1933: Άνετη επικράτηση επί του Μεγάλου Αλεξάνδρου

ΑΡΗΣ-ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 1932-33

Βόρειος Όμιλος

19-3-1932

Μετά από μακρά διακοπή, ξανάρχισε το πρωτάθλημα με την συνάντηση Άρεως- Μέγα Αλέξανδρου στο γήπεδο του Άρεως.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες, με βροχή, κρύο και αέρα, κάτι που δικαιολογεί εν μέρει και το πενιχρό θέαμα. Όπως ήταν αναμενόμενο, και οι θεατές στις κερκίδες ήταν λίγοι.

Ο Άρης, άνετα και εύκολα, εξασφάλισε τη νίκη. Είχε την υπεροχή καθ΄ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, με τον Μέγα Αλέξανδρο να αμύνεται συνεχώς. Από ένα σημείο και μετά χαλάρωσαν και οι προσπάθειες των παικτών του, με την εύκολη εξασφάλιση της νίκης.

Οι χαφ της ομάδος μας ήταν οι σκόρερ κατά το πρώτο ημίχρονο. Στο 25΄λεπτό ο Δανελιάν σούταρε από απόσταση, ο Μαγγίρογλου δεν υπολόγισε σωστά και η μπάλα, αφού χτύπησε στη δοκό, κατέληξε στα δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε χάρη στην προσωπική ενέργεια του Γκικόπουλου που πέρασε δύο αντιπάλους, σούταρε και, παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα, έδωσε προβάδισμα στον Άρη.

Στην επανάληψη, παρά την αποχώρηση του Δανελιάν και τον ευνοϊκό αέρα που είχαν οι φιλοξενούμενοι, δε κατέστη δυνατό να παραβιάσουν την εστία του τερματοφύλακα μας Κουμπλή. Αντιθέτως, δέχτηκαν στο 66΄λεπτό, ένα ακόμη τέρμα από τον Κίτσο.

Από τον Άρη, που δεν ενθουσίασε με την απόδοσή του, και έπαιξε τόσο, όσο για να νικήσει, καλύτεροι ήταν οι μέσοι της ομάδος. Ο Δανελιάν, μέχρι τη στιγμή που αποχώρησε λόγω τραυματισμού, ο Γκικόπουλος, ο Καλτέκης αλλά και Βικελίδης ΙΙ. Σε κακή μέρα οι επιθετικοί της ομάδος Κίτσος και Αγγελάκης, αναλώθηκαν σε προσωπικές ενέργειες και σε ανούσια επίδειξη τεχνικής.

Από τον Μέγα Αλέξανδρο που για μια ακόμα φορά απογοήτευσε με την άσχημη εικόνα που παρουσίασε σχετικά καλύτεροι ήταν οι Ανδριώτης και Χατζηνικολάου

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Κουμπλής, Βικελίδης Ι, Πασχαλίδης, Γκικόπουλος, Δανελιάν, Βικελίδης ΙΙ, Βογδάνου, Αγγελάκης, Κίτσος, Καλτέκης, Αργυριάδης.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: Μαγγίρογλου, Ζακαπίδας, Ανδριώτης, Δρόσος, Χατζηαλέξης, Λιάπης, Καβούνης, Χατζηνικολάου, Ζαλίδης, Κρασόπουλος, Μαργαρόπουλος.

Διαιτητής ο κύριος Δούκας.

Προ του αγώνος, διεξήχθη αγώνας των δεύτερων ομάδων, στον οποίο ο Άρης νίκησε 3-1 την αντίστοιχη ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου.