Παμπελοποννησιακό στάδιο Πατρών,21-5-2005

ΠΑΛΑΙΨΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Ο ΓΕΝΝΑΙΟΣ ΑΡΗΣ
ΦΟΒΕΡΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ

Για περίπου μία ώρα ο Άρης των μυρίων προβλημάτων στάθηκε ως ίσος προς ίσον απέναντι στον Ολυμπιακό.Έχοντας την συμπαράσταση χιλιάδων φίλων του θα έλεγε κανείς ότι οι παίκτες υπερέβαλαν τον εαυτό τους και διεκδίκησαν όσες πιθανότητες είχαν για το θαύμα.

Και αν στο 50΄ ο ήρωας του ημιτελικού Μπενίσκος σκόραρε στο ανεπανάληπτο τετ α τετ που είχε,ίσως μιλούσαμε για ένα άλλο τελικό.Γιατί ο Ολυμπιακός των μεγάλων ονομάτων μέχρι εκείνο το σημείο έδειχνε αδυναμία να διασπάσει την καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή της ομάδας μας και να δημιουργήσει φάσεις για γκολ.

Ένα σουτ στο 14′ από …σαράντα μέτρα ήταν ό,τι είχε να δείξει ο αντίπαλος.
Το “κλειδί” για τον Ολυμπιακό ήταν η είσοδος των Καστίγιο και Τζιοβάνι που έδωσε ταχύτητα και ρυθμό στην επίθεση των Πειραιωτών.
Στο 57΄ έγινε η φάση της ανατροπής του Τζιοβάνι που μετέτρεψε σε γκολ ο Τζώρτζεβιτς.
Το γκολ αυτό σε ένα κρίσιμο σημείο καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα.Για τον πληγωμένο και ταλαιπωρημένο Άρη από όλα όσα προηγήθηκαν πριν το τελικό, ήταν πολύ δύσκολο να ανταπεξέλθει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.Βέβαια το χεράκι του το έβαλε ο επόπτης Τάπραντζης που στο 67΄σταμάτησε με ανύπαρκτο οφσάιντ τον Κουεμάχα.
Η μεγάλη διαφορά ποιότητας φάνηκε από την προσωπικότητα κάποιων παικτών του αντιπάλου,όπως του κορυφαίου παίκτη του αγώνα Τζιοβάνι.Το δεύτερο γκολ ήρθε στο στο 70΄και κατόπιν το 3-0 στη λήξη του αγώνα,ενώ στο ενδιάμεσο ο Ολυμπιακός είχε χάσει δυο-τρεις κλασικές ευκαιρίες.

Ο Άρης κατέβηκε στον τελικό με τις συνθήκες που όλοι γνωρίζουμε,λίγες μέρες μετά τα δραματικά γεγονότα στο ματς με τον Ηρακλή.Με ισχυρή αμυντική διάταξη,τρεξίματα και αλληλομαρκαρίσματα προσπάθησε και τα κατάφερε να κρατήσει για εξήντα λεπτά τον αντίπαλο μακριά από την περιοχή του.Το θέμα ήταν να μη δεχτεί γκολ,γιατί και η ποιότητα και η εμπειρία του αντιπάλου του έδιναν τεράστιο πλεονέκτημα.Οι παίκτες προσπάθησαν και σίγουρα έκαναν ό,τι μπορούσαν μέσα στις δύσκολες συνθήκες που περνούσε η ομάδα.
Για τον Ολυμπιακό όλη η δυσκολία ήταν μέχρι να βάλει το πρώτο γκολ.Η αλήθεια είναι ότι ζορίστηκε και μόνο όταν μπήκαν οι Τζιοβάνι και Καστίγιο έδειξε τις δυνατότητες του.

Φάσεις γκολ

Στο 14΄ η βολίδα του Ταραλίδη από μακριά θα προβληματίσει τον Πουρλιοτόπουλο που θα μπλοκάρει.
Στο 33΄ο Καλλιμάνης θα βρεθεί στην περιοχή του Ολυμπιακού,αντί όμως να δώσει στο ελεύθερο Κουεμάχα,θα σεντράρει συρτά για να κόψει ο Νικοπολίδης.
Στο 35΄γυριστό σουτ του Μπενίσκου δε βρίσκει στόχο.
Στο 50΄η τεράστια ευκαιρία του Μπενίσκου απέναντι από τον Νικοπολίδη που θα σώσει το γκολ.
Στο 57΄λάθος του Κολτσίδα που ανατρέπει τον Τζιοβάνι.Το πέναλτι εκτελεί ο Τζώρτζεβιτς και κάνει το 1-0.
Στο 63΄ η κεφαλιά του Οκά φεύγει πάνω από τα δοκάρια.
Στο 68΄ωραίος συνδυασμός των παικτών του Ολυμπιακού,η μπάλα καταλήγει στον Καστίγιο που χάνει την ευκαιρία.
Στο 70΄σχεδόν από το κόρνερ ο Τζιοβάνι κάνει το 2-0.Στο 77΄ο Καστίγιο ελίσσεται και δίνει στον Τζιοβάνι που πλασάρει άστοχα.
Στο 88΄ο Ριβάλντο αντί να πλασάρει, δίνει στον Γεωργάτο που χάνει τον έλεγχο της μπάλας.
Στο 91΄ο Τζώρτζεβις θα κάνει το τελικό 3-0.