Γήπεδο Άρεως, Χαριλάου Θεσσαλονίκης

Πανελλήνιο πρωτάθλημα 18.1.1959

Ξεκίνημα με νίκη του Άρεως επί της Δόξας

(Στο εξώφυλλο: Ο Σαμλίδης αποσοβεί έναν ακόμη κίνδυνο για την εστία του)
Πετυχημένο ντεμπούτο έκανε ο Άρης για το πανελλήνιο πρωτάθλημα νικώντας την Δόξα με 3-0, προκαλώντας ενθουσιασμό στους οπαδούς του που γέμισαν το Χαριλάου.

Ο Πρωταθλητής Θεσσαλονίκης με τη νίκη του έδειξε ότι διαθέτει ισχυρή ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει στο Πρωτάθλημα Ελλάδας.

Ο αγώνας με τη Δόξα δεν ήταν εύκολος, καθώς η δραμινή ομάδα διαθέτει ένα δυνατό συγκρότημα που έχει δώσει τα διαπιστευτήριά του στο πανελλήνιο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο. Άρης έχοντας κόντρα τον άνεμο,δυσκολευτόταν να οργανώσει καλές επιθέσεις.

Στην επανάληψη η ομάδα μας ξεδίπλωσε όλο το επιθετικό ταλέντο της, πετυχαίνοντας τρία τέρματα μέσα σε έξι λεπτά.Η Δόξα αιφνιδιάστηκε και κυριολεκτικά κατέρρευσε.

Με ηγέτες και σκόρερ τον Πέρρο και τον Πασχαλίδη η “Κίτρινη Θύελλα” σάρωσε τους “Μαυραετούς” της Δράμας.Η τοποθέτηση του Πέρρου ως κεντρικού κυνηγού υπήρξε μια ευφυής κίνηση.Δίπλα σε αυτούς,πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Παπουτσόπουλος,ενώ ο Καλλιοντζής είναι αλήθεια ότι δεν φάνηκε πολύ διότι το παιχνίδι του περιορίστηκε από τον Λουκανίδη της Δόξας.Κεμαλίδης και Χατζηκώστας εκτέλεσαν σωστά τα ανασταλτικά τους καθήκοντα.Στην άμυνα ο Παπαδόπουλος είχε καλές και κακές στιγμές,ενώ θετική κρίνεται η παρουσία του Παναγούλια και του Νανάκου.Σταθερός όποτε χρειάστηκε ήταν ο τερματοφύλακας Αχπαρίδης.

Η Δόξα που έπαιξε με κάποιες απουσίες έδειξε και αρετές αλλά και αδυναμίες ως ομάδα.Διαθέτει τεχνίτες και καλούς ποδοσφαιριστές,έδειξε όμως μεγάλες αμυντικές αδυναμίες που εκμεταλλεύτηκε άριστα η ομάδα μας.Επιθετικά,ιδίως στο πρώτο μέρος,δεν μπόρεσε να σκοράρει και στην επανάληψη ηττήθηκε πανηγυρικά.Ο Ιγνατίου στην άμυνα,ο Λουκανίδης στο κέντρο και στην επίθεση ο Χατζημιχαήλ ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν.

Στο 3΄ ένα κεραυνός του Χατζημιχαήλ αποκρούεται από τον Αχπαρίδη.

Στο 5΄,μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών του Άρεως,η μπάλα καταλήγει στον Γρηγοριάδη,το σουτ του οποίου θα φύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 9΄ ένα σουτ του Γεωργιάδη θα φύγει πάνω από τα δοκάρια του Άρεως.

Στο 15΄ένα θαυμάσιο φάουλ του Καλλιοντζή αποκρούεται από τον τερματοφύλακα.

Στο 20΄,μετά από σέντρα του Παπουτσόπουλου, ο Καλλιοντζής σούταρε για να αποκρούσει ο Σαμλίδης.

Το παιχνίδι συνεχίζεται με καλό ρυθμό και με εκατέρωθεν φάσεις στις δύο εστίες.

Στο 32΄από πάσα του Παπουτσόπουλου ο Γρηγοριάδης θα πιάσει ένα γωνιακό σουτ,που θα φύγει ξυστά πλάγια άουτ.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου θα γίνει στο 43΄για τον Άρη. Ο Παπουτσόπουλος έκανε ατομική προσπάθεια,ανακόπηκε από έναν αμυντικό,η μπάλα κατέληξε στον Πασχαλίδη που δεν έκανε καλό κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία.

Στην επανάληψη όλα θα αλλάξουν.Η έμπνευση του προπονητή Κλεάνθη Βικελίδη να τοποθετήσει τον Πέρρο στη θέση του φορ,με πλάγιους επιθετικούς τον Παπουτσόπουλο και τον Πασχαλίδη, θα αποδειχτεί καταλυτική.

Το δεύτερο γκολ του Πέρρου που δεν διακρίνεται

Στο 50΄ο Πέρρος με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή θα κάνει το 1-0.Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί,ο ίδιος παίκτης θα ζευγαρώσει τα τέρματά του,με τους θεατές στην κερκίδα να πανηγυρίζουν έξαλλα το δεύτερο γκολ της ομάδας μας.

Στο 56΄ο Άρης θα πετύχει και τρίτο τέρμα,αυτή τη φορά με τον Πασχαλίδη μετά από πάσα του Πέρρου.

Η Δόξα δέχθηκε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και οι παίκτες της δεν ήταν δυνατό να αντιδράσουν.

Το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί με τον Άρη να έχει την υπεροχή μέχρι το τέλος.

Το τελικό σφύριγμα θα δώσει το έναυσμα για πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων για τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Καλή η διαιτησία του κ. Σταθάτου.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Αχπαρίδης, Νανάκος, Παναγούλιας, Παπαδόπουλος, Κεμαλίδης, Χατζηκώστας, Πέρρος, Καλλιοντζής, Γρηγοριάδης, Πασχαλίδης, Παπουτσόπουλος.

Δόξα: Σαμλίδης, Κοτρίδης, Ιγνατίου, Νικολαίδης, Λουκανίδης, Παναγιωτίδης, Γεωργιάδης, Τζαφέρης, Γρηγοριάδης, Χατζημιχαήλ, Ιωάννου.

Το εξώφυλλο της Αθλητικής Δράσεως την επόμενη ημέρα

Στο 91΄λεπτό…

Ο αγώνας διεξήχθη κάτω από δριμύ ψύχος με ώρα έναρξης 2.30 μ.μ.
Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος προκάλεσε το μεγάλο ενδιαφέρον των φιλάθλων.
Πάνω από 15.000 φίλαθλοι κατέκλυσαν το γήπεδο,ενώ υπήρχε μικρή παρουσία φίλων της Δόξας.
Ανασταλτικός παράγοντας στις προσπάθειες των παικτών ήταν ο δυνατός βοριάς που έπνεε και δυσχέρανε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.
Δύο Γρηγοριάδηδες έπαιζαν…ένας για κάθε ομάδα.
Ικανοποιημένος μετά το ματς ήταν ο τεχνικός του Άρεως Κλεάνθης Βικελίδης που έδινε συγχαρητήρια στους παίκτες του για την εμφάνιση του β΄μέρους.