Αργεντίνικο εξάλεπτο με υπογραφή Μάντζιου!

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Δύο αλλαγές, δύο Αργεντίνοι και ένα εξάλεπτο ήταν αρκετά να κρίνουν την έκβαση του αγώνα κυπέλλου του Άρη εναντίον της Τρίπολης και κατά μεγάλο βαθμό ίσως και την πρόκριση!

Ο Άρης δυσκολεύτηκε στα πρώτα 65 λεπτά του αγώνα, παρουσιάζοντας νωθρότητα και τις ίδιες επιθετικές αδυναμίες που έδειξε και στα προηγούμενα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Ωστόσο οι αλλαγές που έκανε ο Άκης Μάντζιος αποδείχτηκαν καταλυτικές για την έκβαση του αγώνα και έδωσαν τελικά τη λύση στον Άρη που ατενίζει με αρκετή χαλαρότητα την ρεβάνς στην Τρίπολη.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ρυθμό, με τον Άρη να έχει περισσότερη κατοχή, αλλά τον Αστέρα να μπορεί χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία να κρατάει τον έλεγχο. Ο Μάνος στο 23΄σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία αφού απέτυχε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Τσιφτσή, από την ωραία μπαλιά του Μπρούνο Γκάμα. Αυτή ήταν και η σημαντικότερη φάση του Α μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Μάντζιος προχώρησε σε εσωτερικές αλλαγές. Στο 51΄ο Άρης είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με οριζόντιο δοκάρι του Σάσα μετά από πολύ ωραία συνεργασία με Μάνο και Γκάμα, με τον Βραζιλιάνο να είναι πολύ άτυχος . Ο Άρης ήταν καλύτερος και προσπαθούσε με τον Γκάμα να δημιουργήσει τελικές, αλλά η άμυνα του Αστέρα συνέχιζε να είναι αποτελεσματική. Τότε ο Μάντζιος πέρασε ως σέντερ φορ τον Μαντσίνι αντί του Μάνου στο 66΄. Ο Γκάμα βρήκε ωραία κάθετα τον Σίλβα που από πλάγια στην περιοχή αστόχησε στο 67'.

Η αλλαγή του Μάντζιου αποδείχτηκε χρυσή τρία λεπτά αργότερα. Ο Μαντσίνι στην πρώτη τελική του έστειλε την μπάλα με γυριστή κεφαλιά στα δίχτυα μετά τη σέντρα του Σάκιτς, ο οποίος είχε πάρει την έξοχη πάσα από τον Σίλβα.

Έξι λεπτά αργότερα ο Άρης έφτασε στο δεύτερο γκολ. Ο Μαντσίνι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πασαλίδη και πέρασε γρήγορα μπροστά, έδωσε τον Μπερτόλιο που με έξοχο πλασέ έκανε το 2-0. Στο 85΄ο Μπερτόλιο σούταρε εκτός εστίας, στο 89΄ο Σάσα είχε άστοχη κεφαλιά, ενώ ο Αστέρας δεν μπόρεσε να απειλήσει για ένα γκολ που θα του έδινε ξανά ελπίδες.

Έτσι ο Άρης απόκτησε ένα αξιόλογο προβάδισμα για τη ρεβάνς στην Τρίπολη που θα γίνει στις αρχές του ερχόμενου μήνα, ενώ ανέβηκε και η ψυχολογία των παικτών του, αφού η ομάδα είχε συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα, οπότε το σημερινό ήταν αρκετά τονωτικό για το ηθικό των κιτρίνων!

Σκόρερ: 69΄Μαντσίνι 1-0, 75΄Μπερτόλιο 2-0

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Κίτρινες: 78΄Σάκιτς - 33΄Μουνάφο, 86΄Σουάρεθ

Συνθέσεις

Άρης: Σιαμπάνης, Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο, Σίλβα (84΄Κάτσε), Ματέο (54΄Μπερτόλιο), Γκάμα (84΄Λόπεθ), Μάνος (66΄Μαντσίνι)

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Γκαρθία, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τασουλής, Μπελόκ, Μουνάφο (73΄Ριέρα), Καπίγια (64΄Σίτο), Τιλίκα (64΄Ρεγκίς), Αλί Μπαμπά (46΄Βαλιέντε), Τζίμας (87΄Κανελλόπουλος)