1984: Νίκη "γκραν γκινιόλ" στην Πάτρα

4η Αγωνιστική, 10.11.1984

Ντέρμπι απρόσμενο στην Πάτρα ανάμεσα στον κουρασμένο Άρη από το ταξίδι στο Ζαντάρ, και έναν εκπληκτικό Απόλλωνα που είχε σε μεγάλη μέρα τον Κώστα Πετρόπουλο, αλλά και τους Αγγέλου-Λιανό. Ο Απόλλωνας έλεγχε το ματς και προηγείτο με 78-72 50' δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Όμως εκεί μίλησε ο Γκάλης. Με τρίποντο, μειώνει στους 3, 78-75. Στην επόμενη επίθεση δίνεται λανθασμένα μπρος πίσω στον Απόλλωνα, και στην επαναφορά ο Γκάλης με 2ο συνεχόμενο τρίποντο ισοφαρίζει το ματς! Ο Απόλλων αστοχεί στην επίθεση και ο Σταμάτης κερδίζει τρεις βολές με φάουλ σε σουτ πίσω από τη σέντρα. Όμως, κι ενώ του αρκούσε έστω μία βολή για να κερδίσουν, αστοχεί και στις 3!!

Στο ριμπάουντ, ο Λιανός πετάει την μπάλα σε ένα απίστευτο buzzer beater, η οποία καταλήγει στο καλάθι, μέσα σε πανδαιμόνιο! Οι διαιτητές όμως δεν το μετρούν μετά και από διαβουλεύσεις, στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου και επικράτησε ο Άρης με 87-90.

Ο Γκάλης που με δύο τρίποντα έφερε το παιχνίδι στην παράταση

Δυστυχώς την παράταση δεν είχαμε την τύχη να τη δούμε από την ΕΡΤ, καθώς δεν επαρκούσε ο χρόνος που είχε διαθέσιμο για τη μετάδοση του αγώνα...

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ Π.: Πετρόπουλος 28, Αγγέλου 12, Λιανός 18, Μέλλις 10, Πολυδωρόπουλος 5, Κιτσούκαλης 10, Αγγελόπουλος 4.

ΑΡΗΣ: Γκάλης 38, Γιαννάκης 13, Κοκολάκης 12, Φιλίππου 10, Ρωμανίδης 8, Σταμάτης 7, Παραμανίδης 2.

ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ (ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ)

ΠΗΓΗ: Nick Galis Archive, youtube