2015: Τέλος στο αήττητο του Ολυμπιακού

Μετά την περιπετειώδη πρόκριση επί της ΑΕΚ ο Άρης συνάντησε στα ημιτελικά τον αήττητο Ολυμπιακό. Μετά από 2 εντός έδρας νίκες των Πειραιωτών η σειρά μεταφέρθηκε στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός που επικράτησε 2 φορές του Παναθηναϊκού στην κανονική διάρκεια είχε ως ρεαλιστικό στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος αήττητος, κάτι που πέτυχε το 1978 ενώ τελευταία χρονολογικά ομάδα που το πέτυχε ήταν ο Άρης το 1988. Στο παιχνίδι που έγινε χωρίς θεατές καθώς οι κίτρινοι τιμωρήθηκαν με 4 αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών μετά τον 3ο προημιτελικό με την ΑΕΚ, ο Άρης πήρε γρήγορα προβάδισμα με 7-0. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 5ο λεπτό με πρωταγωνιστές τους Μάντζαρη και Ντάνστον όμως ο Άρης με τον φορμαρισμένο Τόμας έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-18. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 21-22 μετά από κάρφωμα του Λοτζέσκι όμως στη συνέχεια ο Άρης κυριάρχησε. Ο Τσιάρας έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (32-26) στην ομάδα του ενώ οι Βεζένκοφ και Χαρίσης ήταν αυτοί που έφτασαν με τη λήξη του ημιχρόνου τη διαφορά στη μέγιστη τιμή των 7 πόντων (44-37).
Με τους Τόμας και Βεζένκοφ σε δαιμονιώδη φόρμα ο Άρης έφτασε μέχρι και το +16 (65-49) πριν ο Ολυμπιακός τρέξει σερί 0-8 και κλείσει το δεκάλεπτο στο 65-57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης απέφυγε τα λάθη στην άμυνα και με μεγάλα καλάθια των Βεζένκοφ,Χαρίση και Πάσαλιτς έφτασε στη νίκη με 84-74 και παράλληλα στέρησε τη δυνατότητα στους Πειραιώτες να κατακτήσουν αήττητοι τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 44-37, 65-57, 84-74.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 9 (1τρ., 4ασ.), Τσιάρας 2 (4ρ., 3ασ.), Δήμας, Ριντ 5 (4ρ., 2ασ.), Τόμας 12 (2τρ., 7ρ., 6ασ., 2κλ.), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 17 (3/4β., 7/10δπ., 8ρ., 2ασ.), Βεζένκοφ 28 (7/11β., 6/10δπ., 3/6τρ., 6ρ., 2ασ.), Μούρτος 8 (7ρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάντερ 11, Ντάνστον 8, Ντάρντεν, Παπαπέτρου, Σλούκας 9 (1), Λαφαγιέτ 8 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 13, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 14 (3), Κατσίβελης.