1962: Πρώτη νίκη της σεζόν απέναντι στον Γηραιό

Για τη 2η αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος, ο Άρης στις 28 Φεβρουαρίου 1962 αντιμετώπισε στο γήπεδο της ΧΑΝΘ τον Ηρακλή θέλοντας να ρεφάρει την ήττα από την αδελφότητα στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Τα προγνωστικά έδιναν για νικητή τον ισχυρότερο εκείνη την περίοδο Ηρακλή ο οποίος προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με 6-17. Από εκείνο το σημείο οι κίτρινοι ανέβασαν ταχύτητες και βασιζόμενοι στους άριστους αιφνιδιασμούς τους και την μεγάλη ευστοχία τους πέρασαν μπροστά στο σκορ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ηρακλής υπέστη μεγάλο πλήγμα με τον τραυματισμό του Σιμιρδάνη ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στον αστράγαλο. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη προηγούμενο με 32-26. Στην επανάληψη ο γηραιός παρά την απουσία του Σιμιρδάνη κράτησε επαφή με το σκορ και μάλιστα λίγο πριν τη λήξη πέρασε μπροστά στο σκορ. Στα 35’’ προ της λήξης οι κίτρινοι πέρασαν μπροστά με 63-62 και παίζοντας άριστη άμυνα ανάγκασε τους αντιπάλους να μείνουν με τη μπάλα στα χέρια. Κορυφαίοι από τους νικητές οι Τσιτούρας, Αντωνάκης και Μπουσβάρος.
Παρά τη μεγάλη νίκη που πέτυχαν οι παίκτες του Πεταλίδη, με την οποία άφησαν πίσω τον Ηρακλή που ξεκίνησε με 0/2, η σεζόν 1961-1962 υπήρξε πλήρως αποτυχημένη για τον Άρη αφού μετά από 5 χρόνια δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα τερματίζοντας 4ος στο πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης. Από την άλλη ο Ηρακλής πραγματοποίησε εξαιρετική σεζόν χάνοντας τον πανελλήνιο τίτλο σε μπαράζ με τους Παναθηναϊκό, Τρίτωνα και Ανατόλια.
ΑΡΗΣ : Μπουσβάρος 11, Τσιτούρας 16, Αντωνάκης 16, Καραμήτσος 6, Αναστασόπουλος 13, Καλπίδης 1, Ιωαννίδης, Κατριός
ΗΡΑΚΛΗΣ : Τρυφέρης, Μαργαρόπουλος 10, Μπούσιος 21, Μούμογλου 17, Σιμιρδάνης 2, Βλαχόπουλος 5, Βογιατζής 6