1982: Ανατροπή 26 πόντων και επική πρόκριση επί της Χαποέλ!

Στο πλαίσιο του πρώτου γύρου του κυπέλλου Κόρατς του 1982-1983, ο Άρης κληρώθηκε να αντιμετωπίσει την Ισραηλινή Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Στις 6 Οκτωβρίου του 1982, ο Άρης στο πρώτο ματς στο Ισραήλ, ηττήθηκε με το βαρύ 113-87. Δεδομένου ότι το μπάσκετ εκείνη την εποχή ήταν πιο αργό άθλημα και οι κανονισμοί διαφορετικοί, μια ανατροπή για τον Άρη φάνταζε σχεδόν αδύνατη. Όπως αποδείχτηκε όμως τίποτα δεν ήταν ακατόρθωτο για τον Άρη του Γιάννη Ιωαννίδη.

Υπό την θερμή συμπαράσταση 4000 θεατών, οι παίκτες του Άρη μπήκαν μουδιασμένοι και υπέπεσαν στο πρώτο πεντάλεπτο σε αρκετά λάθη. Τα περισσότερα εξ αυτών παρατηρήθηκαν στην άμυνα με τους παίκτες να χάνουν τους προσωπικούς τους αντιπάλους. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα 5-6 πόντων. Ο Άρης βελτιώθηκε πολύ σύντομα και ισοφάρισε σε 10-10 ύστερα από 5 λεπτά αγώνα.

Οι γηπεδούχοι σταδιακά άρχισαν να «ξυπνάνε» στην άμυνα και ο Γκάλης ξεκίνησε να βομβαρδίζει. Οι Ισραηλινοί προσάρμοσαν την άμυνα τους πάνω στον γκάνγκστερ, ο οποίος όμως μόλις είχε βρει ρυθμό δεν τον σταματούσε τίποτα φτάνοντας συνολικά τους 41 πόντους.

Ο Φιλίππου στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου φορτώθηκε ήδη με 4 φάουλ, ξεσηκώνοντας την κερκίδα, γεγονός που δεν πτόησε τον Άρη. Οι κιτρινόμαυροι είχαν χτίσει μια διαφορά 14-16 πόντων, η οποία θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη αν δεν πραγματοποιούταν επιπόλαια λάθη στην επίθεση με αποτέλεσμα να χαθούν εύκολα καλάθια. Το 56-38 του πρώτου ημιχρόνου έδινε πλέον βάσιμες ελπίδες στον Άρη για κάτι καλό.

Ο Χάρης Παπαγεωργίου επιτίθεται προς το καλάθι των Ισραηλινών

Στην επανάληψη ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Στο 25’ το σκορ έγινε 64-44, ενώ στο 28’ η Χάποελ έχασε με 5 φάουλ τους Νέβερτον και Μάρζελ, γεγονός το οποίο λειτούργησε ευνοϊκά για τους κίτρινους. Τα λάθη του Δοξάκη και η έλλειψη πρωτοβουλιών από τον Παπαγεωργίου κράτησαν το σκορ στο 73-52 στο 30’. Η διαφορά στην συνέχεια αυξήθηκε σε 77-52 και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Άρης πήρε διαφορά πρόκρισης (79-52).

Οι παίκτες του Γιάννη Ιωαννίδη χαλάρωσαν και παραλίγο να πετάξουν στα σκουπίδια όλη την υπερπροσπάθεια, αφού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέσα σε λίγες στιγμές στους 20 πόντους. Στο 1:18 πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 85-66 και πλέον ο Άρης ήθελε ένα θαύμα για να προκριθεί.

Ο Χάρης Παπαγεωργίου ανέλαβε δράση στις τελευταίες επιθέσεις, σκοράροντας εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη των αντιπάλων. Η μεγαλειώδη πρόκριση ήρθε από ένα δικό του μακρινό σουτ στα 3’’ πριν το τέλος, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 93-66.

Με την λήξη του αγώνα οι οπαδοί του Άρη ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς και «εισέβαλαν» στον αγωνιστικό χώρο αγκαλιάζοντας τους παίκτες των κίτρινων, με τους Ισραηλινούς λίγα μέτρα πιο δίπλα να μην πιστεύουν πως έχασαν μια σχεδόν βέβαιη –για αυτούς- πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Γκάλης 41, Παπαγεωργίου 18, Χριστοφάκης 2, Καραγιώργης 13, Φιλίππου 6, Δοξάκης 9, Σκόνδρας 2, Ρωμανίδης 2, Τσαχτάνης
ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ: Γιανάι 15, Τσάτμαν 23, Πόρατ 11, Σέρα 6, Λίμορ, Μάρζελ 7, Νέβερτον 4