ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, σήμερα τον τσακώνουμε!

Ο Άρης καλείται σήμερα να ανατρέψει το δύσκολο 2-0 του αγώνα του Τελ Αβίβ και να αποκλείσει την δυνατή Μακάμπι για να προκριθεί στον τρίτο γύρο του ΚΛ και να συνεχίσει τη φετινή χρονιά με την ορμητικότητα και την αισιοδοξία με την οποία ξεκίνησε, λίγες εβδομάδες πριν.

Οι κίτρινοι, που είναι του επιπέδου ενός ευρωπαϊκού ομίλου, καλούνται να ξεπεράσουν το μεσο-αμυντικό μπλακάουτ που έπαθαν την περασμένη Πέμπτη, και με την ώθηση του κόσμου και της πληθωρικότητας της φετινής επίθεσης τους, να πετύχουν σκορ πρόκρισης. Φυσικά πάνω από όλα πρέπει να είναι οι ίδιοι σοβαροί. Ωστόσο χρειάζεται και η τύχη.

Να θυμίσουμε πως σε ευρωπαϊκά παιχνίδια, ο Άρης δυσκολεύεται αφάνταστα να προκριθεί όταν παίζει το πρώτο ματς εκτός και το δεύτερο εντός. Το έχει πετύχει μόνο το 2003 με τη Ζίμπρου. Αντίθετα μετράει δύο αποκλεισμούς τα τελευταία τρία χρόνια, παρότι κατόρθωσε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, με Μόλντε και Αστάνα. Σε αμφότερες όμως τις περιπτώσεις, ο Άρης έμεινε από δυνάμεις στην παράταση, δέχτηκε γκολ και αποκλείστηκε χωρίς να φτάσει καν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτυ.

Ας θυμηθούμε τι έγινε το 2019 και το 2021 στο γήπεδο Βικελίδης και ας ευχηθούμε να μην τριτώσει το κακό... Άλλωστε μια του κλέφτη, δυό του κλέφτη, τρεις και τον τσακώσαμε:

15 Αυγούστου 2019: Ο Άρης έχει περάσει την κυπριακή ΑΕΛ Λεμεσού και στον επόμενο γύρο του Ε.Λ. αντιμετωπίζει την νορβηγική Μόλντε. Δυστυχώς οι κίτρινοι παθαίνουν μπλακάουτ στο πρώτο παιχνίδι στην Νορβηγία και ηττώνται με 3-0. Το σκορ είναι σχεδόν αδύνατο να ανατραπεί, αλλά ο Άρης είναι δυνατός και θέλει την πρόκριση! Το γρήγορο γκολ του Ματίγια στο 25' με απευθείας εκτέλεση φάουλ βάζει φωτιά στο γήπεδο. Στο 37' ο Φετφατζίδης με υπέροχη ενέργεια σερβίρει στον Δεληζήση το 2-0 και το ηφαίστειο του Βικελίδης εκρήγνυται! Ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο χάνει ευκαιρίες, η Μόλντε αμύνεται απεγνωσμένα, αλλά το 3-0 έρχεται με κεφαλιά του Ντικγινί στο 84'!

Στην παράταση ο Άρης βγάζει και πάλι φωτιές, χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες αλλά την στιγμή που όλοι περιμένουν το τέταρτο τέρμα, οι Νορβηγοί κατορθώνουν να σκοράρουν σε μια ανύποπτη φάση στο 105'. Ο Άρης συνεχίζει να σφυροκοπάει αλλά ο χρόνος είναι λίγος και η πρόκριση δυστυχώς πετάει μακρυά...

Στις 29 Ιουλίου 2021 βλέπουμε το ίδιο έργο: Ο Άρης στον πρώτο γύρο του ΚΛ αντιμετωπίζει την Αστάνα. Στο Καζακστάν οι κίτρινοι παθαίνουν μπλακάουτ και χάνουν απρόσμενα με 2-0. Έτσι καλούνται να κάνουν και πάλι την ανατροπή στη Θεσσαλονίκη.  Ο Άρης κάνει και πάλι υπερπροσπάθεια και στην ενδέκατη (!) τελική του στο 36' πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τον Μάνο! Η πίεση του Άρη διαρκεί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο 78' αποδίδει καρπούς, αφού ο Σάσα με κεφαλιά ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα! Στο 85' οι γηπεδούχοι μένουν με δέκα, αφού αποβάλεται αναίτια ο ΜΑτέο Γκαρσία και ο Άρης καλείται να κυνηγήσει την πρόκριση στην παράταση με παίκτη λιγότερο.

Και ενώ όλα δείχνουν πως θα δούμε μέρες του 1994 και πέναλτι στο Βικελίδης, οι φιλοξενούμενοι κατορθώνουν να πετύχουν γκολ στο 121' και να πάρουν αυτοί τελικά την πρόκριση εις βάρος του άτυχου Άρη.

Σήμερα ο Άρης εναντίον της Μακάμπι έχει απέναντί του μια ομάδα με ιστορία αλλά και δυναμικότητα ισάξια με τη δική του. Ωστόσο η φτωχή ευρωπαϊκή πορεία των κιτρίνων τα τελευταία χρόνια και οι οδυνηροί αποκλεισμοί του από το 2019 και μετά, μας διδάσκουν πως ο Άρης στους πρώτους αυτούς προκριματικούς γύρους παίζει αντίπαλος κυρίως εναντίον του εαυτού του. Δηλαδή η πρόκριση εξαρτάται κυρίως από τον ίδιο και τα σκαμπανεβάσματα που έχει στην απόδοσή του, καθότι ανέτοιμος αγωνιστικά, παρά από τη δυναμική του αντιπάλου του.

Θα μπορέσει ο Άρης να ξεπεράσει τον κακό του εαυτό και με την ώθηση των φιλάθλων του να πετύχει μια θεαματική πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης; Φυσικά και το ευχόμαστε, αλλά θα το δούμε σε λίγες ώρες...