1981: Πάρτυ των κιτρίνων στην Πάτρα

Στις 15 Απριλίου 1981 ένας εκπληκτικός Νίκος Γκάλης στην πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του έκανε ότι ήθελε στην έδρα του Απόλλωνα Πατρών δίνοντας ακόμα μία νίκη στον Άρη.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων (17-27) από το 10ο λεπτό. Οι Πατρινοί φορτώθηκαν γρήγορα με φάουλ κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Ίβκοβιτς και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 25-36. Στα αξιοσημείωτα η διπλή αποβολή των Στυλιανού και Π.Πετρόπουλου στο 7ο λεπτό μετά από επεισόδιο που είχαν. Στην επανάληψη ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να κρατήσει επαφή με το σκορ και ο Άρης πήρε μία πολύ εύκολη νίκη με 57-86.
MVP της αναμέτρησης αναμφίβολα ο Νίκος Γκάλης που σταμάτησε στους 49 πόντους. Αυτή ήταν και η πρώτη σεζόν από τις 11 σερί που ο Γκάνγκστερ βγήκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος έχοντας μάλιστα και τον μεγαλύτερο Μ.Ο. από οποιαδήποτε άλλη. Καλή παρουσία είχαν και οι Παραμανίδης,Χωλόπουλος,Γεωργιάδης ενώ από τον Απόλλωνα ξεχώρισαν οι Ζούρας, Αγγελίδης, Χωματάς.

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων
ΑΠΟΛΛΩΝ : Κ. Πετρόπουλος 12, Κώνστας 11, Π. Πετρόπουλος, Ζούρας 22, Μιχαλόπουλος, Αγγελίδης 6, Μαθιακάκης 4, Πολυδωρόπουλος, Χωματάς, Γιαννόπουλος 2
ΑΡΗΣ : Γκάλης 49, Σκόνδρας 10, Ρωμανίδης 2, Παραμανίδης 10, Στυλιανού, Χωλόπουλος 8, Ανανιάδης 2, Γεωργιάδης 4, Ταχτσάνης 1