Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Του έλειπε μόνο το γκολ στην πρεμιέρα απέναντι στον μαχητικότατο όφη

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Εξαιρετικός ο ΑΡΗΣ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αλλά έμεινε στο 0-0 απέναντι σε έναν ΟΦΗ που δεν κατάφερε να ανεβεί στο μισό γήπεδο του γηπεδούχου, φεύγοντας έτσι από τη Θεσσαλονίκη με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας.

Ανοιχτό το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον ΑΡΗ να πατάει πρώτος περιοχή με το σουτ να κάνει ο Σούντγκρεν στο 3’, ενώ μετά από κόρνερ ο ΟΦΗ θα βγει στην αντεπίθεση, τον Καστάνιος να φτάνει απέναντι από τον Ντένις, με τον Μπράμπετς να τον παρενοχλεί και να διώχνει σε κόρνερ στο 5’. Κεφαλιά του Μπράμπετς στο 7’ η μπάλα πάνω από την εστία. Στο 11’ ο Γκάμα από θέση αριστερά και μέσα από την περιοχή θα κάνει το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι. Πολλές οι μονομαχίες στο χώρο του κέντρου με τους Κρητικούς να οπισθοχωρούν, μέχρι το εικοσάλεπτο, βάζοντας 10 παίκτες πίσω από το μισό του γηπέδου. Ο Μαντσίνι θα μπει εξαιρετικά στο 23’ στη μεγάλη περιοχή από δεξιά, παράλληλα πάσα αντί πίσω διαγώνιο στον Καμαρά που περίμενε, στη συνέχεια της φάσης ο Μπερτόγλιο θα κάνει το σουτ η μπάλα θα φύγει άουτ. Ο Αργεντίνος θα κάνει το σουτ εκτός περιοχής στο 27’ νέο άουτ. Ο Καμαρά θα κλέψει στο 33’ λίγο έξω από την περιοχή θα πλασάρει αλλά η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ. Στο 0-0 έμειναν οι δύο ομάδες το πρώτο μισό του αγώνα, με τον ΑΡΗ να κυριαρχεί χωρίς όμως να έχει σκορ.

Δύο λεπτά μετά την είσοδο των ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο, ο Μαντσίνι θα σουτάρει με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Επασί να μπλοκάρει. Πολλές οι μάχες στο χώρο του κέντρου και όταν η μπάλα φτάνει έξω από την περιοχή του ΟΦΗ. Σουτ του Ιτούρμπε στο 69’ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στη συνέχεια ο τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Νόπλιας, βλέποντας πως ο ΑΡΗΣ κυριαρχεί κατά κράτος έκανε ακόμα πιο αμυντικογενές το σχήμα του, περνώντας και τρίτο στόπερ, με σκοπό βεβαίως να κρατήσει το μηδέν. Από τη μεριά του ο προπονητής του ΑΡΗ Άκης Μάντζιος έβαλε στο παιχνίδι όλα του τα επιθετικά όπλα. Στο 83’ ο Καμαρά θα κάνει από κοντά την κεφαλιά, με τον Επασί να διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ, μετά από φάουλ εκτός περιοχής από τον Ιτούρμπε, ο οποίος θα εκτελέσει πολύ άσχημα το φάουλ εκτός περιοχής στο 87’.

Χωρίς κάποια εξαιρετική φάση και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον ΑΡΗ να μη σκοράρει και να μένει στο 0-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

ΒΟΗΘΟΙ: Θανάσης Τζήλος (Θεσσαλίας)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:  Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)

4ος: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)

VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

Βοηθός VAR: Δημήτρης Σαμοίλης (Αθηνών)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90’+2′ Καμαρά/32′ Πασαλίδης, 61′ Διαμαντής, 74′ Γκαγιέγκος

Άρης: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ, Σάσα, Εντιαγέ, Γκάμα (57′ Ιτούρμπε), Μπερτόλιο (79′ Μάνος), Μαντσίνι (86′ Χαΐροβιτς), Καμαρά

ΟΦΗ: Έπασί, Μαρινάκης (51′ Διαμαντής), Βούρος, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Νέιρα (76′ Σελίμοβιτς), Γκαγέγκος, Ντε Γκουζμάν, Καμάου (76′ Ουές), Βαν Ντούινεν (63′ Λάμπρου), Καστάνιος (63′ Ντουρμισάι)