Γράφει αρνητική ιστορία στο κύπελλο ο Άρης

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Ο στόχος της κατάκτησης του κυπέλλου είναι, αν το πάρουμε αντικειμενικά, ο πιο εφικτός στόχος για την ομάδα μας κάθε χρόνο. Την δεκαετία του 2000 ο Άρης έφτασε κοντά στον στόχο τέσσερις φορές, χωρίς όμως να πιεί τελικά νερό από τη βρύση! Τα τελευταία τέσσερα χρόνια ο Άρης έχει επιστρέψει για τα καλά στη θέση του πρωταγωνιστή στο πρωτάθλημα και τι πιο λογικό από το να απαιτήσει ο κόσμος του ένα τρόπαιο, το πολυπόθητο κύπελλο που μας λείπει εδώ και πάνω από μισό αιώνα.

Ωστόσο αυτό που έχει πετύχει ο Άρης τα τελευταία χρόνια, είναι να αποκλείεται πάντα με εντυπωσιακό και αξέχαστο τρόπο από τον θεσμό, έχοντας κατορθώσει μάλιστα να κάνει μάγκες τους αντιπάλους του είτε πρόκειται για μεγάλες είτε για μικρές δυνάμεις του ελληνικού ποδοσφαίρου!

Ας θυμηθούμε, αν και είναι πικρό αλλά η ιστορία διδάσκει, τους αποκλεισμούς των κιτρίνων από το 2018 μέχρι σήμερα:

Κύπελλο Ελλάδας, Εργοτέλης-Άρης 3-2: Αποκλεισμός-σοκ για τους Θεσσαλονικείς!

2018-19: Σκόνταψε στον γίγαντα Εργοτέλη! Ο Άρης παίζει στην πρώτη φάση του θεσμού απέναντι στον ΠΑΟΚ, τον Αήττητο και τον Εργοτέλη, σε έναν όμιλο με μονούς αγώνες. Προκρίνονται οι πρώτοι δύο και οι κίτρινοι παίρνουν Χ στην Τούμπα και νικάνε τον Αήττητο στη Θεσσαλονίκη κάνοντας ουσιαστικά το αυτονόητο. Απομένει το ματς στην Κρήτη με τον Εργοτέλη και οι κίτρινοι αρκούνται και στην ισοπαλία απέναντι στην ομάδα της Β εθνικής. Κι όμως, τα καταφέρνουν πολυ χειρότερα από ότι θα μπορούσε να φανταστεί και ο πιο μεγάλος εχθρός μας: Μένουν πίσω στο σκορ με 3-0 και το μόνο που κατορθώνουν είναι να μειώσουν σε 3-2 και να αποκλειστούν από την πρώτη κιόλας φάση!

2019-20: Η τιμωρία του Λιβάγια: Ο Άρης βρίσκεται ένα βήμα πριν τον τελικό, αλλά πρώτα πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΚ. Οι κίτρινοι χάνουν στο ΟΑΚΑ με 2-1 και στη ρεβάνς του Βικελίδης όλα είναι ανοικτά, δεδομένου ότι ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Ο Μαντσίνι στο 57' βάζει τον Άρη σε τροχιά πρόκρισης, ενώ στο 93' το πανηγύρι αρχίζει όταν ο Ντιγκινί έκανε το 2-0! Ο Λιβάγια όμως είχε άλλη γνώμη. Σε νερκό χρόνο ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, ενώ στην παράταση ισοφάρισε σε 2-2 αφήνοντας στα κρύα του λουτρού τους παίκτες και τον κόσμο του Άρη!

2020-21: Η πονηριά του Μπουχαλάκη: Για ακόμη μια φορά ο Άρης πήγε στο Βικελίδης έχοντας ένα καλό σκορ στο πρώτο αγώνα. Ο πρώτος προημιτελικός απέναντι στον Ολυμπιακό είχε λήξει 2-1 και ο Άρης ήθελε ένα γκολ για να προκριθεί (μετρούσε το εκτός έδρας γκολ). Στο 55' ο Γκάμα ευστόχησε από τη λευκή βούλα και ο Άρης βάδιζε προς τη μεγάλη πρόκριση. Στο 88' όμως ο Κουέστα έκανε ένα παιδικό σφάλμα: Όντας κάτοχος της μπάλας στην περιοχή του, την απέθεσε στο χόρτο για να δώσει συνέχεια. Έλα ντε που από πίσω ήταν κρυμένος ο Μπουχαλάκης που του πήρε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα, δίνοντας στην ομάδα του το εισιτήριο και αφήνοντας τον Άρη παγωμένο για ακόμη μια φορά!

2021-22: Ακόμη χάνει πέναλτυ: Χωρίς τέρμα ήρθε το πρώτο ματς με τη Λαμία το 2021-22 στη Θεσσαλονίκη. Οι Φθιώτες ήταν από τις πιο αδύναμες ομάδες της κατηγορίας που τελικά σώθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο κύπελλο όμως αποτέλεσαν έναν σκληρό αντίπαλο για τον Άρη που είχε και πάλι θέματα με το σκοράρισμα! Έτσι ο δεύτερος προημιτελικός στη Λαμία έπρεπε να κερδηθεί και σε αυτό δεν βοήθησε καθόλου το πέναλτυ που έχασε ο Καμαρά στο 16'! Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί ο Τζανετόπουλος έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση με γκολ στο 118'! Με τον χρόνο να έχει περάσει, η μοίρα έδωσε ακόμη μια ευκαιρία στους κίτρινους για να κλέψουν την πρόκριση: Νέο πέναλτυ στην εκπνοή της παράτασης και αυτή τη φορά είναι ο Γκάμα που αποτυγχάνει να νικήσει τον Σαράνοφ στέλνοντας τον Άρη σπίτι του με κατεβασμένο το κεφάλι!

2022-23: Αδιαπέραστο το τείχος του Τζολάκη: Όλοι είδαμε τον τρόπο με τον οποίο ο Άρης κλώτσησε ακόμη μια πρόκριση, αυτή τη φορά σκοντάφτοντας στον Τζολάκη, τον διαιτητή αλλά κυρίως τον κακό του εαυτό!

Ο Άρης ολοκλήρωσε μια πεντάδα οδυνηρών αποκλεισμών από έναν θεσμό τον οποίο θέλει να κατακτήσει αλλά δεν μπορεί να βρει τρόπο να νικήσει και να ξεπεράσει τον μεγαλύτερο του αντίπαλο: τον κακό του εαυτό...