1967: Επεισοδιακή νίκη στο Παγκράτι

Πολύ κοντά στη διακοπή έφτασε η αναμέτρηση του Άρη με το Παγκράτι στις 22 Ιουλίου 1967 μετά από επεισόδιο που υπήρξε μεταξύ του διαιτητή Παπαχαρίση και του παίκτη των γηπεδούχων Ηλιάδη.

Ο Άρης κυριάρχησε απόλυτα στο Α’ ημίχρονο και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τσιτούρα προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 32-45. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν την αντεπίθεση τους στην επανάληψη μειώνοντας αρχικά σε 43-50 ενώ στο 32ο λεπτό πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 59-58. Οι κίτρινοι παρότι έχασαν με 5 φάουλ τους Τσιτούρα,Μπουσβάρο και Αντωνακόπουλο πήραν ξανά το προβάδισμα με 62-64 και αγκάλιασαν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό όταν έφτασαν στο +5 (74-79). Σε εκείνο το σημείο απειλήθηκε να δημιουργηθεί γενική σύρραξη όταν ο Ηλιάδης επιτέθηκε στο διαιτητή Παπαχαρίση μετά από φάουλ που του καταλόγισε. Ο αγωνιστικός χώρος πλημμύρισε από οπαδούς και παράγοντες και ο Παπαχαρίσης αποφάσισε τη διακοπή του αγώνα. Τελικά μετά από 7 λεπτά πείστηκε να ολοκληρώσει την αναμέτρηση και ο Άρης έφτασε στη νίκη με 74-80.

Φάση από τον αγώνα με πρωταγωνιστή τον Τσιτούρα
Κορυφαίοι για τον Άρη ο Ιωαννίδης που ήταν ιδιαίτερα ψύχραιμος και εύστοχος στα τελευταία λεπτά και ο Τσιτούρας που διακρίθηκε στο Α’ ημίχρονο. Από το Παγκράτι καλύτεροι οι Λάνθιμος,Κοντοβουνήσιος και Μάγλος. Την επομένη οι κίτρινοι παρέμειναν στην Αθήνα για να αντιμετωπίσουν την ΧΑΝΝ.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ : Κοντοβουνήσιος 15, Λάνθιμος 29, Μάγλος 17, Γούναρης 6, Ηλιάδης 7, Σισμανίδης, Δεδόπουλος, Καλογρίδης, Σκούταρης
ΑΡΗΣ : Ιωαννίδης 19, Τσιτούρας 23, Ροδόπουλος 6, Μπουσβάρος 10, Αντωνακόπουλος 10, Χατζόπουλος 12, Χατζησταύρου, Παρίσης