Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Έμεινε στο 1ο ημίχ. ο ΑΡΗΣ(0-1) κι επέστρεψε ο απών Αστέρας με 2-1

Παρά το γεγονός πως για μία ώρα αγώνα ο ΑΡΗΣ ήλεγχε το παιχνίδι, εντούτοις δύο κακές αντιδράσεις της άμυνας του, άφησαν περιθώρια που τα εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας Τρίπολης, που πήρε αυτό που ήθελε, δηλαδή τη νίκη για την 6άδα.

Αναγνωριστικό το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, με τον ΑΡΗ να προσπαθεί να πάρει πρωτοβουλία κινήσεων, ενώ οι γηπεδούχοι με τη μπάλα στα πόδια, θέλησαν να μπουν στην περιοχή του Σιαμπάνη.

Πρώτη καλή φάση του αγώνα το τετ α τετ του Μάνου από πλάγια θέση, που βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 12’, με τον Τσιφτσή να διώχνει σε κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, πιέζοντας το τέρμα του Αστέρα. Στο 17’ σέντρα του Σάσα κεφαλιά του Ρόουζ, θα διώξει η άμυνα σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά εξαιρετική ενέργεια από τον Γκαρσία που πέρασε έναν αμυντικό, έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει σε κεφάλι και να καταλήγει κόρνερ. Ο Γκάμα στο 25’ θα περάσει τον μισό Αστέρα, θα βρει πολύ ωραία τον Σάσα που θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα βρει την εξαιρετική πλευρά των δικτύων.

Ο Μπερτόγλιο θα βρεθεί από θέση αριστερά κι λίγο έξω από τη μικρή περιοχή των γηπεδούχων, θα κάνει την παράλληλη στο πρώτο δοκάρι, με τον Μάνο να κάνει την προβολή από κοντά για το 0-1 υπέρ του ΑΡΗ στο 28’! Ενώ υπάρχει η πιθανότητα να είναι και αυτογκόλ από τον Καστάνο!

Ατομική ενέργεια του Γκαρσία, έχασε την μπάλα, ωραίο πλασέ του Μπερτόγλιο, έπεσε στην δεξιά του γωνία και έδιωξε ο Τσιφτσής, στο 35’. Χωρίς τελική προσπάθεια για την ομάδα της Τρίπολης μέχρι αυτό το σημείο. Δυνατό χτύπημα στο κεφάλι πάνω στον Μάνο, χωρίς να δώσει κάτι ο διαιτητής Φωτιάς! Στο 41’ ένα σουτ φάουλ για τον Αστέρα με τον Αλβάρεζ, η μπάλα ψηλά άουτ από τα δοκάρια του Σιαμπάνη. Ενώ ο Ιωάννου σε 5 παιχνίδια θα δεχθεί 4 κίτρινες και θα χάσει ένα από τα επόμενα τέσσερα ματς. Στο 46’ κεφαλιά του Σίτο λίγο έξω η μπάλα.

Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο. Πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή ο Γκαρσία με τη μπάλα να φεύγει άουτ στο 52’. Σουτ του Άλβαρεζ στο 62’ η μπάλα ψηλά άουτ. Ο Αστέρας Τρίπολης θα ισοφαρίσει μετά από φάουλ που εκτελέστηκε εκτός περιοχής, με τους αμυντικούς του ΑΡΗ να μην κινούνται καθόλου προς τη μπάλα και τον Κρέσπι να κάνει το 1-1 στο 66’, χωρίς οι γηπεδούχοι να κάνουν καλό παιχνίδι. Στην 20η αγωνιστική ο ΑΡΗΣ θα δεχθεί γκολ για πρώτη φορά αφού έχει προηγηθεί.

Οι γηπεδούχοι θα γυρίσουν το σκορ σε 2-1 στο 71’ με ακόμα μία λάθος αντίδραση στην άμυνα, από  Ιωάννου-Μπεναλουάν, από τη δεξιά πλευρά που το κενό ήταν μεγάλο. Ριέρα ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος, ουσιαστικά από το πουθενά. Πέναλτι, μετά από καθαρό σπρώξιμο στον Ρόουζ από τον Αλβάρεζ στο 73’ δε δίνεται από τον Φωτιά. Τράβηγμα εντός περιοχής πάνω στον Μάνο, πάλι δε δίνεται πέναλτι στο 76’. Στο 82’ θα μπει για το ντεμπούτο του ο Μήτρογλου στη θέση του Μάνου.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου όπως φάνηκε έπεσε σε απόδοση μετά την είσοδο του Ματίγια και την εσωτερική αλλαγή του 4-3-3, ενώ μετά το 2-1 και την είσοδο του Μήτρογλου σε καμία περίπτωση δεν απείλησε την εστία του Τσιφτσή. Ένα σουτ του Σίλβα στο 91’ η μπάλα κόρνερ.

Οι συνθέσεις:
Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Τσίφτσης, Κώτσιρας, Άλβαρες, Καστάνο, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Καπίγια (60΄Ριέρα), Σίτο (59΄Ιγκλέσιας), Τζίμας (60΄Αλί Μπαμπά), Κρέσπι, Φερνάντεθ
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Χριστόπουλος, Ριέρα, Λεό, Μπέλοκ, Τασουλής, Γκαρσία, Ιγκλέσιας, Αλί Μπαμπά
Άρης (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (73΄Σούντγκρεν), Σάσα (73΄Σίλβα), Τζέγκο (82΄Κάτσε), Μπερτόγλιο (64΄Ματίγια), Γκάμα, Ματέο, Μάνος (82΄Μήτρογλου)
Στον πάγκο: Κουέστα, Σούντγκρεν, Κάτσε, Σίλβα, Ματίγια, Γκάνεα, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Μήτρογλου
Διαιτητής: Φωτιάς, Βοηθοί: Κουρομπύλια-Χριστάκογλου, VAR: Τζοβάρας, AVAR: Μπαλτάς, 4ος: Βρέσκας