ΑΡΗΣ Μπάσκετ

Νίκη-ανάσα και φως στο βάθος του τούνελ

Βαθειά ανάσα για τον Άρη που με την υποστήριξη του κόσμου του και μετά από μεγάλο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο και μετά, κατόρθωσε να κάμψει τον Ηρακλή και να πετύχει την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα, γεγονός που του επιτρέπει να είναι λίγο πιο αισιόδοξος για την υπόθεση σωτηρία.

Ο Ηρακλής έδειξε σημαντικές αρετές στα μακρινό σουτ τριών πόντων, στα οποία στηρίχθηκε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ενώ αντίθετα ο Άρης ήταν εξαιρετικά άστοχος από την απόσταση των 6,75. Όταν όμως οι κίτρινοι βελτιώθηκαν επιθετικά, στο ξεκίνημα του Β μέρους, έφτασαν και ξεπέρασαν τους κυανόλευκους, με τη διαφορά να φτάνει και το +11. Η αντεπίθεση του Ηρακλή στο τελευταίο τρίλεπτο σε συνδιασμό με τα λάθη των παικτών του Άρη έφερε τη διαφορά πίσω στο +2, αλλά τελικά οι παίκτες μας σοβαρεύτηκαν και έφτασαν τη διαφορά στο τελικό +6.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με 3-8 και 3-11 (5′). Ο Άρης έμεινε στους 5 πόντους στα πρώτα 8′ λεπτά του αγώνα. Ο “Γηραιός” “ανέβασε” την διαφορά (5-18), οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 9-18 και αυτό ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

O Σλαφτσάκης “έγραψε” το 12-18, ο Μποχωρίδης “έφερε” τους γηπεδούχους στο -2 (16-18) και ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα από πλευράς Ηρακλή (16-24). Ο Ντραγκίσεβιτς με όμορφη προσπάθεια διαμόρφωσε το 23-27, ο Άρης με “όπλο” την καλή άμυνα βρέθηκε στο -1 (29-30) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 29-32.

O Nτέιβις έκανε το 29-35 και ο Καββαδάς το 34-38 με καλάθι και φάουλ, σε μια φάση που το στρατόπεδο του Άρη ζήτησε επιθετικό φάουλ. Ο Μόρις με εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε σε 38-41 κερδίζοντας και φάουλ (39-41) Ο Αμερικανός είχε πάρει… φόρα “γράφοντας” και το 42-41 με τρίποντο. Ακολούθησε δίποντο του Μπράουν (44-41) και τρίποντο του Γκετσεβίτσιους (47-41). Ο Μπράουν κάρφωσε (49-41) ενώ μετέπειτα έκανε το 51-41 (30′), με το Παλέ να είναι στο… πόδι!

Μετά το 53-42, ο Ντέιβις “ξεκόλλησε” τον Ηρακλή (53-45) και ο Ντραγκίσεβιτς κάρφωσε (55-45). Ο Ζάρας ευστόχησε από τα 6.75 (55-48) και στο 36′ το σκορ ήταν 58-52. Ο Μιλόσεβιτς έκανε το 60-52, ακολούθως οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -4 (60-56) και ο Σούλερ μείωσε κι άλλο (60-58 στο 38′). Ο Ντραγκίσεβιτς έδωσε τις απαραίτητες λύσεις (62-58 και 64-58) στο σύνολο του Καμπερίδη και ο Άρης ήταν ο νικητής (69-63).

Δεκάλεπτα: 9-18, 29-32, 51-41, 69-63