1960: Μεγάλο διπλό επί του Πανιωνίου

Σαν σήμερα, στις 13 Μαρτίου 1960, ο Άρης στo πλαίσιo της 19ης αγωνιστικής της πρώτης σεζόν της Α εθνικής, κέρδισε στη Νέα Σμύρνη τον γηπεδούχο Πανιώνιο με το εντυπωσιακό 0-3!
Ο Άρης χωρίς να πιάσει μεγάλα στάνταρ απόδοσης πήρε την εκτός έδρας νίκη παίζοντας κατά διαστήματα γρήγορο ποδόσφαιρο, βγάζοντας μεγάλες άμυνες και αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που έκανε.
Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Ο Πανιώνιος είχε στα πρώτα λεπτά μια σχετική εδαφική υπεροχή και μόλις στο 7’ έχασε την πρώτη του ευκαιρία με σουτ του Μπραουδάκη που βγήκε άουτ.

Παρόλα αυτά ο Άρης ήταν εκείνος που πήρε το προβάδισμα σχετικά νωρίς, όταν ο Σπανόπουλος πήρε κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Καλλιοντζή και άνοιξε το σκορ στο 13’.
Αμέσως μετά το γκολ οι παίκτες του Πανιωνίου βγήκαν μπροστά προκειμένου να ισοφαρίσουν, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες στο 15΄(με ακυρωθέν γκολ του Γεωργόπουλου) και με δυνατό σουτ του ίδιου παίκτη στο 21’. Στο 30’ μια κεφαλιά του Γιαννακόπουλου πέρασε άουτ ενώ στο 32’ ο Γεωργόπουλος με μια γυριστή κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.
Το 0-1 παρέμεινε έως το τέλος του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι κυανέρυθροι έχοντας την εδαφική κατοχή πίεζαν για να ισοφαρίσουν και ο Άρης παίζοντας τρομερή άμυνα κρατούσε το προβάδισμα.

Ο Πετράκης σε εντυπωσιακή έξοδο του, μπροστά από αντίπαλο και τον Σαράφο Παπαδόπουλο
Ο Παπουλίδης αστόχησε σε σουτ στο 65’ ενώ στο 69’ ο Χρήστου σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Άρη. Στα τελευταία 15 λεπτά οι παίκτες του Άρη, αφού άντεξαν στην πίεση άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο με σκοπό να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα.
Το κατάφεραν στο 78’ όταν ο Παπουτσόπουλος εκμεταλλευόμενος μια σύγχυση στην άμυνα του Πανιωνίου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σώχου ο οποίος ήταν εκτός θέσης. Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στους παίκτες του Άρη που πλέον ήταν αγκαλιά με τη νίκη. Πέτυχαν μάλιστα και 3ο τέρμα στο 86’ όταν ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος, ο Παπουτσόπουλος, εκτέλεσε ένα δυνατό σουτ το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του τερματοφύλακα των κυανέρυθρων.
Το τελικό 0-3 ήταν αποτέλεσμα που οφειλόταν στην αποτελεσματικότητα των κιτρινόμαυρων παικτών οι οποίοι στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν άψογα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Σώχος, Ερμείδης, Γ. Παπουλίδης, Χρήστου, Σαραβάκος, Μαυρίδης, Καρφάς, Τ. Παπουλίδης, Γεωργόπουλος, Γιαννακόπουλος, Μπραουδάκης
ΑΡΗΣ: Πετράκης, Νανάκος, Παπαδόπουλος, Γιαννακόπουλος, Κεμαλίδης, Χατζηκώστας, Σπανόπουλος, Καλλιοτζής, Πέρρος, Πασχαλίδης, Παπουτσόπουλος