ΑΡΗΣ-Ολυμπιακός 2-3
18.3.1984

Γήπεδο Άρεως,Χαριλάου Θεσσαλονίκης

Ήττα και πάλι σε εντός έδρας ντέρμπι για τον Άρη

Μια ακόμα ήττα για φέτος σε ντέρμπι μέσα στο Χαριλάου είδαν απογοητευμένοι οι χιλιάδες Αρειανοί,αυτή τη φορά από τον Ολυμπιακό.Η αποτυχία αυτή απομακρύνει την ομάδα από τους στόχους της και τις προσδοκίες που φτιάχτηκαν με πολύ κόπο από τις πολλές νίκες μακριά από τη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα έδειξε ότι δεν είχε την δύναμη και την αποφασιστικότητα να πάρει το σημαντικό αυτό παιχνίδι.
Οι παίκτες μας έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους μόνο για ένα ημίχρονο.Η γρήγορη επιτυχία του γκολ και η καλή κυκλοφορία στο κέντρο με κινητήριο μοχλό τον επανεμφανισθέντα Ζήνδρο δημιούργησε προσδοκίες νίκης.
28-ΧηΑΝΤΩΝΙΟΥ0999.jpgΕκτός του Γιούρι,δραστήριος ήταν και ο Έρικσον αλλά και ο Περιστερόπουλος με τις διεισδύσεις του.

Ο Άρης προηγήθηκε στο 11ο,μετά από κόρνερ,ο Μιχαλήτσος στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και ο επερχόμενος Πασσιαλής με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Πειραιώτες είχαν ένα μουδιασμένο ξεκίνημα,δέχτηκαν το γκολ και μόνο προς το τέλος του πρώτου μέρους έκαναν αισθητή την παρουσίας τους στα καρέ της ομάδας μας.

Η επανάληψη ήταν γεμάτη ανατροπές και πολλά γκολ.
Η ισοφάριση έγινε σχεδόν με τη σέντρα, με την κεφαλιά του Βαμβακούλα,γεγονός που “ανέβασε” συνολικά όλη την ομάδα του Ολυμπιακού.
Πολύ γρήγορα,στο 53ο ο Ορφανός έκανε το 1-2,με τον Άρη να απαντά αμέσως με μια εξαιρετική ατομική ενέργεια και άψογο τελείωμα από τον Ζήνδρο στο επόμενο λεπτό(2-2).

Ο Άρης προοδευτικά φαινόταν να υποχωρεί.Η είσοδος των Όλε και Σκούτα στη θέση των Πασσιαλή και του τραυματία Περιστερόπουλου δεν βελτίωσε την κατάσταση για την ομάδα μας που δεν μπορούσε να οργανώσει και να φτιάξει επικίνδυνες επιθέσεις.Μόνος και καλά κλεισμένος πάλευε ο Ζελελίδης,ο Χατζηαντωνίου “δεν μπήκε” στο παιχνίδι,ενώ ο Σκούτας περιορίστηκε σε κούρσες που δεν είχαν καλή κατάληξη.Έμεινε μόνο ο Ζήνδρος που η αλήθεια είναι ότι πάλεψε και στα ενενήντα λεπτά.
Αμυντικά η ομάδα έδειχνε αστάθεια και χώλαινε στην αλληλοκάλυψη.Παρά την εξουδετέρωση του Μητρόπουλου από τον Μιχαλίτσο και το ασφυκτικό μαρκάρισμα του Τζιφόπουλου πάνω στον Αναστόπουλο,ήταν πολλές οι στιγμές της αδράνειας και της σύγχυσης στα καρέ του Άρεως.Σαφώς η απουσία των Κούη και Σεμερτζίδη από το κέντρο αποδείχτηκε καταλυτική για τον Άρη.

Ο Ολυμπιακός παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο,ολοένα και γινόταν πιο απειλητικός,μέχρι το 84ο,όταν και πάλι με τον Βαμβακούλα έκανε το 2-3.

Για τον Άρη η ήττα αυτή αποδεικνύεται οδυνηρή,όσον αφορά το στόχο του πρωταθλήματος,αφού μόνο με νίκη θα πλησίαζε τον πρωτοπόρο ΠΑΟ,που την ίδια ώρα έχανε στην Τούμπα.

Ο Ολυμπιακός, στο δεύτερο μέρος έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στη Θεσσαλονίκη.Κορυφαίοι παίκτες ο πληθωρικός Βαμβακούλας,ο Γερμανός Νόυμαν και ο αειθαλής Κουσουλάκης.

1984: Άρης - Ολυμπιακός 2-3, τα γκολ και οι φάσεις του αγώνα

Καλή η διαιτησία του κ. Φακή.

Οι συνθέσεις
ΑΡΗΣ: Παντζιαράς, Σαββίδης, Τζιφόπουλος, Μιχαλήτσος, Βένος, Πασσιαλής (63ο Όλε), Έρικσον, Ζήνδρος, Ζελελίδης, Χατζηαντωνίου, Περιστερόπουλος (63ο Σκούτας).
Ολυμπιακός: Σαργκάνης, Ξανθόπουλος ,Λάλας, Βαμβακούλας, Μίχος, Κουσουλάκης, Νόυμαν (84ο Περσίας) ,Άλμπερτσεν, Αναστόπουλος, Μητρόπουλος, Ορφανός.

Έτσι το είδαν…

Γεωργιάδης:Είναι το δεύτερο παιχνίδι μέσα σε λίγες μέρες,που ο Άρης δέχεται εύκολα γκολ και φυσικά χάνει το ματς.Η εικόνα στο πρώτο μέρος ήταν διαφορετική,η ομάδα ήταν καλή.Στην επανάληψη όλα άλλαξαν,λάθη πολλά από τους αμυντικούς κόστισαν και έφεραν την ήττα.Ο αντίπαλος ανέβασε την απόδοσή του και “χτύπησε” τον αγώνα.Είναι πραγματικά η ώρα της αλήθειας για πολλούς παίκτες της ομάδας μου,από τους οποίους μόνο ο Ζήνδρος ήταν καλός και στα ενενήντα λεπτά.

Μπέμπης: Μετά το κακό ξεκίνημα,σιγά σιγά η ομάδα ανέβηκε και φτάσαμε σε μια μεγάλη νίκη.Πετύχαμε τρία γκολ,ενώ είχαμε και αρκετές κλασικές ευκαιρίες.Στόχος μας μετά την νίκη αυτή είναι η δεύτερη θέση.

Στο 91ο λεπτό…

Σκυμμένα κεφάλια και βουβή ατμόσφαιρα στα αποδυτήρια με τους παίκτες να παραδέχονται την κακή εικόνα και την αδυναμία της ομάδας να πάρει ένα μεγάλο παιχνίδι.
Περίπου 15.000 φίλαθλοι ήταν στο γήπεδο.
Παρών στον αγώνα και ο παλιός τεχνικός του Άρη Μίλοβαν Τσίριτς.Μάλιστα είχε ιδιαίτερη συνομιλία με τον Αλέκο Αλεξιάδη.
Στο πρώτο ματς που είχε λήξει με νίκη του Άρη στον Πειραιά,διαιτητής ήταν και πάλι ο Φακής.
Αρνητικό γεγονός για τον φετινό Άρη είναι ότι έχασε και τρία ντέρμπι με το τέως ΠΟΚ στο Χαριλάου…
Την ίδια ώρα στην Τούμπα έπαιζε ο ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό.Δυστυχώς ο Άρης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα των Πρασίνων,για να τους πλησιάσει στην πρώτη θέση.
Στη βαθμολογία ο Άρης παραμένει δεύτερος μαζί με τον Ηρακλή με 35 βαθμούς,με τον ΠΑΟ πρώτο με 40.