2009: Ιδανικό ξεκίνημα με σούπερ Κλαρκ

Στις 24 Νοεμβρίου 2009 για την πρεμιέρα των ομίλων του Eurocup ο Άρης πήρε πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Ζαντάρ με πρωταγωνιστή τον Κλαρκ και καθοριστικό για το τελικό αποτέλεσμα Χατζηβρέττα.

Οι κίτρινοι μπήκαν πολύ νωθρά στην αναμέτρηση και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-1 στο 5ο λεπτό. Η προσπάθεια ανατροπής ξεκίνησε άμεσα και με τρίποντα των Ρίτσαρντσον και Χατζηβρέττα ο Άρης μείωσε σε 22-19 ενώ στο 2ο δεκάλεπτο βοήθησε πολύ και ο Σκορδίλης. Ο Έλληνας σέντερ πέτυχε 6 πόντους και με τις φοβερές του άμυνες έκλεψε τις εντυπώσεις σε αντίθεση με τους Μπετς και Ντικούδη που δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα. Με τρίποντο του Κλαρκ ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 34-37 ενώ με το σκορ στο 41-40 ξεκίνησε ενα επιθετικό ξέσπασμα των κιτρίνων που ολοκληρώθηκε με 2 τρίποντα του Χατζηβρέττα που διαμόρφωσε στο 25’ το 43-53. Οι γηπεδούχοι μπορεί να απάντησαν με ένα σερί 10-0 όμως οι παίκτες του Κατσικάρη δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα και με τρίποντο του Ντίξον στην εκπνοή της 3ης περιόδου προηγήθηκαν με 53-58. Η Ζαντάρ έφτασε με 2 τρίποντα του Ράντσικ ξανά σε απόσταση αναπνοής (63-65) όμως οι κίτρινοι φάνηκαν ψύχραιμοι και με γκολ-φάουλ του Χατζηβρέττα και τρίποντο του Κλαρκ 17’’ πριν τη λήξη κλείδωσαν τη νίκη με 66-71. Τελικό σκορ 68-73 και ο Άρης ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο Eurocup.
Στις δηλώσεις του ο Φώτης Κατσικάρης έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του τονίζοντας πως η νίκη ήρθε μετά την πολύ έξυπνη άμυνα που έπαιξαν και την αφοσίωση που έδειξαν στο παιχνίδι τους. Για την 2η αγωνιστική ο Άρης υποδέχτηκε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ.
ΖΑΝΤΑΡ : Ράντσιτς 14, Πέριτς 7, Στίπσεβιτς 4, Μπόισα 8, Ρούζιτς 6, Ντάουνς 4, Καρ 17, Σκίφιτς, Πλέϊστεντ
ΑΡΗΣ : Κλαρκ 16, Μπετς 3, Ρίτσαρντσον 12, Χατζηβρέττας 15, Ντικούδης 4, Σκορδίλης 6, Ντίξον 5, Κακιούζης 3, Μάϊλς 9