2019: Απόδραση από τα Πηγάδια με ντεμπούτο Έννιγκ

Ξάνθη – Άρης 0-1
Γήπεδο Πηγαδίων, Ξάνθη

20.10.2019

O Άρης, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 3ο λεπτό, επικράτησε 1-0 της Ξάνθης στα Πηγάδια και επέστρεψε στις νίκες, με τον Μίχαελ Ένινγκ να κάνει θετικό ντεμπούτο στον “κίτρινο” πάγκο. (Στο εξώφυλλο το γκολ του Γκάμα)

Οι παίκτες μας ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς και έχοντας ως πρωταρχικό στόχο το μηδέν στα μετόπισθεν, κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Ο Μίχαελ Ένινγκ έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του Άρη, αντικαθιστώντας τον Απόστολο Τερζή αλλά ουσιαστικά δεν άλλαξε πολλά στη σύνθεση σε σχέση με τον προκάτοχό του. Οι Χαβιέρ Ματίγια και Σάσα ήταν το “δίδυμο” στη μεσαία γραμμή, ο Μπρούνο Γκάμα είχε το ρόλο του επιτελικού μέσου, ενώ οι Γιάννης Φετφατζίδης και Νικολά Ντιγκινί αγωνίστηκαν στα άκρα, με τον Μπράουν Ιντέγε μοναδικό προωθημένο.

Στο πρώτο κιόλας λεπτό, ύστερα από υπέροχη κάθετη του Μιχάλι Κόρχουτ, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και ανατράπηκε από τον Άμπαντ, με τον διαιτητή, Δημήτριο Καραντώνη να δείχνει σωστά το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο Γκάμα, ο οποίος έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ισπανού γκολκίπερ, κάνοντας το 1-0.

Το γρήγορο γκολ έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες μας να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα, να κλείσουν τους χώρους και να “χτυπήσουν” στις αντεπιθέσεις με τους επικίνδυνους και ταχύτατους Ντιγκινί, Γκάμα και Φετφατζίδη. Από την άλλη πλευρά, η Ξάνθη δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική, καθώς πέρα από τον Γουίλιαμ ντε Αμορίμ που είχε ένα καλό σουτ στο 17ο λεπτό και μία ανεπιτυχή προβολή προ κενής εστίας λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους, δεν δημιούργησε ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Έμαν.

Στον αντίποδα, ο Άρης, με τον Ιντέγε να είναι κινητικός και δραστήριος είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η κεφαλιά του Νιγηριανού από το ύψος της μικρής περιοχής, πέρασε δίπλα απ’ τα δεξί δοκάρι του Άμπαντ.

Η Ξάνθη, χλωμή και άνευρη δεν ήταν καθόλου απειλητική και το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη να ελέγχει απόλυτα το ματς.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε σημαντικά. Ο Άρης οπισθοχώρησε λίγα μέτρα προκειμένου να διαχειριστεί καλύτερα το υπέρ του σκορ και να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν για πρώτη φορά μετά την 3η αγωνιστική και το 4-0 επί του Παναθηναϊκού, ενώ η Ξάνθη δεν έβρισκε λύσεις μεσοεπιθετικά.

Παρά τις αλλαγές που έκανε ο προπονητής της Ξάνθης Ραμίρεθ η εικόνα της θρακικής ομάδας δεν άλλαξε αφού οι Κίτρινοι ήταν εξαιρετικοί στα αμυντικά καθήκοντά τους.

Oι δύο στιγμές του Άρη στο 72ο λεπτό ήταν ως μη γενόμενες καθώς στο ξεκίνημά τους ο Ντάνι Λάρσον ήταν εκτεθειμένος. Η Ξάνθη ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπα στον Τέρκι εντός της περιοχής στο 79ο λεπτό.
Στο 84’ ο Λάρσον βρέθηκε σε θέση για γκολ αλλά προτίμησε να κάνει κατάχρηση της ντρίμπλας με συνέπεια να χαθεί μια ακόμη ευκαιρία για τον Άρη. Ένα λεπτό αργότερα οι «κίτρινοι» είχαν νέα σπουδαία ευκαιρία, μετά από λάθος του Αμπάντ, με τον Ιντέγε αλλά και πάλι ο Νιγηριανός είχε κακή εκτέλεση.

Η Ξάνθη δεν είχε κλασική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο καθώς χαρακτηρίστηκε από πολλές ημιτελείς προσπάθειες, με τελευταία αυτή του Τζουρίκοβιτς στο 94ο λεπτό. Για τον Άρη, η «αύξηση» της επιθετικότητάς του οφείλονταν ουσιαστικά στην αγωνιστική άνοδο του Χαβιέρ Ματίγια, ασχέτως του ότι δεν αξιοποιήθηκαν οι ευκαιρίες. Ο Άρης κράτησε το 0-1 μέχρι το τέλος και κέρδισε το παιχνίδι

Το μοναδικό αρνητικό για τον Άρη και κατ’ επέκταση τον Ένινγκ είναι πως είδε τους Φετφατζίδη, Κόρχουτ και Γκάμα να αποχωρούν εξαιτίας προβλήματος τραυματισμού. Προς το παρόν, δεν έχει γίνει γνωστό το μέγεθος της ζημιάς των τριών ποδοσφαιριστών, αλλά είναι βέβαιο πως ο Γερμανός τεχνικός θα τους ήθελε στη διάθεσή του στον αγώνα με τον Παναιτωλικό (27/10, 17:15) την επόμενη εβδομάδα.

Ο Άρης πήρε τη νίκη που ήταν το ζητούμενο για να βρει ηρεμία και χρόνο ο νέος προπονητής να φέρεις τις αλλαγές που θέλει στην ομάδα.
Ο Λούκας Σάσα έκανε περίφημη δουλειά τόσο ως αμυντικός, κυρίως όμως ως αριστερός μπακ.Ο Κόρχουτ έκανε καλό παιχνίδι όσο αγωνίστηκε, δική του έμπνευση και η πάσα στον Ιντέγε στη φάση που ο Άρης κέρδισε πέναλτι.
Δίκαιη η νίκη για τον Άρη, που θα μπορούσε να κλειδώσει νωρίς το ματς και να μην έχει το άγχος του εύθραυστου σκορ.

Απογοητευτική και προβληματική η εικόνα της Ξάνθης που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έπιασε καλή απόδοση που θα της έδινε το δικαίωμα να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Μέτρια η διαιτησία του κυρίου Καραντώνη σε ένα εύκολο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:

ΞΑΝΘΗ (Ραμίρεθ): Αμπάντ, Ντίρεσταμ, Καρασαλίδης, Σταρτζεόν, Κοβάσεβιτς, Φοσέ (64’ Τζουρίσκοβιτς), Τεσέιρα (76’ Ρενέλα), Μαλεζάς (46’ Φασίδης), Τέρκι, Λισγάρας, Ντε Αμορίμ

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Κόρχουτ (64’ Μπα), Βέλεθ, Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (68’ Λάρσον), Ντιγκινί, Μπρούνο Γκάμα (82’ Σόουζα), Ιντέγε.

Στο 91΄ λεπτό…

Ντεμπούτο για τον Γερμανό Μίκαελ Ένινγκ που είναι ο τρίτος προπονητής για φέτος,μετά τον Σάββα Παντελίδη και τον Τόλη Τερζή.
Απαράδεκτη η διοίκηση της Ξάνθης,πιστή σε κελεύσματα τρίτων, δεν έδωσε εισιτήρια για να βρεθούν στο γήπεδο οπαδοί του Άρεως.
Κάκιστη η εικόνα του άδειου γηπέδου που νομίζει κανείς ότι οι ομάδες κάνουν προπόνηση αντί για επίσημο αγώνα.
Ακόμα ένα παιχνίδι που ο Έμαν ήταν βασικός γκολκίπερ.Ο νεαρός Αυστριακός αντικαθιστά τον Κουέστα που συνεχίζει να είναι τραυματίας.
Εύστοχος αποδεικνύεται ο Γκάμα στα πέναλτι.Φέτος η ομάδα πρέπει να έχει αυτόν εκτελεστή καθώς θυμόμαστε όλοι ότι πέρσι χάθηκαν αρκετά πέναλτι.
Απόλυτη ικανοποίηση υπήρχε για τη νίκη σε όλο το στρατόπεδο του Άρεως.Ιδιαίτερα χαρούμενος και κεφάτος ήταν ο τεχνικός διευθυντής Άγγελος Χαριστέας,μια και ο Ένινγκ είναι δική του επιλογή.