Βέλεθ      Ναγκίς
Τζανακάκης     75'Μανγκά
 Μπάσα     Μαρκόφσκι
 Ματίγια     Ζησόπουλος
75'Σιώπης     Τσαμπούρης
 Γκαρσία     Ντιόγκο
Γκάμα     53'Χατζηλάμπρος
68'Κολάσο     Σαβαντογκό
Γιουνές     Μητρόπουλος
Ντιγκινί     85'Ιωαννίδης
84'Παυλίδης     Ντα Σίλβα

Χτίζει αυτοπεποίθηση ο ΑΡΗΣ! Κέρδισε Λεβαδειακό και το γεμάτο γήπεδο!

Σ’ ένα γεμάτο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο ΑΡΗΣ κέρδισε τον Λεβαδειακό με το καθαρό 2-0 και πλέον χτίζει αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια!

Όπως σε όλα του τα παιχνίδια ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε προσγειωμένος και με υπομονή στο παιχνίδι του.
Από την αρχή του αγώνα με τον Λεβαδειακό, οι κιτρινόμαυροι πίεσαν τον αντίπαλο αρχικά με το φάουλ του Ματίγια λίγο έξω από την περιοχή στο 3’ και στο 16’ όταν ο Γκάμα βρήκε πολύ ωραία τον Γιουνές μέσα στην περιοχή με τον Τυνήσιο να σουτάρει πάνω στον τερματοφύλακα.
Ενώ προηγήθηκε ένα σουτ του Σουμπίνιο από πλευράς φιλοξενούμενων στο 10’, μία φάση που ξεκίνησε από δεξιά για τον Βραζιλιάνο. Στο 18’ ο Κουέστα αποσόβησε τον κίνδυνο μετά από εξαιρετικό σουτ του Μαρκόφσκι.
Τρία λεπτά αργότερα ο Γκαρσία θα βρεθεί μέσα στην περιοχή μετά από ωραία κίνηση από αριστερή θέση και διαγώνια προς το τέρμα, με τον Σαβαντογκό να πηγαίνει στα πόδια του Αργεντίνου, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γιουνές ήταν αυτός που με εκτέλεση σε στιλ  Πανένκα θα πλασάρει τον Επασί που κινήθηκε σε αντίθετη κατεύθυνση, για το 1-0!!!
31 λεπτά αγώνα και οι κιτρινόμαυροι θα χάσουν κλασσική ευκαιρία με τον Γκάμα, ο οποίος θα σουτάρει από θέση αριστερά και στο ύψος της μικρής περιοχής και μετά από διαγώνια και παράλληλη πάσα του Γκαρσία πίσω από την αντίπαλη άμυνα, πάνω στον Επασί που απομάκρυνε με το πόδι.
Στο 44’ υπήρξε διακοπή του αγώνα αφού ένας εκ των δύο πυλώνων του γηπέδου θα σβήσει λόγω χαμηλής τάσης για να επανέλθει σχεδόν επτά λεπτά αργότερα, με το ματς να ξαναρχίζει και τον ΑΡΗ να προηγείται στη λήξη του ημιχρόνου με αυτό το 1-0!

20183 yunes 4
Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Πάκο Ερέρα προσπάθησε να πάρει τη μπάλα στα πόδια της, με συνέπεια να κερδίσει το φάουλ που απέδωσε το δεύτερο γκολ, στο 57’. Μετά από εκτέλεση του Μενέντεθ η μπάλα βρήκε το δοκάρι, γύρισε προς κενή εστία με τον Γκαρσία απλώς να τη σπρώχνει στα δίχτυα για το 2-0!
Από αυτό το σημείο οι Βοιωτοί αντέδρασαν, κέρδισαν το χώρο του κέντρου, πίεσαν πολύ από τα πλάγια και κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τον εκπληκτικό σήμερα Ναγκίς, που δημιούργησε αρκετά προβλήματα με τα overlap που επιχείρησε. Αλλά ο ΑΡΗΣ ήταν αυτός που είχε το δοκάρι στο 64’ μετά από κεφαλιά του Γιουνές. Στην αμέσως επόμενη φάση ο διαιτητής Τάσης θα δει πέναλτι σε παρεμβολή του Δεληζήση σε είσοδο του Μαρκόφσκι στη μεγάλη περιοχή. Κατά τη δική μας εκτίμηση πρόκειται για καθαρό λάθος, αφού ο επιτιθέμενος μπέρδεψε με την κίνηση προς τα πόδια του αμυνόμενου, γι αυτή την απόφαση. Μία φάση που έγινε στο 65’.
Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο ίδιος ο Μαρκόφσκι με τον Κουέστα να λέει όχι και να κρατάει το μηδέν!

20183 DELIZISIS YUNES BASE
Η συνέχεια για τους γηπεδούχους δεν ήταν καλή, αφού οι παίκτες του κέντρου Μπάσα-Ματίγια δεν κατάφερναν να ελέγξουν τον ρυθμό, με τον Αλβανό να κινείται σε τρεις περιπτώσεις στα όρια του λάθους έξω από την περιοχή του Ισπανού γκολκίπερ. Οι αλλαγές του Ερέρα τόνωσαν το χώρο αυτό αφού οι Σιώπης-Παυλίδης και Κολάσο ανέκτησαν εκ νέου το έλεγχο για την ομάδα τους, αν και ο σαφώς οπισθοχωρημένος ΑΡΗΣ έδωσε γήπεδο και την μπάλα στον αντίπαλο, παίζοντας με ξαφνικές αντεπιθέσεις, τόσο από τον άξονα όσο και από τη δεξιά πτέρυγα με τον Γκαρσία.
Η σημερινή εμφάνιση του ΑΡΗ κινήθηκε σε δύο επίπεδα. Το πρώτο είχε να κάνει με την εκρηκτική του έναρξη και το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου και το δεύτερο με την ανούσια κατοχή, ίσως την παρόμοια τακτική που ακολουθήθηκε στα δύο προηγούμενα ματς, που είχε να κάνει με την αντιμετώπιση του αμυντικού τρανζίσιον και τη μεταφορά παιχνιδιού από την άμυνα. Σήμερα για παράδειγμα ο Βέλεθ έμεινε πίσω, ο Μπάσα δεν πήρε βοήθειες από τα πλάγια και ο Γιουνές κουράστηκε νωρίς, κάτι που φάνηκε στη φάση του 89’, όταν έχασε τον βηματισμό του.