Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Δεν είχε το κάτι παραπάνω ο ΑΡΗΣ στο Καραϊσκάκης και ήρθε η ήττα

Αποσυντονίστηκε ο ΑΡΗΣ, μετά την αποβολή του Λαλά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους κιτρινόμαυρους να μην κατορθώνουν να φτάσουν στην ισοφάριση, έχοντας την κατοχή της μπάλας για ένα ημίχρονο, με το 1-0 να μένει ως το τέλος!

Κλειστό το παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά ανάμεσα στους δύο μονομάχους, με τον ΑΡΗ να κάνει παιχνίδι υπομονής, θέλοντας να χτυπήσει σε ενδεχόμενες αντεπιθέσεις, ενώ ο Ολυμπιακός στο γνωστό παιχνίδι του, με κατοχή μπάλας στην έδρα του, χωρίς κάποια ευκαιρία, εκτός του σουτ από τον Μπρούμα εκτός περιοχής στο 8’. Θα διώξει στο 25’ η άμυνα των φιλοξενούμενων σε μία επιθετική ενέργεια των ερυθρολεύκων, με τον Δεληζήση να βάζει την κόντρα, με την μπάλα να πηγαίνει προς το τέρμα και τον Κουέστα να διώχνει σωτήρια. Στο 27’ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Σα, θα μπλοκάρει το σουτ του Μπρούνο, για την πρώτη τελική προσπάθεια του ΑΡΗ.

Πολλές οι μάχες στο χώρο του κέντρου ως το μισάωρο, ενώ ο Ολυμπιακός θα ανοίξει το σκορ στο 38’ με τον Μασούρα να ανοίγει το σκορ από πολύ κοντά, μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Μπουχαλάκη εντός περιοχής, για το 1-0!

Σε πάτημα του Λαλά πάνω στον Σάσα ο Δανός διαιτητής θα δείξει την κόκκινη κάρτα, με τους γηπεδούχους να μένουν με δέκα παίκτες στο 41’. Πλασαριστό του σουτ του Σάσα μπλοκάρει ο Σα, ενώ ο Πορτογάλος θα διώξει και το σουτ του Μαντσίνι με τα πόδια στο 47’.

Ο νεοεισελθών Μάνος, που πήρε τη θέση του Μπερτόγλιο, μετά από κόρνερ του Γκάμα, θα βρει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ πήγε πάνω στον Σα, που καθάρισε τη φάση στο 49’, για την πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου. Κεφαλιά του Μάνου στο ύψος της μικρής περιοχής η μπάλα θα φύγει λίγο έξω από το δοκάρι στο 52’. Για αρκετή ώρα το παιχνίδι κύλησε με μία συντριπτική κατοχή για τους κιτρινόμαυρους, χωρίς κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός μετά την κόκκινη του Λαλά, οπισθοχώρησε θέλοντας να διατηρήσει το αποτέλεσμα με το υπέρ του 1-0!

Αδύναμο το σουτ του Σάσα στο 76’ στα χέρια του Σα η μπάλα. Σουτ του Μαντσίνι στο 87’ θα πέσει ο Σα για να διώξει σε κόρνερ. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ως το τέλος της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Μπα, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (90’+2′ Καμαρά), Εμβιλά, Μπρούμα (46′ Ανδρούτσος), Μασούρας (80′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (89′ Κάιπερς).

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς (60′ Ιωάννου), Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο (46′ Μάνος), Γκάμα, Μπρούνο (73′ Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι