2015: Στην τετράδα μετά από 4 χρόνια

Στην πρώτη του χρονιά χωρίς τον περιορισμό των ban από τη FIBA ο Άρης έθεσε ως στόχο την είσοδο την τετράδα και την έξοδο στο eurocup μετά από 4 χρόνια. Με την 4η θέση που κέρδισε στην κανονική περίοδο διασταυρώθηκε με πλεονέκτημα έδρας με την 5η ΑΕΚ. Η πρόκριση κρίνεται στις 2 νίκες και με το σκορ στο 1-1 οι 2 ομάδες συναντήθηκαν στο Αλεξάνδρειο για τον τελευταίο αγώνα της σειράς.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και όντας ιδιαίτερα εύστοχοι προηγήθηκαν με 16-24 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Τελικά με καλάθι και φάουλ του Πάσαλιτς το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-24. Πριν την έναρξη της δεύτερης περιόδου είχαμε διακοπή 20 λεπτών λόγω έντασης που δημιουργήθηκε μεταξύ του προκλητικού Γκόντα και οπαδών του Άρη από τις courtside θέσεις. Τελικά το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από προειδοποίηση των διαιτητών για οριστική διακοπή εφόσο γίνει το παραμικρό. Η διακοπή τελικά λειτούργησε υπέρ του Άρη που με ένα επιμέρους 12-4 και καλάθι του Χαρίση πέρασε μπροστά με 32-31 ενώ ο Πάσαλιτς έγραψε το 38-36 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Άρης κυριάρχησε απόλυτα και με την ώθηση που πήρε από τον κόσμο του έφτασε με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στο +13 (63-50) με τρίποντο του Μούρτου. Η κυριαρχία του Άρη συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και με ένα 10-0 σερί και καλάθι του Σίμτσακ το σκορ έγινε 73-50 στο 34ο λεπτό. Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν απλά να μαζέψουν τη διαφορά και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 79-68. Έτσι ο Άρης μετά από 4 χρόνια εξασφάλισε την είσοδο του στην τετράδα και παράλληλα τη συμμετοχή του στο eurocup. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους υπήρξαν ο αλάνθαστος Βεζένκοφ που σημείωσε και 15 πόντους όπως και ο Μούρτος με 12 πόντους.

Ημέρα της γενοκτονίας των Ποντίων και οι φίλοι του Άρη δεν θα μπορούσαν να το ξεχάσουν...

ΑΡΗΣ : Πάσαλιτς 12, Τσιάρας 4, Ριντ 13, Τόμας 7, Χαρίσης 8, Βεζένκοφ 15, Νέϊμικ 2, Μούρτος 12, Σίμτσακ 6

ΑΕΚ : Ουϊλμπεκιν 16, Παπαντωνίου, Ντελινικάϊτις 8, Σάκοτα 19, Κασελάκης, Σαρικόπουλος 3, Αθηναίου 8, Μιλόσεβιτς 2, Μενσά-Μπονσού 8, Ίνγκλις 4