Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

2007: Πρόκριση στο Top-16 με νίκη επί της Νάπολι!

Στη παρθενική του συμμετοχή στη νέα μορφή της Euroleague ο Άρης με τη νίκη του επί της Νάπολι με 80-72 στις 3 Ιανουαρίου 2007 ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση του στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Οι κίτρινοι με τη νίκη που πέτυχαν κάλυψαν τη διαφορά των 2 πόντων που έχασαν στην Ιταλία και ανέβηκαν στην 4η θέση πιάνοντας την Ορτέζ και αφήνοντας τη Νάπολι 2 βαθμούς πίσω και με 4 παιχνίδια μέχρι τη λήξη των ομίλων. Το μεγάλο όπλο των γηπεδούχων που οδήγησε τελικά στη νίκη ήταν ή μεγάλη αμυντική εμφάνιση των Σιγάλα και Καλαϊτζή που έσβησαν τα μεγάλα ατού των φιλοξενουμένων και κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα τον Τάϊρον Έλις. Επιπλέον στην επίθεση ο Μάσεϊ ήταν για ακόμα μία φορά ασταμάτητος και ο Σκέιλς ήταν αυτός που έδωσε την ώθηση στην ομάδα του στην αρχή. Μετά το αρχικό 10-10 ο Αυτοκράτορας πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ. Έκλεισε το ημίχρονο στο 37-30 και στη Γ’ περίοδο οι Μάσεϊ και Ουϊλκινσον έκαναν μεγάλη ζημιά στους Ιταλούς διαμορφώνοντας το 61-49. Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου όταν ο Άρης ολοκλήρωσε ένα 11-0 σερί και έκανε το 66-49. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 76-67 όμως τα καλάθια των Ηλιάδη και Ραούφ δεν τους άφησαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

2007 aris napoli base
Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους περίπου 6000 φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο οι οποίοι επιβράβευσαν τη μεγάλη πορεία των παικτών του Ματσόν σε Ελλάδα και Ευρώπη.
ΑΡΗΣ : Ηλιάδης 8, Σκέϊλς 17, Σιγάλας 7, Ραούφ 6, Μάσεϊ 22, Ουϊλκινσον 10, Παντελιάδης, Γιαννούλης 4, Σεραπίνας, Καλαϊτζής 6
ΝΑΠΟΛΙ : Έλις 15, Τσιταντίνι, Τρεπάνιερ 9, Λαρανάγκα 16, Σέσαϊ 20, Ρόκα 7, Μαλαβεντούρα 1, Μοραντάις 2, Φλαμινί, Σπινέλι 2