1989: Χωρίς να ιδρώσει σκούπισε τον Ολυμπιακό

Μετά τις 2 νίκες του στην κανονική διάρκεια επί του Ολυμπιακού ο Άρης υποδέχτηκε τους Πειραιώτες για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος θέλοντας 1 νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση.

Στον τελευταίο εν Ελλάδι αγώνα πριν το Final-4 του Μονάχου, στις 29 Μαρτίου 1989, ο Άρης που είδε το παιχνίδι περισσότερο σαν προπόνηση δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα. Παρά τα ξεσπάσματα των Γκάλη και Γιαννάκη οι ερυθρόλευκοι κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα λόγω της καλής άμυνας ζώνης που εφάρμοσαν,οι 2 ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 44-35. Στην επανάληψη οι Πειραιώτες έφτασαν μέχρι και τους 6 πόντους (50-44) στο 23ο λεπτό έχοντας ως πρώτο βιολί στην επίθεση κυρίως τον Σκαρι . Από το 25’ και μετά πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Γκάλης και γρήγορα έφτασε τη διαφορά για λογαριασμό του Αυτοκράτορα μέχρι και τους 23 πόντους. Ο Οικονόμου με 3 τρίποντα μείωσε στα τελευταία λεπτά για τον Ολυμπιακό και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 94-74. Από τον Άρη κορυφαίοι υπήρξαν οι Γκάλης,Γιαννάκης,Γουίλτζερ και Λυπηρίδης ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Σκάρι και Οικονόμου. Στα ημιτελικά οι πρωταθλητές συνάντησαν τον Πανιώνιο έχοντας επίσης το προβάδισμα με 2-0 νίκες.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 38, Γιαννάκης 13, Φιλίππου 4, Σούμποτιτς 9, Γουίλτζερ 14, Δοξάκης 3, Λυπηρίδης 7, Κατσούλης 4, Ρωμανίδης 2
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Σκάρι 27, Μανιάτης 3, Χριστοδούλου 9, Οικονόμου 16, Αγγέλου 2, Παραγιός, Παναγιωτόπουλος 10, Ελληνιάδης 7