ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1989: Η χαμένη ευκαιρία του Μονάχου

Στις 4 Απριλίου 1989 ο Άρης είχε ραντεβού με την ιστορία στο Μόναχο στον ημιτελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών με αντίπαλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι κίτρινοι συμμετείχαν για 2η σερί χρονιά σε Final-4 αφού την προηγούμενη σεζόν βρέθηκαν στο Final-4 της Γάνδης τερματίζοντας στην 4η θέση. Από την άλλη η Μακάμπι είχε κατακτήσει το τρόπαιο το 1977 και το 1981 ενώ τις 2 προηγούμενες σεζόν έχασε στον τελικό από την Τρέϊσερ. Περίπου 5.500 φίλοι του Αυτοκράτορα βρέθηκαν στο πλευρό του στο Ολύμπικ Χάλε κερδίζοντας κατά κράτος τη μάχη της εξέδρας. Σχεδόν σε όλο το Α’ ημίχρονο καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκορ με τη μεγαλύτερη διαφορά να είναι οι 5 πόντοι υπέρ της Μακάμπι (50-45) στο τελευταίο λεπτό πριν ο Γιαννάκης με 3 σερί βολές διαμορφώσει το 50-48 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Δράκος ήταν ο καλύτερος παίκτης των κιτρίνων έχοντας 22 πόντους στο πρώτο μέρος, αντίθετα ο Γκάλης έκανε πιθανότατα τη χειρότερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Άρη έχοντας 7 πόντους από βολές και 0/7 σουτ εντός πεδιάς.

Ο αλησμόνητος "σομπρέρο", Νίκος Πασχαλίδης με δύο οπαδούς του Άρη
Στην επανάληψη ο Γκάνγκστερ βρήκε το καλό του εαυτό εκμεταλλευόμενος και το γεγονός πως άμυνα πάνω του άμυνα έπαιζε πλέον ο Λίπιν και όχι ο Μπάρλοου. Στο 25ο λεπτό το σκορ έγινε 60-60 και εκεί ήταν που ο Άρης φόρτσαρε, στα επόμενα 4 λεπτά οι Ισραηλινοί έμειναν άποντοι και ο Αυτοκράτορας προηγήθηκε με 66-60. Σε εκείνο το σημείο ο Άρης είχε το μομέντουμ της αναμέτρησης και στις εξέδρες επικρατούσε πανδαιμόνιο, τότε όμως έγινε το συμβάν που κατά πολλούς άλλαξε τη μοίρα του αγώνα. Σε επίθεση της Μακάμπι ο Μαγκί έκανε βήματα τα οποία σφύριξαν οι διαιτητές, τότε ο Γιαννάκης επιχείρησε να πάρει τη μπάλα από τα χέρια του αντιπάλου του ο οποίος τον απώθησε. Εναντίον του Γιαννάκη κινήθηκε και ο Μπάρλοου και τότε οι άνθρωποι των 2 πάγκων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με το Φιλίππου να απωθεί το Μπάρλοου και το παιχνίδι να διακόπτεται. Με την επέμβαση των ψυχραιμότερων η κατάσταση εκτονώθηκε και οι 2 ομάδες πήγαν σε υποχρεωτικό τάιμ-άουτ που έδωσαν οι διαιτητές. Μόλις το παιχνίδι συνεχίστηκε ο Γκάλης άδειασε την άμυνα της Μακάμπι και έκανε το 68-60. Όμως η ζημιά είχε γίνει αφού ο Αυτοκράτορας έχασε το ρυθμό που είχε αποκτήσει κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ισραηλινοί. Με ηγέτη τον Μαγκί αρχικά μείωσαν σε 69-66 στο 31’ ενώ στο επόμενο λεπτό πέρασαν μετά από ώρα μπροστά με 71-72. Τότε ο Σερφ έκανε κίνηση ματ περνώντας στον αγώνα τον Σιμς που οργάνωσε άριστα την ομάδα του επιθετικά. Οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 36’ όταν ο Μαγκί έκανε το 79-82 και παράλληλα ξεκίνησε η επιθετική αφλογιστία του Άρη. Στο 38ο λεπτό ο Σιμς με καθοριστικό τρίποντο έκανε το 79-87 και κάπου εκεί όλα τέλειωσαν με τη Μακάμπι να παίρνει τελικά τη πρόκριση με 86-99.

Ο Άρης έχασε έτσι τη χρυσή ευκαιρία να προκριθεί σε έναν τελικό Πρωταθλητριών, οι παίκτες του μόχθησαν να νικήσουν όμως κανείς δεν είχε σταθερά καλή απόδοση σε όλο τον αγώνα. Ο Γιαννάκης κράτησε όρθια την ομάδα στο Α’ ημίχρονο όμως δεν είχε ανάλογη απόδοση στη συνέχεια. Ο Γκάλης που ήταν απελπιστικά άστοχος στο πρώτο μέρος ξεκίνησε εκπληκτικά στην επανάληψη αλλά δεν είχε τις ανάλογες βοήθειες. Ανάλογη αστάθεια είχε και ο Σούμποτιτς ενώ οι Γουϊλτζερ και Κατσούλης βοήθησαν στα ριμπάουντ. Από τους νικητές κορυφαίοι υπήρξαν οι Μαγκί και Σιμς ενώ ξεχώρισε και ο Τζάμσι. Στο μικρό τελικό ο Άρης επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 88-71.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Λυπηρίδης 2, Γιαννάκης 25, Γκάλης 21, Σούμποτιτς 22, Ρωμανίδης, Φιλίππου, Κατσούλης 4, Γουϊλτζερ 12
ΜΑΚΑΜΠΙ : Σιμς 10, Ντάνιελ 5, Μέρσερ 5, Λίπιν 2, Τζάμσι 29, Μαγκί 28, Μπάρλοου 20, Κατζ