Παίκτες Μεταπολεμικής Εποχής (1945-1959)

Βαθιά το μαχαίρι στο κορμί του μπασκετικού Άρη

Ο Πανιώνιος δεν ήταν αυτός που κάρφωσε το μαχαίρι στο κορμί του Άρη, αλλά ήταν αυτός που το έμπηξε πιο βαθιά, κάνοντας το τραύμα να ματώσει ακόμη περισσότερο, ικανό να αποβεί μοιραίο για την πάλαι ποτέ θρυλική ομάδα μας. Η ήττα με 80-86 στο Παλέ, είναι το τελευταίο από τα συνεχόμενα στραβοπατήματα του Άρη και το οδηγεί σε σκοτεινά μονοπάτια που δεν έχουμε ποτέ ζήσει αλλά τώρα πια μοιάζουν όλο και πιο πιθανά.

Ο Άρης που παραμένει στην τελευταία θέση, έχασε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που είχε καλό ρυθμό, αλλά σκόρπιες άμυνες. Οι κίτρινοι βρέθηκαν πίσω στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει σε υψηλά σημεία, κοντά στο -10, αλλά ο Άρης αντέδρασε, επέστρεψε στο παιχνίδι στο τελευταίο  δεκάλεπτο και μάλιστα πήρε προβάδισμα τριών πόντων που όμως δεν κατόρθωσε να κρατήσει και μοιραία υπέστη τη όγδοη φετινή ήττα σε 10 αγώνες!

Μπάσκετ: Νέα οδυνηρή ήττα για τον Άρη, απόντος του Γουλιέλμου

Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι από το ξεκίνημα και μέχρι το ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο Άρης υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη και ο Πανιώνιος βρήκε την ευκαιρία να αποκτήσει μια σημαντική διαφορά, παίρνοντας έτσι το πάνω χέρι στον αγώνα. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, λοιπόν, οι κυανέρυθροι προηγούνταν με 59-68. Ο Άρης αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο και βελτιώνοντας την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση, έφτασε στην ισοφάριση (73-73). Μια σειρά από κακές επιλογές στο τέλος, ωστόσο, έδωσε στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να φύγουν νικητές με 86-80 από το "Nick Galis Hall".

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86