Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Άφησε το 4-3-3 και κέρδισε με 3-1 τη Λαμία στην πρεμιέρα ο ΑΡΗΣ

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Έχοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο, ο ΑΡΗΣ επέστρεψε από το 0-1 του 45λέπτου, γυρνώντας στο 3-1 και την νίκη στην πρεμιέρα της Σούπερ Λιγκ, έχοντας σε καλή μέρα τους Λόπεθ, Γκάμα, Μπερτόλιο και Γκανέα!!!

Οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους την άμυνα, κράτησαν μακριά από την περιοχή τους τον ΑΡΗ, έχοντας και δύο σουτ από θέσεις βολής, που πέρασαν άουτ στο 7’ και το 14’, με Βιγιάλμπα και Ρόμανιτς αντίστοιχα. Πολλά τα φάουλ κυρίως στα χαφ των κιτρινόμαυρων, με τον διαιτητή της αναμέτρησης φυσικά να δίνει την πρώτη κίτρινη στον Σάκιτς στο 17’.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γκανέα θα τσιμπίσει τη μπάλα από θέση αριστερά και λίγο έξω από τη γωνία της μεγάλης περιοχής με τον Διαμαντόπουλο να μη βλέπει κίτρινη κάρτα, μιας και ο Βασιλόγιαννης θα βρει μόνο πόδια!!! Στο 23’ θα δείξει την πρώτη κίτρινη για παίκτη της Λαμίας, αν και στο πρώτο αυτό 20λεπτο επιδόθηκαν σε σκληρά μαρκαρίσματα.

Σουτ του Γκανέα από πλάγια θέση αριστερά εκτός μικρής περιοχής, θα μπλοκάρει στη γωνία του ο τερματοφύλακας της Λαμίας Επασί, στο 29’. ένα λεπτό μετά ύστερα από κάθετη πάσα, ο Ρόμανιτς θα βρεθεί απέναντι από τον Κουέστα που θα προλάβει με τα πόδια το τσίμπιμα του Σέρβου επιθετικού, στη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Σουτ του Ρόμανιτς στο 35’ έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.

Στην επαναφορά ο Μαντσίνι θα κινηθεί κάθετα με τη μπάλα, θα μπει στην περιοχή, θα σουτάρει με τη μπάλα να βγαίνει κόρνερ ύστερα από κόντρα. Ενώ το πέναλτι θα κερδίσει ο Βασιλόγιαννης από τον Κουέστα στο 37’, για να ανοίξει το σκορ μετά την εύστοχη εκτέλεση του Ρόμανιτς, σε 0-1!!!

Σε  ένα πρώτο ημίχρονο, γι’ αυτή την καινούρια σεζόν, που βρίσκει τον ΑΡΗ να μην έχει συνοχή ως προς τη λειτουργία του κέντρου και τη μεταβίβαση της μπάλας προς την επίθεση. Κακές επιστροφές στις κόντρα επιθέσεις, απέναντι σε μία Λαμία που περίμενε για βγαίνει μπροστά με τρεις παίκτες μάξιμουμ. Μεγάλες αποστάσεις στις γραμμές, στατικοί οι επιθετικοί, καμία κάθετη πάσα. Μόνος ο Ματίγια όταν η μπάλα φεύγει στην κόντρα επίθεση από πλευράς αντιπάλων. Οι Σάσα και Τζέγκο δεν κατόρθωσαν να πιέσουν την πρώτη πάσα. Καμία πίεση από τα πλάγια χαφ Γκάμα-Φετφατζίδη! Χαμένο πρώτο ημίχρονο για τον ΑΡΗ...

Δεν υπήρξαν αλλαγές κατά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 50’ μία κεφαλιά του Ρόουζ θα καταλήξει στα χέρια του Εμπασί. Στο 52’ ο Μίκαελ Ένινγκ θα αλλάξει Ματίγια και Σάκιτς με τους Μπαγκαλιάννη και Λόπεθ, αλλάζοντας το σχηματισμό της ομάδας του σε 4-2-3-1!!!

Σουτ από τον Νιάσε στο 58’ θα μπλοκάρει ο Κουέστα. Στο 62’ η έξοδος του Κουέστα κόντεψε να στοιχίσει το 2-0, αφού η μπάλα γύρισε προς το τέρμα, ο Λόπεθ έδιωξε με το κεφάλι προς το δοκάρι, με τον επιτιθέμενο που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με το γόνατο βρήκε τον Τζέγκο στο κεφάλι. Ο ρέφερι της αναμέτρησης σφύριξε το επιθετικό φάουλ. Ο ΑΡΗΣ δεν βρήκε τα πατήματα του μέσα στο γήπεδο, αφού η σκληρή άμυνα της ομάδας του νεαρού τεχνικού κ.Πετράκη δεν άφηνε περιθώρια.

Ο ΑΡΗΣ θα ισοφαρίσει σε 1-1, όταν ο Φετφατζίδης θα εκτελέσει από θέση δεξιά το φάουλ, για να βρει τον Λόπεθ στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά θα κάνει το 1-1 στο 72’ σε μία χρονική περίοδο που ο ΑΡΗΣ δεν είχε καλή απόδοση, με πολλά λάθη σε άμυνα και κέντρο. Ενώ ο νεοεισελθών Μπερτόλιο θα κερδίσει το πέναλτι στο 76’, με τον Γκάμα να εκτελεί εύστοχα για την ανατροπή του σκορ του πρώτου ημιχρόνου σε 2-1!!!

Ο Φετφατζίδης θα κλέψει τη μπάλα από τον Αντέτζο στο 81’ θα μπει στην περιοχή αλλά θα πλασάρει αδύναμα πάνω στον Επασί. Νέο σουτ του Έλληνα μέσου στο 85’ ξανά ο Επασί θα μπλοκάρει τη μπάλα. Ο ΑΡΗΣ θα κάνει τρία τα τέρματα του όταν ο Γκάμα θα βρει με κάθετη δυνατή πάσα πίσω από το κέντρο τον Μπερτόλιο, με τον Αργεντίνο να περνάει τον Επασί που βγήκε από την περιοχή του, να τρέχει μερικά μέτρα και σε άδειο τέρμα να διαμορφώνει το 3-1!!!

Ο Μπερτόλιο θα βρει δεξιά τον Μάνο, που μπήκε στην περιοχή, έκοψε τη μπάλα στο αριστερό έκανε το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει σώματα και να καταλήγει στα χέρια του Επασί, στο 91’.

Η ομάδα του Ένινγκ σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο, που βρέθηκε να χάνει με 1-0, χωρίς να έχει καλή παρουσία, ενώ το δεύτερο προσέφερε ναι μεν την ανατροπή, αλλά και καινούρια σοφία που έχει να κάνει με την προετοιμασία ενός επίσημου αγώνα. Το 4-3-3 δεν έδειξε να ταιριάζει στους κιτρινόμαυρους, με το 4-2-3-1,  να δίνει την πρώτη νίκη για το πρωτάθλημα του 2020-2021!!!

Οι συνθέσεις:
Άρης (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Σάκιτς (52΄Μπαγκαλιάνης), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια (52΄Λόπεθ), Τζέγκο, Γκάμα, Φετφατζίδης(Μάνος 89’), Μαντσίνι (71΄Μπερτόγλιο)
Στον πάγκο: Μπουσέ, Αντέμ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Μπερτόγλιο, Σενγκέργκης, Χατζηπιρπιρίδης, Λόπεθ, Μάνος
Λαμία (Γ. Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέντζο, Βύντρα, Νιασέ, Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Βασιλόγιαννης (81΄Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Καραμάνος
Στον πάγκο: Κατσικάς, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Μπουλούλης, Ζιούλης, Νικολόπουλος, Καραγιάννης, Τσούκαλος, Μπιανκόνι
Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
VAR: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθηνών)
4ος: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)