Άρης

ΟΦΗ

Αναγνωστόπουλος    45'Μάνος Στρέζος
Τζανακάκης   47'Βουό Αργυρόπουλος
81'Μπούρμπος     Μπολάκης
 Δεληζήσης     Κομεσίδης
Σόουζα     Ποτουρίδης
Ιντζόγλου     64'Βαφέας
Βαλεριάνος     Νάστος
Μουμίν     Μαχαίρας
Κάσσος     Λεάλ
52'Μπαργκάν     55'Πορτουλίδης
Πλατέλλας     Κοτσιανικούλης
Ντούνης     84'Ντίνας
52'Πασάς     Βουό
Διαμαντόπουλος      Μάνος

Γεύση ήττας στο Ηράκλειο. Άτυχος και αδύναμος να αντιδράσει ο Άρης

Ηττημένος έφυγε από το Ηράκλειο ο Άρης, για πρώτη φορά φέτος, αφού υπέκυψε στον ΟΦΗ με 2-0. Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο Α΄μέρος, αλλά δέχτηκε τα δύο γκολ σε κρίσιμα λεπτά, στο τέλος του Α και στις αρχές του Β΄μέρους, και στάθηκε ανίκανη να αντιδράσει, υποκύπτοντας στον πιο ορεξάτο και ενθουσιώδη ΟΦΗ.

Καλοκαιρινή μέρα στο Ηράκλειο, ημέρα ποδοσφαίρου, με τον κόσμο του ΟΦΗ να γεμίζει το Βαρδινογιάννης, γνωστό και ως Γεντί Κουλέ. Οι δύο ομάδες έπαιξαν με τις εξής συνθέσεις:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης (64΄Βαφέας), Νάστος, Μαχαίρας, Λεάλ (55' λ. τρ. Πουρτουλίδης), Κουτσιανικούλης (84' Ντίνας), Βουό, Μάνος.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγωστόπουλος, Τζανακάκης (82' Μπούρμπος), Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Μουμίν, Ιντζόγλου, Κάσσος (52' Μπαργκάν), Πλατέλλας, Ντούνης (52' Πασάς), Διαμαντόπουλος.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν αναγνωριστικό παιχνίδι, προσπαθώντας η μια να εκτιμήσει τις δυνατότητες της άλλης. Ο ΟΦΗ βέβαια ξεκίνησε έχοντας την κατοχή, χωρίς όμως να μπαίνει στην περιοχή του Άρη, που αρκέστηκε περισσότερο σε καλή άμυνα και αντεπιθέσεις όταν αυτό ήταν δυνατόν. Μέχρι το 12' ο ΟΦΗ έκανε μόνο δύο υποψίες ευκαιρίας, με μια γυριστή κεφαλιά του Βουό στα χέρια του Αναγνωστόπουλου και ένα σουτ που προσπάθησε ανεπιτυχώς να κάνει από καλή θέση ο Κουτσιανικούλης. Από το 13' και μετά ο Άρης αναθάρρησε και πάτησε καλύτερα στον χώρο του κέντρου. Έχοντας σε καλή μέρα τον Πλατέλλα και τον Ιντζόγλου, πήρε την κατοχή της μπάλας και άρχισε να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για γκολ. Πράγματι, το πεντάλεπτο από το 17' μέχρι το 22', χαρακτηρίστηκε από κυριαρχία των κιτρίνων που έκλεισαν τον ΟΦΗ στα καρέ του και έχασαν τουλάχιστον δύο σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ:

Στο 17΄ο Ιντζόλγου πέρασε σπουδαία πάσα δεξιά στον Κάσσο που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Στρέζο. Δυστυχώς ο επιθετικός μας απέτυχε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 19' ο Διαμαντόπουλος έπιασε σουτ που ήταν πολύ αδύναμο για να απειλήσει. Στο 20' μετά από ωραία σέντρα από τα δεξιά (Πλατέλλας), ο Διαμαντόπουλος έπιασε κεφαλιά που απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ και πάλι ο Στρέζος.  Στο 21' μετά από σέντρα, ο Ιντζόλγου από τα δεξιά έπιασε κεφαλιά άουτ.

Το γκολ δεν ήρθε για τον Άρη, αλλά ήταν η σειρά του ΟΦΗ να χάσει μεγάλη ευκαιρία, με τη βοήθεια του διαιτητή: Ο Βουό απέσπασε, με φάουλ κατά τη γνώμη μας, την μπάλα από τον τελευταίο παίκτη του Άρη Μουμίν, και βρέθηκε τετ-ατετ με τον Αναγνωστόπουλο στο 26'. Αντί να πλασάρει, προτίμησε να δώσει πίσω στον Λεάλ, ο οποίος κλείστηκε από τους αμυντικούς του Άρη και προτίμησε κι αυτός να επιστρέψει την μπάλα στον Βουό που ήταν όμως οφσάιντ!

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ΟΦΗ να συνέρχεται και να ισορροπεί το παιχνίδι στο κέντρο, αλλά να μην είναι επικίνδυνος. Μοναδική ευκαιρία ήταν μια σέντρα προς τον Βουό στο 32', που όμως έδιωξε με τα πόδια ο Αναγνωστόπουλος πριν φτάσει στον παίκτη του ΟΦΗ. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα έληγε χωρίς τέρμα, ο ΟΦΗ στάθηκε τυχερός, καθώς άνοιξε το σκορ σε μια φάση που η άμυνα του Άρη από τα δεξιά κοιμήθηκε. Στο 45' ο Μαχαίρας και ο Κοτσιανικούλης βρέθηκαν μπροστά στην περιοχή του Άρη. Με συνεχείς εναλλαγές της μπάλας εξουδετέρωσαν την άμυνα μας και η τελευταία μπαλιά βρήκε τον Μάνο μόνο αμαρκάριστο στα αριστερά, από όπου δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Αναγνωστόπουλο και να ανοίξει το σκορ στο καλύτερο χρονικό σημείο, λίγο πριν το σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα!

Ο Άρης έπρεπε να μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος, αλλά στάθηκε και πάλι άτυχος. Σε μια από τις πρώτες φάσεις της επανάληψης, ο Βουό στάθηκε τυχερός, καθώς δοκίμασε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Άρη. Η μπάλα εξοστρακίστηκε στο σώμα του Ιντζόγλου, πήρε ψηλοκρεμαστή πορεία και αφού χτύπησε και στο κάτω μέρος του οριζόντιου δοκαριού, κατέληξε στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου, κάνοντας το 2-0! Έτσι ο Άρης βρέθηκε μέσα σε 3-4 αγωνιστικά λεπτά, να χάνει με 2-0 ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν καλύτερος μέχρι εκείνη τη στιγμή!

Ο Άρης προσπάθησε να βγει μπροστά για να αντιδράσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Τα επόμενα λεπτά επικράτησε ένας εκνευρισμός στους παίκτες και τον πάγκο μας, με αποτέλεσμα να δεχτούμε κίτρινες κάρτες και τον εκνευρισμό του Μυροφορίδη που αποβλήθηκε στο 52'. Ένα λεπτά νωρίτερα ο Σπανός πέρασε στο παιχνίδι τους Μπαργκάν και Πασά, στη θέση των Κάσου και Ντούνη. Ένα καλό σουτ του Πλατέλλα πέρασε λίγο άουτ στο 53'. Το παιχνίδι από το σημείο εκείνο και μετά άνοιξε, με τον ΟΦΗ να αποκτάει σιγά-σιγά την κατοχή και τον Άρη να προσπαθεί να βγάλει αντεπιθέσεις, αλλά να μένει σταδιακά από δυνάμεις.  Στο 57' ένταση επικράτησε ανάμεσα στους παίκτες και τον διαιτητή, αφού ακύρωσε ορθά γκολ του Άρη, έχοντας σφυρίξει προηγουμένως φάουλ υπέρ των κιτρίνων έξω από την περιοχή του ΟΦΗ. Το φάουλ εκτέλεσε ο Μπαργκάν αλλά ο Στρέζος είπε για ακόμη μια φορά όχι, διώχνοντας σε κόρνερ.

Ακολούθησαν τα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα, με τον ΟΦΗ να είναι επικίνδυνος, να κάνει πολλά σουτ, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον Αναγνωστόπουλο. Ο Άρης χωρίς πλέον δυνάμεις, ασύνδετος και ακίνδυνος επιθετικά, περίμενε απλά τη λήξη του αγώνα. Η αλλαγή που έκανε ο Σπανός στο 81' περνώντας τον Μπούρμπο αντί για τον Τζανακάκη, ισοδυναμεί με παράδοση άνευ όρων και αποδοχή της πρώτης ήττας για τον Άρη φέτος. Στο 84' ο Δεληζήσης απέτρεψε ένα τρίτο γκολ, αφού έκοψε τελευταία στιγμή τον Μάνο μέσα στην περιοχή και μπροστά μόνο από τον τερματοφύλακα μας.

Ο Άρης λοιπόν πρώτη φορά βρέθηκε εκτός πρώτης θέσης στον βαθμολογικό πίνακα. Η ήττα ήρθε φυσιολογικά, παρά την καλή μας εμφάνιση στο πρώτο μέρος. Ο ΟΦΗ ήταν τυχερός γιατί εκμεταλεύτηκε το μοναδικό λάθος της άμυνας του Άρη και γιατί στάθηκε τυχερός στο δεύτερο τέρμα. Στη συνέχεια ο Άρης, με ανύπαρκτη ουσιαστικά επιθετική γραμμή, δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι γυρίζει από την Κρήτη με την πρώτη του φετινή ήττα.

Να σημειώσουμε πως οι κρητικοί είχαν την αμέριστη συμπαράσταση των πολλών οπαδών τους, που δημιούργησαν κλίμα ντέρμπι στις κερκίδες και έδωσαν χρώμα στην αναμέτρηση.