Αφιερώματα

1982: Γκάλης και Παπαγεωργίου τον οδήγησαν στο θρίαμβο

Άνετη νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών πέτυχε ο Άρης στις 23 Δεκεμβρίου 1982 με την οποία ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Στα πρώτα 10 λεπτά η πολύ καλή άμυνα των Πατρινών εμπόδιζε τους κίτρινους να επιχειρήσουν σουτ κάτι που οδήγησε σε χαμηλό σκορ (23-22). Αργότερα όμως ακολούθησε ένα ξέσπασμα των Γκάλη-Παπαγεωργίου επιθετικά και σε συνδυασμό με την άριστη άμυνα του Φιλίππου ο Άρης ξέφυγε στο σκορ προσφέροντας σκορ και θέαμα στο κοινό του. Το ημίχρονο έκλεισε στο 60-38 ενώ στην επανάληψη η διαφορά εκτοξεύτηκε και ο Άρης έφτασε στην άνετη επικράτηση με 125-86. Από τον Αυτοκράτορα κανείς δεν υστέρησε αφού όλοι πρόσφεραν ουσία και θέαμα ενώ οι Γκάλης και Παπαγεωργίου σκόραραν μαζί 70 πόντους. Από τον Απόλλωνα καλοί ήταν ανά διαστήματα οι Μέλλις,Νικήτας,Γιαννόπουλος και στο Β’ ημίχρονο ο Πετρόπουλος.
Με την 4η σερί του νίκη ο Άρης έπιασε στη 2η θέση τους Ολυμπιακό και ΑΕΚ στους 18 βαθμούς 1 πίσω από τον Παοκ.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 41, Παπαγεωργίου 29, Φιλίππου 14, Δοξάκης 6, Καραγιώργης 10, Παραμανίδης 6, Ρωμανίδης 8, Στυλιανού 6, Τσιτάκης 5, Γεωργιάδης
ΑΠΟΛΛΩΝ : Γιαννόπουλος Β. 24, Νικήτας 21, Λιανός 6, Μέλλις 25, Πετρόπουλος 10, Μιχαλόπουλος, Πολυδωρόπουλος, Γιαννόπουλος Ι. , Ρακιντζής