Κεντρικές Ειδήσεις

Μάθε πρώτος τα νέα του Αρη

Με αέρινο Γκαρσία πέρασε από το Βόλο ο ΑΡΗΣ(2-1).Διακοπή για εξυγιαντές!

Ο ΑΡΗΣ πέρασε από το Βόλο, κερδίζοντας με 2-1 την ομώνυμη ομάδα, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Γκαρσία ο οποίος πέτυχε το δεύτερο γκολ, ενώ και στο πρώτο συνδυάστηκε άψογα με τον Εντιαγέ.

Στο 5’ πολλή καλή στιγμή για τον Βόλο, με τον Βαν Βέερτ που πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Κου΄στα στο ύψος της περιοχής, πλάσαρε με τη μπάλα να βρίσκει πάνω στον Μπράμπετς προ κενού τέρματος, με τον Φαμπιάνο να απομακρύνει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Ο ΑΡΗΣ μετά τη φάση αυτή πήρε την κατοχή της μπάλας, αλλά το παιχνίδι διεκόπη ξαφνικά όταν έπεσαν δακρυγόνα εκτός γηπέδου. Ακολούθησε συμπλοκή μεταξύ των δύο ομάδων, όταν παίκτης του Βόλου, συγκεκριμένα ο Μπαριέντος, επιτέθηκε σε παίκτη του ΑΡΗ, με τους ψυχραιμότερους να επεμβαίνουν και τα πνεύματα να ηρεμούν. Κατά τη διάρκεια της επίθεσης από πλευράς παικτών του Βόλου, φαίνεται και ο Νίνης να χτυπάει τον Μπερτόγλιο. Ο διαιτητής απέβαλε τους Μπερτόγλιο, λόγω της αντίδρασης του το χτύπημα του αντιπάλου, τον Γκρίλο από πλευράς Βόλου και τον Μπαριέντος. Ενώ δεν αποβλήθηκε τελικά ο Νίνης!

Ο διαιτητής Καραντώνης διέκοψε τον αγώνα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τις δύο ομάδες στο 26’.

Εδώ να σημειώσουμε πως οι φίλοι του ΑΡΗ είχαν εισιτήρια που προμηθεύτηκαν από το πρωί, αλλά τους ιθύνοντες του γηπέδου να μην τους επιτρέπουν την είσοδο. Τα εκδοτήρια εισέπραξαν το ανάλογο αντίτιμο, χωρίς αυτό να ισχύει κατά την προσέλευση των φιλάθλων.

Ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά από το 22’, με τον Φαμπιάνο να κάνει την κεφαλιά μετά από φάουλ του Μαντσίνι, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Δοκάρι από τον Βαν Βέερτ που πλάσαρε με το αριστερό τον Κουέστα στο 33’.

Ο ΑΡΗΣ θα ανοίξει το σκορ στο 35’ μετά από ωραίο τριγωνάκι και ένα δύο μεταξύ Γκαρσία-Εντιαγέ, με τον δεύτερο να πλασάρει τον Κότνικ, για το 0-1!

Στο 42’ φοβερό σουτ του Φερνάντες, μετά από εκτέλεση φάουλ πάσα του Νίνη, με τον Κουέστα να απλώνει το αριστερό του χέρι και να διώχνει με την παλάμη. Ο ΑΡΗΣ έχασε σε αυτό το σημείο την κατοχή, αλλά πίεσε κυρίως με κόρνερ, όταν και έβρισκε κενό χώρο στα μετόπισθεν των γηπεδούχων. 11 τα λεπτά καθυστερήσεων σε αυτό το επεισοδιακό πρώτο ημίχρονο.

Με την επάνοδο των δύο μονομάχων στο γήπεδο, ο ΑΡΗΣ θα προηγηθεί με τον Γκαρσία να κλέβει τη μπάλα από τον Ρίνερ για να πλασάρει τον Κότνικ για το 0-2 στο 46’!

Άμεση η απάντηση του Βόλου με τον Όρος να μειώνει σε 1-2 στο 48!

Ο ΑΡΗΣ περίμενε τον Βόλο λίγο πάνω από το μισό γήπεδο, θέλοντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και με την είσοδο των Ιτούρμπε και Σάσα. Ο Καμαρά στο 68’ θα κάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να βγαίνει λίγο έξω και στο 85’ ο Σάσα δε θα καταφέρει να νικήσει τον Κότνικ από θέση αριστερά και λίγο έξω από τη μικρή περιοχή.

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωστάρας (Ατ/νίας), Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)

4ος: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενών)

VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθός VAR: Σπυρίδων Ζαμπαλάς (Ηπείρου)