Άρης

Παναιτωλικός

Κουέστα  22'Μαρτίνες   Γιαννακόπουλος
 Σόουζα   48'Ντουάρτε Μάλης
72'Τζανακάκης 86'Γιουνές   Μάζουρεκ
Γκαρσία     Λουσέρο
68'Φετφατζίδης     Ντίας
Μαρτίνες     Μπαΐροβιτς
84'Γιουνές     81'Μανά
 Ντιγκινί     Ντουάρτες

Σοβαρός, επιβλητικός και νικητής χειροκροτήθηκε στο Αγρίνιο

Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε τον Παναιτωλικό ο Άρης, κερδίζοντας τον με το ίδιο σκορ του πρώτου γύρου (1-2) στο Αγρίνιο, έχοντας την συμπαράσταση των φιλάθλων του, σ’ ένα παιχνίδι όπου ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη του διάρκεια! Ο Άρης με αυτή του τη νίκη εδραιώθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας και με μια ακόμη νίκη επί της Ξάνθης στην επόμενη τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, θα κλείσει επιτυχημένα την χρονιά της επιστροφής του στη ΣΛ. Η νίκη του αυτή ήταν παράλληλα η πρώτη στην ιστορία του στο Αγρίνιο, σπάζοντας μια μικρή αλλά δυσμενή παράδοση που δεν τον ήθελε να φεύγει νικητής σε αγώνα πρωταθλήματος!

Δική του έκανε αμέσως τη μπάλα ο ΑΡΗΣ, στο παιχνίδι με την ομάδα του Αγρινίου, παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Μόλις στο 5’ θα σημειωθεί η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, όταν μετά από ωραία πάσα από θέση αριστερά του Κόρχουτ, ο Μαρτίνες θα κάνει το σουτ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Γιαννακόπουλος.
Ο επιτελικός μέσος του ΑΡΗ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, όταν πάλι από αριστερά ο Ντιγκινί θα κάνει τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Μαρτίνες θα βρεθεί στην πορεία της για να κάνει το 1-0, στο 22’!!!
Το σύνολο του Σάββα Παντελίδη θα συνεχίσει την πίεση προς την αντίπαλη άμυνα, κλέβοντας αρκετές μπάλες κυρίως στο χώρο του κέντρου, δημιουργώντας προβλήματα στην ανάπτυξη του Παναιτωλικού και βεβαίως πολλές λάθος μεταβιβάσεις. Ωστόσο η τελική πάσα δε βοήθησε ώστε να σκοράρουν εκ νέου οι επιθετικοί οι οποίοι σε πολλές φάσεις θα κάνουν την έξτρα κίνηση, χάνοντας ευκαιρίες για κάτι καλύτερο προς την εστία του Γιαννακόπουλου!
Διπλή φάση με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 45’ ο Ματίγια θα βρει με εκτέλεση φάουλ τον Ρόουζ στο σημείο του πέναλτι με τον Γάλλο να μην έχει καλό τελείωμα στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ενώ ένα λεπτό μετά ο Ντιγκινί θα κλέψει από θέση αριστερά και εκτός μεγάλης περιοχής, θα κάνει το γύρισμα πάνω στον Γιαννακόπουλο, που θα κάνει ένα μικρό λάθος ανακτώντας τη μπάλα για να μπλοκάρει πάνω στη γραμμή του τέρματος.
Ο Παναιτωλικός θα ισοφαρίσει κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν στο 48’ ο Ντουάρτε θα πλασάρει τον Κουέστα για το 1-1! Δύο λεπτά μετά ο Ισπανός πορτιέρε θα μπλοκάρει γυριστή κεφαλιά του Μπαίροβιτς, ενώ ο Μαρτίνες δε θα καταφέρει να πετύχει δεύτερο γκολ, αφού ο Γιαννακόπουλος θα αποκρούσει το σουτ που επιχείρησε στο 50’!
Στο 62’ κεφαλιά του Ντιγκινί θα φύγει άουτ. Κακό το κοντρόλ από τον Γκαρσία στο 64’ που μπήκε στην περιοχή μετά από πάσα του Σιώπη. Ένα λεπτό μετά ο διαιτητής του αγώνα θα αρνηθεί το πέναλτι σε κράτημα πάνω στον Γκαρσία. Νέα κεφαλιά του Ντιγκινί στο 79’ θα διώξει ο Γιαννακόπουλος!
Ο νεοεισελθών Γιουνές θα δώσει προβάδισμα στον ΑΡΗ, όταν θα πλασάρει τον Γιαννακόπουλο μετά από πάσα του Ντιγκινί, στο 86’ για το 2-1!!!