ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1959: Η καλύτερη εμφάνιση στην τελική φάση

Μετά την επεισοδιακή νίκη του επί του Σπόρτινγκ ο Άρης στις 10/7/1959 αναμετρήθηκε με την πρωταθλήτρια της προηγούμενης σεζόν ΑΕΚ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στο παιχνίδι με την ΑΕΚ οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν την καλύτερη τους εμφάνιση στη τελική φάση χωρίς μάλιστα τον Πετράκη που τη θέση του πήρε ο Μπαλλίδης. Στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης οι 2 ομάδες υπέπεσαν σε σωρεία λαθών, οι παίκτες του Άρη εκτελούσαν βεβιασμένες επιθέσεις ενώ της ΑΕΚ πήραν σουτ από δύσκολη θέση αστοχώντας τις περισσότερες φορές. Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς βρήκαν τρόπους να διασπάσουν την άμυνα της ένωσης όμως ο Μπουσβάρος στάθηκε άστοχος στη τελική προσπάθεια σε αντίθεση με τον Ευαγγελάτο της ΑΕΚ που βοήθησε την ομάδα του να περάσει μπροστά με 31-27. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι παίκτες της ΑΕΚ δεν πέτυχαν κάποιο καλάθι και ο Άρης με τη λήξη πέρασε μπροστά με 34-31.
Στα πρώτα 5 λεπτά του Β’ ημιχρόνου ο Άρης υπήρξε ισοπεδωτικός,η άμυνα της ΑΕΚ εμφάνισε αρκετές αδυναμίες ενώ στην επίθεση ο Σεβδίνογλου στάθηκε ιδιαίτερα αναποτελεσματικός. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τα παραπάνω και έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +11 (53-42) στο 28ο λεπτό. Με κάποια εύστοχα σου του Πανούτσου η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά (57-50) στο 32’ όμως στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της δεν φάνηκαν ψύχραιμοι με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει ξανά υπέρ του Άρη ο οποίος έφτασε τελικά στη νίκη με 70-60.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Μακρής 8, Φλόκας 15, Γούσιος 26, Μπουσβάρος 10, Μπαλλίδης 11, Φουρουντζόπουλος
ΑΕΚ : Καραμανλής 16, Μπαμπανικολός 8, Ευαγγελάτος 12, Σεβδίνογλου 3, Δερμανούτσος 3, Χατζηράπτης 3, Τερκεσίδης 5, Τζέκος, Πανούτσος 10