Αφιερώματα

1989: Ξεκίνημα με το δεξί στο δρόμο για τη Σαραγόσα

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Μετά τις 2 εύκολες νίκες επί της Μπαλκάν για τον προκριματικό γύρο του κυπέλλου πρωταθλητριών ο Άρης ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον όμιλο με νίκη επί της Πολωνικής Λεχ Πόζναν. Ο αγώνας έγινε στις 7 Δεκεμβρίου 1989, φυσικά στο Παλέ.

Χάρη στην κυριαρχία του Βράνκοβιτς κάτω από τα καλάθια οι κίτρινοι πήραν γρήγορα ευρύ προβάδισμα με 29-14 στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια οι Πολωνοί εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα που παρουσίασαν οι παίκτες του Αυτοκράτορα έφτασαν τη διαφορά στα μέσα του ημιχρόνου στα επίπεδα των 10 πόντων (31-21). Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι κίτρινοι με τη βοήθεια και του κόσμου τους επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και του 22 πόντους (58-36). Αρκετό χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Κατσούλης που αντικατέστησε τον Λυπηρίδη που έφτασε τα 4 φάουλ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι χάρη στην ευστοχία των Γιέχαρεκ και Τοργκόφσκι και εκμεταλλευόμενοι τα 4 φάουλ του Κατσούλη μείωσαν σε 67-58.

Χάρη στην κυριαρχία του Βράνκοβιτς κάτω από τα καλάθια οι κίτρινοι πήραν γρήγορα ευρύ προβάδισμα με 29-14 στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια οι Πολωνοί εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα που παρουσίασαν οι παίκτες του Αυτοκράτορα έφτασαν τη διαφορά στα μέσα του ημιχρόνου στα επίπεδα των 10 πόντων (31-21). Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι κίτρινοι με τη βοήθεια και του κόσμου τους επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και του 22 πόντους(58-36). Αρκετό χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Κατσούλης που αντικατέστησε τον Λυπηρίδη που έφτασε τα 4 φάουλ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι χάρη στην ευστοχία των Γιέχαρεκ και Τοργκόφσκι και εκμεταλλευόμενοι τα 4 φάουλ του Κατσούλη μείωσαν σε 67-58.
Τον Άρη από τη δύσκολη θέση βγάζει ο Νίκος Γκάλης που βρίσκεται σε μία από τις πιο παραγωγικές βραδιές της καριέρας του βομβαρδίζοντας ασταμάτητα το αντίπαλο καλάθι. Ο Γκάνγκστερ σταματάει στους 52 πόντους ενώ σημαντική συμβολή στην ανάκαμψη του Άρη παίζει και ο Βράνκοβιτς που κυριαρχεί αμυντικά μοιράζοντας πολλές τάπες και κερδίζοντας αρκετά ριμπάουντ. Τελικό σκορ 116-92 με τον Αυτοκράτορα να ξεκινάει με το δεξί τη πορεία του προς το Final 4 της Σαραγόσα. Εκτός των Γκάλη και Βράνκοβιτς πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Τζόουνς, Γιαννάκης που βοήθησαν στον οργανωτικό τομέα και πέτυχαν μεγάλα καλάθια ενώ από τους Πολωνούς ξεχώρισαν οι Γιέχαρεκ,Τοργκόφσκι και Κιζέφσκι.

Τον Άρη από τη δύσκολη θέση βγάζει ο Νίκος Γκάλης που βρίσκεται σε μία από τις πιο παραγωγικές βραδιές της καριέρας του βομβαρδίζοντας ασταμάτητα το αντίπαλο καλάθι. Ο Γκάνγκστερ σταματάει στους 52 πόντους ενώ σημαντική συμβολή στην ανάκαμψη του Άρη παίζει και ο Βράνκοβιτς που κυριαρχεί αμυντικά μοιράζοντας πολλές τάπες και κερδίζοντας αρκετά ριμπάουντ. Τελικό σκορ 116-92 με τον Αυτοκράτορα να ξεκινάει με το δεξί τη πορεία του προς το Final 4 της Σαραγόσα. Εκτός των Γκάλη και Βράνκοβιτς πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Τζόουνς,Γιαννάκης που βοήθησαν στον οργανωτικό τομέα και πέτυχαν μεγάλα καλάθια ενώ από τους Πολωνούς ξεχώρισαν οι Γιέχαρεκ,Τοργκόφσκι και Κιζέφσκι.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Πολωνός προπονητής Βόιτσεκ Κραϊέφσκι όταν ρωτήθηκε για τα αμυντικά του πλάνα μετά το -24, έγραψε ιστορία με την απάντηση του: «Τα αμυντικά μας σχέδια αφορούσαν τους υπόλοιπους 4 παίχτες του Άρη. Για τον Γκάλη κάναμε μόνο την προσευχή μας!»

Άρης: Γκάλης 52, Γιαννάκης 16, Τζόουνς 24, Βράνκοβιτς 9, Λυπηρίδης 8, Κατσούλης 3, Ρωμανίδης 4

Πόζναν: Κόρκια 5, Γκάρστικα 11, Μπογκούτσκι 12, Γέχορεκ 20, Σαφράντσκι 6, Κιέφσκι 21, Ταργκόφσκι 17