1927: Διεθνής φιλική ήττα από τους επαγγελματίες Αυστριακούς

31-7-1927

ΑΡΗΣ-Brigittenauer AC (Μπριγκιτενάουερ) (Αυστρία) 1-3

Διεθνές φιλικό παιχνίδι

Γήπεδο Ηρακλέους

Παρουσία 10.000 φιλάθλων που κατέκλυσαν το γήπεδο,ο Άρης αντιμετώπισε την ισχυρή αυστριακή ομάδα «Μπριγκιτενάουερ». Ανώτεροι οι Αυστριακοί επικράτησαν τελικώς με 1-3.

Η Μπριγκιτενάουερ είναι επαγγελματική ομάδα αφού το ποδόσφαιρο στην Αυστρία είναι επαγγελματικό. Αυτή η διαφορά ανάμεσα στους επαγγελματίες Αυστριακούς και στην ερασιτεχνική ομάδα του Άρεως αποτυπώθηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι Αυστριακοί παίκτες,κατέχουν τα μυστικά του αθλήματος στην εντέλεια,ωστόσο οι δικοί μας παίκτες πρέπει να είναι υπερήφανοι για το γεμάτος σφρίγος και ορμή παιχνίδι που έκαναν και το τιμητικό αποτέλεσμα που έφεραν.

Ο Άρης, ξεκίνησε με ενθουσιαμό τον αγώνα, μάλιστα στα πρώτα λεπτά είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Αγγελάκη.

Στο 33΄η ομάδα μας θα προηγηθεί με τον Βογδάνου,μέσα σε μια θύελλα ενθουσιασμού και έκρηξης χαράς από τους φιλάθλους.

Το πρώτο ημίχρονο,παρά τις φάσεις που θα γίνουν μπροστά στις δύο εστίες, θα λήξει με τον Άρη να προηγείται με 1-0.

Στο β΄ημίχρονο οι Αυστριακοί θα μπουν πολύ δυνατά και μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα θα ανατρέψουν το σκορ και θα πάρουν τελικά τη φιλική νίκη.

Στο 60΄θα γίνει το 1-1 και στα επόμενα εφτά λεπτά θα γίνει η ολική ανατροπή με δύο ακόμα γκολ, στο 65΄και στο 67΄.

Οι Αυστριακοί εντυπωσίασαν για την οργάνωσή τους,την συνοχή τους,τα τρομερά σουτ και το αθλητικό τους παράστημα.

Ο Άρης έκανε θαυμάσια εμφάνιση,κατορθώνοντας να κοντράρει την αντίπαλό του και αυτό ικανοποίησε τους φίλους του.

Η σύνθεση της ομάδας μας

ΑΡΗΣ: Φέτσης, Οπλοποιός, Νακόπουλος, Φερλέμης (Εθνικού Π.), Κ.Βικελίδης, Γιακουμής, Γκουντέλιας, Μινασιάν, Λεονταρίδης, Αγγελάκης, Βογδάνου

Στο 91΄ λεπτό…

Το διεθνές παιχνίδι παρακολούθησαν και πολλοί επίσημοι της πόλεως μας. Στο γήπεδο βρίσκονταν οι πολιτικές και στρατιωτικές αρχές και ο δήμαρχος της πόλης.
Η βιεννέζικη Μπριγκιτενάουερ, στο πρώτο της φιλικό στην Θεσσαλονίκη, νίκησε τον Ηρακλή με 6-1.
Μετά τον αγώνα οι Αυστριακοί αναχώρησαν σιδηροδρομικώς για την Κωνσταντινούπολη για σειρά φιλικών παιχνιδιών.