Ματίγια     Γκάλο
Κόρχουτ     Τσόσιτς
Σιώπης     Σιμόες
Γκαρσία     Μάνταλος
89'Μαρτίνες     Άλεφ
Λάρσον     Λιβάγια
78'Φετφατζίδης     75'Αλβάνης
Γιουνές     Μπακασέτας
71'Μπάσα     62'Μπογιέ
Ντιγκινί     Πόνσε

Ένας ΑΡΗΣ χάρμα οφθαλμών, εξαφάνισε την περσινή πρωταθλήτρια!!!

Ο ΑΡΗΣ στο γεμάτο «Κλεάνθης Βικελίδης» κέρδισε με σκορ 2-0 την ανήμπορη, αργή, ΑΕΚ, πανηγυρίζοντας μία μεγάλη νίκη απέναντι σε αντίπαλο που πέρυσι κατέκτησε το πρωτάθλημα!

Οι δύο μονομάχοι του σημερινού ντέρμπι, προσπάθησαν από την έναρξη του αγώνα να πάρουν τα ηνία, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή και τον ΑΡΗ, να ξεκινά την άμυνα του μόλις η μπάλα περνά το κέντρο.
Στο 11’ θα σημειωθεί η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Κόρχουτ να υποδέχεται τη μπάλα από θέση αριστερού εξτρέμ και εκτός περιοχής, να επιχειρεί το σουτ εν κινήσει με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα. Δύο λεπτά μετά ο Βέλεθ θα πετύχει το γκολ, με τον επόπτη να το ακυρώνει ως οφ σάιντ, από τη στιγμή που ο Γιουνές κινήθηκε προς τη μπάλα εντός μικρής περιοχής και ενώ αυτή κατευθυνόταν στα δίχτυα.
Στο 28’ ο Τσόσιτς θα αγκαλιάσει τη μπάλα εντός περιοχής με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει κόρνερ. Το σκορ θα ανοίξει στο 32’ όταν ο Λάρσον θα μπει από αριστερά, θα κάνει το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στα πόδια του Τσόσιτς και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0!!
Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως η άεκ αν και είχε την κατοχή σε μεγάλο ποσοστό, δεν κατόρθωσε να απειλήσει, σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο!
Μετά την ανάπαυλα ο δικέφαλος μπήκε για πρώτη φορά στην περιοχή του Κουέστα, μετά από φάουλ εκτός περιοχής και τον Άλεφ να επιχειρεί για την κεφαλιά βρίσκοντας για λίγο τη μπάλα. Στο 56’ ο Γκαρσία πέρασε δύο παίκτες από δεξιά πλάσαρε με τον Μπάρκα να απομακρύνει με το πόδι. Ενώ τρία λεπτά μετά ο Γιουνές θα βρεθεί στο ύψος της μικρής περιοχής θα κάνει το πλάγιο σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
Ο ΑΡΗΣ θα διπλασιάσει τα τέρματα του, όταν μετά από φάουλ του Ματίγια, ο Ντιγκινί θα κάνει την κεφαλιά παράλληλα, ο Ρόουζ θα πλασάρει πολύ ωραία για το 2-0 στο 70’!!!
Σουτ του Φετφατζίδη στο 83’ θα αποκρούσει ο Μπάρκας, όντας η τελευταία φάση που αξίζει αναφοράς, σ’ έναν αγώνα όπου οι κιτρινόμαυροι κυριάρχησαν πλήρως του αντιπάλου, που περιορίστηκε σε παθητικό παιχνίδι, με αργές κινήσεις.