Παίκτες Σούπερ Λίγκας (2006-2014)

1979: Απόδραση τίτλου από την Αθήνα

Το Σαββατοκύριακο 6-7 Ιανουαρίου 1979 ο Άρης βρέθηκε στην Αθήνα για να δώσει 2 αγώνες για το πρωτάθλημα εναντίον της ΑΕΚ και του Ιωνικού.

Στον αγώνα εναντίον της ΑΕΚ ο Άρης βρίσκεται από νωρίς πίσω στο σκορ λόγω κυρίως της αποτελεσματικότητας των γηπεδούχων στο σουτ και της αρχικής αστοχίας του Χάρη Παπαγεωργίου. Η ΑΕΚ προηγείται μέχρι και με 14 πόντους (27-13) στο 10ο λεπτό με τον Άρη να μειώνει σε 33-25 στο 15’. Στο σημείο εκείνο οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύονται την απουσία του Γκέκου και με έναν φοβερό Παπαγεωργίου μειώνει στο καλάθι (39-37) στο 19’ με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-39. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κρατάνε μικρό προβάδισμα μέχρι και το 35ο λεπτό όπου ο Άρης περνά μπροστά στο σκορ με 70-71. Στα 1:06 πριν τη λήξη ο Παπαγεωργίου με 1/2 βολές, που καταλογίστηκαν σε τεχνική ποινή του συνονόματου του της ΑΕΚ, κάνει το 74-76 με τον Γιαννουζάκο να ισοφαρίζει 53 δευτερόλεπτα πριν τη λήψη. Στον εναπομείναντα χρόνο το σκορ δεν άλλαξε με τις 2 ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στην παράταση η ΑΕΚ παρατάσσεται με τον Τρόντζο στη σύνθεση της,ο οποίος τη βάζει και μπροστά στο σκορ με 82-81 στο 43ο λεπτό. Οι Θεσσαλονικείς που έχουν χάσει τον Αλεξανδρή με 5 φάουλ παίρνουν το προβάδισμα με τον Παραμανίδη στα 1:35 πριν τη λήξη ενω στο τελευταίο λεπτό η ΑΕΚ χάνει 2 επιθέσεις με τον Φώτση. Ο Άρης έτσι παίρνει μια τεράστιας σημασίας νίκη που τον χρίζει φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου με τους κίτρινους να υποδέχονται στο Παλέ τους Ολυμπιακό,Παναθηναϊκό και ΑΕΚ στο δεύτερο γύρο. Κορυφαίος για τον Άρη ο πρώτος σκόρερ Παπαγεωργίου (39 πόντους) σε μία σεζόν που βγήκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα. Πολλές μάχες κερδήθηκαν από τον διακριθέντα Αλεξανδρή ενώ καλά στοιχεία παρουσίασαν και οι Ανανιάδης,Χωλόπουλος,Παραμανίδης. Από την ΑΕΚ πιο σταθεροί υπήρξαν οι Μπερεβέσκος και Βαφόπουλος με τον Παπαγεωργίου να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Την επόμενη μέρα ο Άρης επικρατεί και του Ιωνικού με 84-108.
ΑΕΚ : Γκέκος 9, Παπαγεωργίου 19, Μπερεβέσκος 18, Γιαννουζάκος 18, Φώτσης 2, Τρόντζος 2, Κανακάκης, Μπογατσιώτης
ΑΡΗΣ : Παπαγεωργίου 40, Αλεξανδρής 7, Ανανιάδης 10, Παραμανίδης 12, Χωλόπουλος 10, Καλαντίδης 4, Νάσιος, Σκόνδρας