Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Άτολμος ο ΑΡΗΣ απέναντι στον μέτριο οσφπ και πρώτη ήττα(1-2)!

Άτολμος παρουσιάστηκε ο άφοβος ΑΡΗΣ των προηγούμενων αγώνων, απέναντι σε έναν μέτριο Ολυμπιακό, που με τα δύο απίθανα γκολ του Μπουχαλάκη πήρε τη νίκη, με τους κιτρινόμαυρους να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα με 2-1!!!

Ο τεχνικός του ΑΡΗ ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, έχοντας τοποθετήσει τον Σάσα σε θέση του άξονα και πίσω από το Μάνο, έχοντας στα πλάγια Ματέο και Γκάμα, θέλοντας έτσι να πιέσει την πρώτη πάσα του αντιπάλου, έτσι ώστε να αποτρέπει γρήγορες αντεπιθέσεις και έλεγχο της μπάλας.

Πωτη φάση του αγώνα στο 7’ με τον Μάνο να παίρνει την κεφαλιά από το κόρνερ του Ματίγια. Ενώ τρία λεπτά μετά ο Ελ Αραμπί θα κερδίσει τη μπάλα θα προχωρήσει κάνοντας ένα σουτ πάνω στον Σιαμπάνη, με τον Σούντγκρεν να τον πιέζει. Ο Ελ Εραμπί βρήκε τον Φορτούνη από πολλή καλή θέση εντός περιοχής, ο οποίος σούταρε στο 16’ για να φύγει η μπάλα λίγο άουτ. Κεφαλιά του Σισέ στο 20’ η μπάλα στην αγκαλιά του Σιαμπάνη.

Το σκορ θα ανοίξει στο 29’ μετά από φάουλ του Φορτούνη και τον Μπουχαλάκη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1! Η άμυνα του ΑΡΗ δεν πήγε σε καμία περίπτωση πάνω στη μπάλα, με τον Σιαμπάνη να μένει στο τέρμα του και τη μπάλα να πηγαίνει στο δεύτερο δοκάρι. Μετά το γκολ που δέχτηκε ο ΑΡΗΣ πήρε μία σχετική πρωτοβουλία κινήσεων, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει το τέρμα του Σα.

Σουτ του Ματέο Γκαρσία στο 41’ από το ύψος της περιοχής η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άκης Μάντζιος όπως και οι προκάτοχοι του, ανακάλυψε το 4-3-3, σε κρίσιμο παιχνίδι, το οποίο με τον Σάσα πίσω από τον Μάνο, δεν δίνει επιθετική δραστηριότητα και συνεργασίες με Γκαρσία και Γκάμα. Σε καμία περίπτωση δεν κράτησε στο πρώτο ημίχρονο τα μπακ πίσω, αφού οι Ραφίνια και Χολέμπας ανέβηκαν, πήραν μέτρα και δημιούργησαν καταστάσεις με βοήθειες στα εξτρέμ. Εν ολίγοις δεν εμπιστεύτηκε την ομάδα που κερδίζει, δηλαδή με τρία εξτρέμ πίσω από το φορ, τα οποία του έχουν δώσει νίκες, κρατώντας έτσι στον πάγκο Μαντσίνι, Σίλβα και Μπερτόγλιο.

Ο Μπουχαλάκης έχοντας υποδεχτεί τη μπάλα λίγο πιο αριστερά από το σημείο του πέναλτι θα κάνει το βολέ, με τη μπάλα να καταλήγει στην αντίθετη γωνία του Σιαμπάνη που εκτινάχτηκε αλλά δεν κατάφερε να φτάσει τη μπάλα, με το 0-2, να γίνεται νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και το 47’! Κακές πάσες στην επίθεση από πλευράς παικτών ΑΡΗ, που δημιουργούν κενά στην άμυνα και ιδιαίτερα στις πτέρυγες.

Ύστερα από το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων ο ΑΡΗΣ ανέβηκε στο χόρτο θέλοντας να πιέσει. Στο 73’ σουτ του Ελ Αραμπί θα βγει εκτός η μπάλα. Ενώ μετά την είσοδο των Μπερτόγλιο και Σίλβα, ο ΑΡΗΣ θα μειώσει σε 1-2 στο 74’, μετά από συνεργασία των δύο και σκόρερ τον Λόπεθ, που άλλαξε λίγο πριν τον Μάνο. Εδώ να πούμε πως με την έξοδο του Σάσα, επανήλθε το νικηφόρο 4-2-3-1, με τον Θεό του πολέμου να γίνεται περισσότερο ανταγωνιστικός. Έγινε σαφής προσπάθεια για την ισοφάριση, με τους παίκτες του κ.Μαρτίνς να κάνουν καθυστερήσεις προς τα τελευταία λεπτά, ενώ πετούσαν και δεύτερες μπάλες μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κάιπερς κάθησε στο χορτάρι για 2-3 κάνοντας καθυστερήσεις από το 91’, με τον Μπεναλουάν να έχει χτυπήσει στη μύτη αποχωρώντας για λίγο από παιχνίδι.

Ο αγώνας ξεκίνησε εκ νέου στο 97’ μετά τη διακοπή λόγω τραυματισμών. Ζήτημα αν παίχτηκε ένα λεπτό των καθυστερήσεων από τα πέντε που έδειξε ο τέταρτος. Καμία φάση δεν εξελίχθηκε προς το τέρμα του Σα, με συνέπεια να παραμείνει το 1-2 για τον Ολυμπιακό!

Οι συνθέσεις:
Άρης (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (83΄Γκάνεα), Ροζ, Μπεναλουάν. Σάκιτς, Ματίγια, Τζέγκο, Σάσα (69΄Μπερτόγλιο), Ματέο (57΄Σίλβα), Γκάμα, Μάνος (57΄Λόπεθ)
Στον πάγκο: Κουέστα, Δεληζήσης, Μαντσίνι, Λόπεθ, Σίλβα, Μπερτόγλιο, Κάτσε, Γκάνεα, Μπαγκαλιάνης
Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Λοβέρα (63΄Μασούρας), Καμαρά, Φορτούνης (81΄Βρουσάι), Ελ Αραμπί (81΄Κάιπερς)
Στον πάγκο: Κρίστινσον, Σουντανί, Τιάγκο Σίλβα, Πέπε, Βρουσάι, Μασούρας, Κάιπερς, Ντράγκερ, Μπα
Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ
Βοηθοί: Γκόραν Πατάκι – Μπόγιαν Ζομπένιτσα
VAR: Ντάριο Μπελ – Πολυχρόνης Κωσταρας
4ος:Πραξιτέλης Ζαχαριάδης