2002: Σκορ και θέαμα επί της Κροάσια Σπλιτ

Για τον τελευταίο αγώνα της πρώτης φάσης του Champions Cup ο Άρης προετοιμάστηκε να δώσει έναν πρόωρο τελικό από τον οποίο εξαρτιόταν η πρόκριση του στην επόμενη φάση. Όμως όλα αυτά άλλαξαν όταν πριν το παιχνίδι έγινε γνωστό πως ο αποκλεισμένος Κεραυνός Στροβόλου νίκησε εκτός έδρας την Μπνέι Χασαρόν. Αυτό το αποτέλεσμα έδινε αυτόματα την πρόκριση στον Άρη αφού ακόμα και με ήττα περνούσε στη τριπλή ισοβαθμία με του Ισραηλινούς και το Μαρούσι.

Στην αδιάφορη αναμέτρηση που ακολούθησε οι κίτρινοι μπήκαν καλύτερα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 28-24. Οι Κροάτες προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 30-31 στο 12ο λεπτό με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με σκορ 53-48 υπέρ των γηπεδούχων. Μεγαλύτερη απειλή για την άμυνα του Άρη ο Μίμιτσα που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 20 πόντους.
Στην επανάληψη ο Άρης με κορυφαίους τους Ραϊσεβιτς και Σόλομον δεν άφήνει περιθώρια στην Κροάσια να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 16 πόντους διαφορά (83-67). Στο σημείο εκείνο ο κόουτς Αλεξανδρής δίνει χρόνο συμμετοχής σε νεαρότερους παίκτες της ομάδας με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 111-88.

ΑΡΗΣ : Σόλομον 20, Νικολαϊδης 12, Αγγέλοφ 10, Στακ 3, Γκργκατ 21, Ραϊσεβιτς 18, Λάππας 15, Λικχολίτοφ 10, Ορφανός, Χαριτόπουλος 2
ΚΡΟΑΣΙΑ : Μίμιτσα 31, Μόντριτς 2, Γέλασκα, Ζίζιτς 4, Ράμτσιτς 12, Ούκιτς 14, Πάσαλιτς 10,Κέτζο 5, Ντέλιτς 8, Κάστροπιλ 2
Με αυτή τη νίκη ο Άρης κατακτάει την πρώτη θέση του 3ου ομίλου της Νότιας Περιφέρειας και προκρίνεται στο Final 4 της Βουλγαρίας για να αναδειχθεί ο πρωταθλητής της αντίστοιχης περιφέρειας. Μετά την ολοκλήρωση του Final 4 ο Άρης μπαίνει στην πανευρωπαϊκή φάση όπου έρχεται αντιμέτωπος και με ομάδες από τις υπόλοιπες περιφέρειες.