2006: Θεαματικός και πετυχημένος ο Άρης του Όγιος στο τεστ με τη Γουέστ Χαμ

Εξαιρετικές ήταν οι εντυπώσεις που άφησε ο Άρης του Όγιος στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι επί ελληνικού εδάφους. Οι "κίτρινοι" αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τη Γουέστ Χαμ του Άλαν Πάρντιου στο κατάμεστο "Κλεάνθης Βικελίδης" και σίγουρα άφησαν μια γλυκιά γεύση στον πολυπληθή κόσμο με την εικόνα που παρουσίασαν.

Οι παίκτες του Όγιος έθελξαν με την καλή κυκλοφορία και την φαντασία στο παιχνίδι τους, ειδικά στο πρώτο μέρος, αλλά και την άμεση αντίδραση όταν τα "σφυριά" βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 0-2. Στα αρνητικά, κρατάμε την "κοιλιά" που παρουσίασαν οι Θεσσαλονικείς, κάτι βέβαια απολύτως λογικό για τέτοια αποχή. Πρόβλημα παρουσίασε σε κάποια σημεία του αγώνα και η αμυντική γραμμή του Αρη, η οποία όμως με τον καιρό αναμένεται να "δέσει" και να μειώσει τα λάθη που κοστίζουν εύκολα γκολ.

Ο Νάτσο Γκαρσία, από τους διακριθέντες του Άρη, σε μια προσπάθεια του
Στο πρώτο μέρος του φιλικού, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι των Αγγλων, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και τις ευκαιρίες να πετύχουν πρώτοι γκολ. Η πιο κλασική ευκαιρία σημειώθηκε στο 24ο λεπτό όταν ο Βάινσχαϊμερ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Γουόκερ, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Ο... κύκλος των χαμένων ευκαιριών "έκλεισε" στο 39ο λεπτό. Ο Γκαρσία εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα "έγλυψε" το οριζόντιο δοκάρι της Γουέστ Χαμ και κατέληξε άουτ.

Το εισιτήριο της διεθνής αναμέτρησης. Στις κερκίδες παραβρέθηκαν πάνω από 10.000 φίλοι του Άρη που απόλαυσαν την ομάδα τους απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο.
Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολλές ευκαιρίες και κανένα γκολ, στην επανάληψη όμως οι φίλαθλοι "χόρτασαν" με τα τέσσερα τέρματα των δύο ομάδων. Η ομάδα του Αλαν Πάρντιου κυριάρχησε στο πρώτο εικοσάλεπτο του δεύτερου μέρους και κατάφερε να φτάσει εύκολα στο 0-2. Στο 46ο λεπτό ο Χέργουντ άνοιξε το σκορ για να έρθει στο 67' ο Ζαμόρα να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Αρη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χαβίτο, με ένα γκολ ποιήμα, μείωσε με δυνατό σουτ σε 2-1 και λίγο αργότερα ο Χοσέ Λουίς, μετά από πάσα ακριβείας του Γκουγκουλιά, έφερε την ισοφάριση διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Οι αρχηγοί των δύο ομάδων με τους διαιτητές της αναμέτρησης
ΑΡΗΣ: Χαλκιάς (33' Καρατζιοβαλής - 65' Νέγκρι), Τούτα (76' Καράμπελας), Τίνγκα (67' Ντομορό), Παπαδόπουλος (76' Κολτσίδας), Κουλοχέρης (67' Γόγολος), Νεμπεγλέρας (76' Μαραγκός), Νασιμέντο (67' Χοσέ Λουίς), Πάουλο Κόστα (73' Εσκουντέρο), Γκαρσία (67' Πασσαλής), Βανσχάιμερ (67' Γκουγκουλιάς), Χαβίτο (76' Κυργιάκος)
ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Γουόκερ, Μιρς (67' Κόουλ), Κοντσέσκι (73' Μπρεντ), Μάλινς, Τόμκινς, Κόλινς, Νομπλ (89' Κόλινς, Ζαμόρα, Σέριγχαμ, Χέργουντ, Εθέρινγκτον (61' Ριντ)