ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

1959: Τεσσάρα στους "πασάδες" του Αιγίου

Το 1958-59 ο Άρης αγωνίστηκε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Την 5η αγωνιστική, στις 18 Φεβρουαρίου 1959, υποδέχτηκε την ισχυρή τότε ομάδα του Παναιγιάλειου. Επρόκειτο για ένα δυνατό συγκρότημα, την καλύτερη επαρχιακή ομάδα εκείνης της εποχής, που μάλιστα μέχρι τότε ήταν αήττητη στο πρωτάθλημα.

Αυτό δεν εμπόδισε όμως έναν καταιγιστικό Άρη να συντρίψει την Αχαϊκή ομάδα με 4-0 στο γήπεδο Χαριλάου. Ο Άρης που μπήκε από την αρχή του αγώνα έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην άνετη επικράτηση με ένα ευρύ σκορ που ευχαρίστησε τον κόσμο στις κερκίδες.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8΄ο Παπουτσόπουλος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ύστερα από πάσα του Κορνιλάκη. Στο 21’ ο Πασχαλίδης έβγαλε μια σέντρα και ο Πέρρος δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να διαμορφώσει το 2-0, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. (η φωτογραφία στο πάνω μέρος του άρθρου)

Ο Άρης δεν σταμάτησε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54’ ο Πέρρος με σουτ μέσα στην μικρή περιοχή, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 59’ όταν ο Πασχαλίδης, ύστερα από ασσίστ του Πέρρου, έπιασε δυνατό σουτ το οποίο αφού αρχικά πήγε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Θεοδώρου, κατέληξε στα δίχτυα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του Άρη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΡΗΣ: Πετράκης, Νανάκος, Παπαδόπουλος, Παναγούλιας, Κεμαλίδης, Χατζηκώστας, Σπανόπουλος, Κολλιατζής, Πέρρος, Πασχαλίδης, Παπουτσόπουλος

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Θεοδώρου, Μπέλλας, Νικολαίδης, Μαμάσης, Κουρουκλάκης, Μαργαρίτης, Αγγελίνας, Χαραλαμπόπουλος, Σοφιανός, Καλλίτσης, Ξένος