο, με τον αντίπαλο να αμύνεται σε μικρότερο χώρο και να προσπαθεί με κόντρα επιθέσεις να βγει απέναντι από τον Αναγνωστόπουλο χωρίς επιτυχία. Με μοναδικό εκπρόσωπο σε αυτή τους την προσπάθεια τον σκόρερ Λεό ο οποίος προβλημάτισε την άμυνα του ΑΡΗ σε πολλές περιπτώσεις!!!

Στο 37’ δυνατό σουτ του Πλατέλλα εκτός περιοχής, θα διώξει δύσκολα από τη γωνία του ο Λαζαρίδης!

Στο 42’ ο ΑΡΗΣ θα πάρει προβάδισμα στο σκορ ξανά με τον Διαμαντόπουλο ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-1 για την ομάδα του, μετά από ωραία σέντρα του Πλατέλλα!

Μετά την ανάπαυλα ο ΑΡΗΣ πήρε εκ νέου πρωτοβουλία κινήσεων και στο 50’ είχε νέα ευκαιρία όταν με κεφαλιά του Ντούνη στο ύψος της μικρής περιοχής η μπάλα βγήκε λίγο έξω.

Στο 61’ ο Ξύδας από αριστερά θα κατέβει την πλευρά ύστερα από πλάγιο, θα μπει στην περιοχή, θα δώσει στον Λεό στο ύψος της μικρής περιοχής για να ισοφαρίσει σε 2-2!

Μεγάλο το κενό στο κέντρο για τους κιτρινόμαυρους. Οι αποστάσεις μεταξύ των γραμμών άνοιξαν, με συνέπεια οι χώροι για τους αντίπαλους επιθετικούς να είναι περισσότεροι. Ενώ και η δεξιά πλευρά αντιμετώπισε πρόβλημα στην άμυνα, με τον Μπούρμπο να μένει μόνος σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις, χωρίς να έχει το στήριγμα για να βγει η μπάλα μπροστά.

Ο Πλατέλλας μετά την είσοδο του Πασά στο 58’ θα περάσει στη δεξιά πτέρυγα.

Ωραίο σουτ στο 74’ από τον Γκίνη θα μπλοκάρει ο Αναγνωστόπουλος.

Τρομερό λάθος του Σόουζα στο 77’ με τον Χαλκιαδάκη να βγαίνει μόνος απέναντι στον Αναγνωστόπουλο ο οποίος μπλόκαρε την τελευταία στιγμή.

Στο 85’ ο ΑΡΗΣ θα πάρει ξανά το προβάδισμα όταν ο Ντούνης έβγαλε ανενόχλητος τη σέντρα από δεξιά, με τον Πασά από το ύψος της μικρής περιοχής να νικά τον Λαζαρίδη με καρφωτή κεφαλιά.

Στα τελευταία λεπτά υπήρξαν εσωτερικές αλλαγές με τον Πλατέλλα να επιστρέφει στον άξονα και τον Ντούνη να πηγαίνει στα δεξιά.